Kémény vésése, védõcsõ vezetése kéményen

Indította savair, 2012. augusztus 11., 20:42:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Nem tudom , hogy számít-e még, de azért beírom:

MSZ 1600/6  Meleg helyiségek

7.3.1.2.
A fal amelybe akár védőcső nélkül, akár védőcsőben villamos vezetéket helyeznek el, nem lehet fűtött, tehát nem tartalmazhat kéményt, meleglevegő járatot, nem lehet kazán falazata.

Igaz ez már visszavont szabvány!

villanyvili

Ha én csinálnám biztosan nem vésném meg a kéményt, a közelébe nem mennék!
Padláson, fém gégecső és kész. Hatékony rágcsálóirtás, normális padajtó, létrát elvenni a feljárótól (ha lehet), így nem tudnak felmenni. Ha ezt a kedves ügyfél nem érti meg és köti az ebet a karóhoz akkor nem vállalom el, keressen mást.
Majd ha meg probléma van és megbüntetik legalább nem rám mutogat és nem engem okol érte.
Komolyan mondom némelyik embert csak egy jó vastag hat számjegyű büntetés tudna észhez téríteni.
Mikor fogják megérteni, hogy a villanyszerelés nem kívánságműsor?
Villmix Euro Kft. Debrecen

Simon Endre

Ez a kéményvésés jó kis gumicsont volt, én csak bosszankodtam a bölcs  hozzászólásokon, mert igazi értelemi (szakmai ! ) döntés nem volt csak hatóságosdi szövegelés.  Az igazi érv a precedens, bár magyarországon nem elfogadott a precedensjog, de én mégis annak vagyok elkötelezettje, ezért hozok egy kis ellenérvelést. Tanulóidőmben egy viszonylag nagy területen magánházaknál és kisebb cégeknél szereltem belső hálózatokat újat is meg kiegészítést is. Ez legalább 40-50 eset volt természetesen kazánház, kemencefal, kémény, szárítókamra is volt ezek közt. Volt rá eset, hogy két éven belül találkoztam a saját munkámmal hiba vagy kiegészítés miatt. Pár hete volt egy bontást ahol a kéményeken szerelt nyomvonalakat (azokat is én csináltam) saját szememmel láttam kibontva 52 év múltán. Ez valódi bergmanncsöves szerelés volt és még az is olyan állapotú mint akárhol abban az épületben. Még van egy hely ahol bontást terveznek oda is ellátogatok (volt pékség) ott bíztos hogy a kemencefalban vittem el 100W-os kézilámpához 24 V-ot az akkori falonkívüli 45 fokos csapállású dugaljzathoz. Most ismét közel vagyok a pékiparhoz, ezért adok egy kis mellékletet. Ezek ma is meglévő sőt egyik még üzemelő sütöde.

nyaki

...és akkor mi a tanulság? ::)
A véleményem az, hogy a szabályok gyakorta nem feltétlenül a mi érdekeinket szolgálja, de a büntethetőséget fokozzák és a józan paraszti eszet is a sutba vágják, azaz ha 50 évvel ezelőtt kiépített módszer bevált, akkor az ma is meg kell hogy állja a helyét különösen akkor, ha a felhasznált anyagok fizikai jellemzői sokkal jobbak, mint az akkoriaké. Természetesen itt épp a kémény szigorúbb kialakítására vonatkoztatok, hiszen olyan spéci anyagokat használnak kötelezően, amikkel a felületi hőmérsékletek meg sem közelítik a használatos villamos anyagok károsodási szintjét.

Marton

Egy öregecske vidéki ház villamos újra szerelésén is dolgozom. Sajnos olyan fényképet nem készítettem ahol kibontva látható a kéménynél lévő bergman cső. Meglepődtem, a cső gyakorlatilag a füstjárattal érintkezett a silány téglázás miatt. Nem láttam a csövön sérülést mely problémát okozott volna. Lehet, hogy az egykori volt tulajok szerényen tüzeltek, nem volt forró füst áramlás. A szerelés valószínüen minimum 50-60éves lehetett.
Mellesleg nem volt földelő szonda telepítve az épületnél, tehát földelő hálózat sem volt. Illetve volt néhány régi (én még nem láttam ilyen típust) földelt dugalj, ehhez úgy volt bekötve a piros földelő szál, hogy a dugalj előtti utolsó kötődobozban volt leágaztatva az a nulla vezetékről. Annó villanybojler, vízszivattyú meg ki tudja mik üzemelhettek erről a hálózatról. A mérőből kijövő nulla vezető is 1,5mm2 alu volt.

dorka

Kedves Villanyászok!
Kérem segítsenek, hogyan győzzem meg a villanyszerelő mestert, természetesen csak akkor, ha lehet.  :)
Van egy '60-as években kialakított tetőtéri lakás. A fűtést az egyik szobában gázkonvektorral oldották meg, a füstgáz-elvezetője ~30x30-as pillérben volt. (A mérete vakolattal együtt ekkora. Tippem: a 13-as csövet körbefalazták a 6 cm-es válaszfallapokkal.)
A lakást teljesen felújítjuk, központi fűtés lesz. A pillért nem bontottuk el, bár később megtudtam, hogy a kéményseprőknél nincs nyilvántartva. Nem tudok elképzelni olyan szituációt, hogy ebbe a "kéménybe" bármilyen fűtőberendezést bekössenek később... semmilyen szabványnak nem felel már meg. (És ott a gázkazán vattásúj, minden berendezésre kompatibilis bélésű kéménye, ha esetleg 30 év múlva nem lesz gáz, és az akkori lakó tüzelőt hord majd fel az 5. emeletre, és még a másik szobába is kályhát tesz be. De akkor áram sem lesz.)
Ezen az egykori kéménypilléren lehet szabványosan, hivatalosan vésni?
Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Dorka

Simon Endre

Amennyiben  ez már nem kémény  sőt nem is minősíthető tartalék kéménnyé "sajátos" jellege miatt, semmi akadája a megvésésnek, ha ugyan kell vésni, mert a legtöbb mai kábel és cső böven elfér a vakolatban. Amennyiben ez a "pillér" beton és statikailag fontos épületelem az esetleg arra szerelni szándékozott kapcsoló, konnektor kötésdoboz stb. is csak falon kivüli lehet.

dorka

Kedves Endre, köszönöm szépen a gyors választ!
És persze a jó hírt.  :)
Üdvözlettel:
Dorka

macsey

Sziasztok. Nálunk egyszer egy madárfészek beesett a kéménybe ez egy ikerkémény mint egy h , középen megakadt nemsokra rá begyujtottunk a füst mindenhol jött vissza még a szomszéd szobában is a kötődobozokbol. Hát ezért ne vésd meg a kéményt.

Simon Endre

Dorka fóruntársunk "kéményére" már ezt a fületlen-farkatlan gombot nem kellett volna felvarrni.