FAM vizsga

Indította wago, 2013. február 03., 11:16:55 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

wago

Tisztelt kollégák.  Remélem sokan olvassátok majd a levelemet. Az E-on újabb követelményéhez lenne egy pár szavam.
Semmi nem írja elő, hogy plombabontáshoz FAM vizsga szükséges. Ellenkező esetben a többi szolgáltató is kérné. A szerszámaink műszaki bizonylatát kérik, de ehhez nincs joguk. Személyiségi jogokat sértenek vele. A tulajdonjogi határon túl a szolgáltatónak semmihez semmi köze. Tavaly júliusban újítottam meg a regisztrációs vizsgámat és  volt egy tesztkérdés. " kell e FAM vizsga a plombabontáshoz?" A helyes válasz a nem volt. Több kolléga  ott  a tanfolyamon kötött együttműködési megállapodást plombabontásra, FAM vizsga nélkül. A regisztrációs vizsga mérőhelyek átalakítására is jogosultságot ad, ez pedig plombabontással jár.  Az E-on nekünk nem főnökünk, nem nekik dolgozunk. Kötelesek vagyunk a szabványok, előírások betartásával elvégezni a munkát, az ő feladatuk pedig ezek betartatása. Ez ügyben levelezést folytatok az E-on kapcsolattartójával, de csak semmitmondó logikátlan magyarázkodás a válasz.  Most az a legújabb, hogy a plombabontáshoz meg kell várni az EHS szerelőt / aki esetleg órák múlva érkezik/és az veszi le a plombát, mi visszük be leadni és jelentjük a neten. És ki fogja ezt nekünk kifizetni? Mert ugye a fogyasztóra sem terhelhetünk mindent. Ha pedig kell az ő szerelőjük, akkor minek az együttműködési megállapodás?  Nekünk is vannak jogaink és élni kellene vele. Várom a hozzászólásokat!
Üdv: Wago!

miki12

Teljesen jogos a felvetés, hogy tovább kell lépni. Szerintem a regisztrációs vizsga  megszerzését, ill. 3 évenként történő megújítását  sem írja elő jogszabály!

nyaki

Mindennemű felháborodás, minden szerelőtől és fogyasztótól teljesen jogos!
A baj ott van - és ezen kell változtatni -, hogy amíg a törvény adta lehetősége a szolgáltatónak a saját tulajdonával, a saját tulajdonán azt csinál, amit akar, addig nem fog változni semmi a köz számára. Sajnos "ezt elqrtuk, de nagyon" - gyurcsótány után szabadon - mert engedtük a nemzeti vagyont és a jogainkat eladni bagóért az idegeneknek ... és ez lett a vége.
Amíg nem változnak a törvények, addig úgy garázdálkodnak, ahogy akarnak és lehet itt panaszt benyújtani, levelezni, meg háborogni, de süket fülekre fogunk találni. A szolgáltatónak és az államigazgatásnak nem a mi érdekeink számítanak, sőt, a szolgáltatók ide kérem profitot jöttek termelni, nem jótékonykodni.
Bocs a hangyapucányi politikai tartalmú kirohanásért, de a helyzetet tisztán kellene látni és ezt sokan még nem értik. :-\

Gyurmaúr(fi-relé)

Nem baj, ha minden jól megy, akkor hamarost múlt idő lesz az e.on Magyarországon!!!  ;D Persze, nem mindegy, hogy ez a mutatvány mibe fog nekünk, adófizetőknek fájni,de egy egészen biztos, hogy mindenki jobban fog járni, ha az ország mellesleg 70%-án szolgáltató (villany) e.on eltűnik innét a büdös francba, mert ők aztán állam voltak az államban, bár kétségkívül az EdF-Démász vitte a pofátlanság területén a pálmát, de az e.on sem sokkal maradt le tőlük! Úgy érezhette, érezheti mind az egyszerű nyájas fogyasztó, mind a területen ténykedő villanyász, hogy ezek egyfajta önjáró királyságot alkottak, ahol minden és mindenki értük van, mondván ők anno aztán mekkora szívességet tettek, hogy szarér-húgyér felvásárolták a "lepukkant, döglődő" ÉDÁSZ-DÉDÁSZ-TITÁSZ triumvirátust! S amennyiben valóban sor kerül erre a tranzakcióra, akkor igenis a honi villanyász társadalom 1 emberként hallassa a hangját, hogy ne legyen pl a mérőhely kialakítással kapcsolatban ekkora cirkusz, mint amekkora mostanság van, főként amennyiben az inkriminált ingatlan utcához legközelebbi fala 10m-nél távolabb van a kerítéstől, illetve amennyiben valaki -pl azért, hogy egy magasabb tgk ne szaggassa le az úttesten átívelő légvezetékét- földkábeles csatlakozást kér egy alapvetően légvezetékes környezetben, vagy amennyiben hajlandó "B"-s túlfesz védelmet is beépíttetni a -természetesen- tipizált mérőhelyébe,stb. Ha valaki, akkor én messzemenőkig híve vagyok a PPP-nek (azaz a Precizitás, Pontosság, Pedantéria) a villanyászásban (mint, ahogy a víz, gáz, fűtés és úgy általában mindennemű szerelés esetén), tehát pillanatnyi vélt előnyökért nem szabad engedni a minőségi követelményekből, de igenis legyenek azok életszerűek és ami a legfontosabb; az egész országban egységesek Záhonytól Jánossomorjáig, Bánrévétől Barcsig, mert a feszültség, áramerősség, ellenállás, egyáltalán Ohm törvénye mindenütt ugyanaz, még akkor is, ha nyilván más-más talajviszonyok fogadják a kollégát mondjuk Bács-Kiskun és B-A-Z megyében, vagy akár a Balaton mellett.

flatskerrobert

   Egyetértek veled mármint amit az e-on-ról írtál megjegyzést a többieket nem ismerem.
Csak van egy kis bibi, ugyanis úgy tudom, hogy csak a gáz üzletágat vették vissza, és itt is a gáztároló kapacitást a villamos hálózatot még nem, sajnos.
  De ami késik az nem múlik. Egyébként 1999-ben a regisztrációs vizsgán úgy indult minden, hogy egységes lesz az egész országban a bekapcsolási, meg ügyviteli rendszer. Csak, hát ez valahogy nem sikerült, valahol erősebben "lobbiztak."
FR.

villszer

Tisztelt Wago, hogy legyen valaki aki neked válaszol (és nem politizál) a plomba bontáshoz nem kell FAM vizsga. De miért is akarod bontani a plombát? Valószínűnek tartom azért, hogy hozzáférj a feszültség alatt lévő részekhez, és akkor már viszont már az MSZ 1585 szerinti  feszültség alatti munkavégzésen túllépő munkát akarsz végezni amit viszont  FAM szabályai keretében folytathatsz. Ehhez viszont FAM vizsga szükséges.
De ha a mérőhelyen nem akarsz FAM  munkát  végezni akkor kell az EHS hogy feszültségmentesítse azt a részt ahol te dolgozni szeretnél. 

NagyPS

Kérdés Budapesten kinél érdemes FAM tanfolyamot elvégezni?

Laca83

Üdv! szerintem az elmű-nél ,ha van rá mód.Én is voltam ott.