Nyomáskapcsoló

Indította petike199600, 2013. január 12., 07:48:23 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Marton

A nyomáskapcsolónál bontó érintkezőt kell rajzolni mert alaphelyzetben zárva van és a nyomás növekedésére bonja a müködtető áramkört. Egy házi szivattyúnál közvetlenül a motor áramkörét bontja.
Egy rajzon a motort nem úgy ábrázóljuk mint ahogyan Te csináltad. A kondenzátort sem szokás ábrázolni, de a jobb megérthetőség érdekében lehet.
A hőkioldó a gyakorlatban háromfázisú kivitelüek, egyfázisra alkalmazásuk esetén a mind a három bimetálját (fázisát) bekell köni, ekkor a hármat sorba kötjük. Manapság jellemző, hogy egy bimetálos hőkapcsoló magába a motor tekercselésébe van beépítve.

petike199600

Ezt a mondatod nem értem:"mind a három bimetálját (fázisát) bekell köni, ekkor a hármat sorba kötjük"
Hogy érted hogy sorba?Áthidaljuk?

Marton


petike199600

Köszönöm a válaszodat!
Mi van ha nem kötjük sorba a hőkioldónak az érintkezőit?
Csináltam egy rajzot.
Ez már jó?A motort is azért rajzoltam így hogy arról is meggyőződjek hogy helyesen vannak-e a lécek valamint a tekercsek megrajzolva.
Ez is jó?

Üzenet összefûzve: 2013. január 12., 15:39:40 DÉLUTÁN

Még egy kérdés?
Egy ilyen szivattyúra mekkora kondenzátor kell?Hogy kell a kondenzátorokat kiválasztani?

Marton

Ha nem kötjük sorba egyfázisnál a három bimetált, akkor is müködik, de ha jól tudom az nem optimális. Ezt a gyártók ajánlják így, erről olvastam valahol, így mindhárom bimetál "elő van fűtve".
A rajz így már jó kapcsolásilag, a motor köri (főáramkör) érintkező számozása ekkor nem 13-14 hanem egy számjegyü, azaz 1-2, 3-4 vagy 5-6. A hőkioldónak is van megfelelő számozása, ez esetben 95-96. Lásd a korábban küldött rajzjelemen is.
A kondenzátor kiválasztása nem a villanyszerelő feladata, azt a motor gyártó az adott motornak megfelelőt ráépíti. Akkor kell kondenzátort és értéket választani ha pl. egy háromfázisú motorból egy fázisút akarunk csinálni ha annak a motor tekercs feszültsége is megfelelő annak. Ezt egyértelmüen nem lehet meghatározni, próbamérésekkel kell meghatározni a megfelelő értéket.

petike199600

Milyen mérésekkel lehet meghatározni kb?
Köszönöm szépen,A hibákat kijavítottam a számozással.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ami engem illet; csináltam már 1-2 -fúrt, ill ásott- kútra alapozott vízhálózatot, ahol minden esetben a T.I.P BRIO 2000 típusú nyomáskapcsolót alkalmaztam, mert ezen -az Italtechnikával ellentétben- teljes terjedelemben átfolyik a víz. Ezt a nyomáskapcsolót minden esetben az adott szívattyút működtető mágneskapcs, ill motorvédő működtető Á.K-jába kötöm, méghozzá úgy, hogy a BRIO betáp L-jét, N-jét, ill visszatérő L-t egy 3x0.75-ös MT kábellel kötöm a mágneskapcsolót is magábafoglaló tokozottba. Ld: képek

petike199600

Ezt nem értem: "Ezt a nyomáskapcsolót minden esetben az adott szívattyút működtető mágneskapcs, ill motorvédő működtető Á.K-jába kötöm, méghozzá úgy, hogy a BRIO betáp L-jét, N-jét, ill visszatérő L-t egy 3x0.75-ös MT kábellel kötöm a mágneskapcsolót is magábafoglaló tokozottba"
Ha lehet tudnál csinálni egy rajzot a bekötésről?  Köszönöm!

Marton

Egy háromfázisú motort egyfázisra alakításakor a tekercs áramokat kell mérni. A motor adattáblájáról leolvasaható a delta kötéshez tartozó fázisáram (tekercsáram). A kondenzátor értékét úgy kell megválasztani, hogy bármelyik tekercsén ennél a névleges áramnál ne nagyon folyon több áram. Ha nagyon sok áramot biztosítunk a tekercseknek, azok ez miatt melegszenek, a lakkszigetelés elszenesedik, azaz leég a motor. Tehát egy optimális értéket kell választani, az sem jó ha túl kicsi és az sem jó ha túl nagy a kondenzátor kapacitás értéke. Figyelni kell ez mellett a melegedés mértékére is.
Gyúrmaúr által alkalmazott eszköz nem egy klasszikus nyomáskapcsoló hanem egy elektronikával is kiegészített áramlás és nyomás figyelő készülék. Tehát ez az eszöz már tápellátást igényel. Helyes a megoldás, hogy egy külső mágneskapcsoló viseli a motor teljesítmény kapcsolását a gyárilag ajánlott közvetlen müködtetés ellenére.

Üzenet összefûzve: 2013. január 12., 17:10:00 DÉLUTÁN

Készítettem egy rajzot a köznyelvben Presszkontroll-nak is nevezett eszköz bekötéséről.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. január 12., 16:57:23 DÉLUTÁN
A motor adattáblájáról leolvasaható a delta kötéshez tartozó fázisáram (tekercsáram). A kondenzátor értékét úgy kell megválasztani, hogy bármelyik tekercsén ennél a névleges áramnál ne nagyon folyon több áram.

A dologban a nehézséget az okozza, hogy ezt nem a motor üresjáratában, hanem annak teljes terhelése mellett kell mérni!

Visszatérve a nyomáskapcsolókhoz:
petike199600!
Nyomáskapcsoló nagyon sokféle van, Az egyetlen közös bennük, hogy mindegyik nyomásra reagál.
Elektronikus, mechanikus, olyan is van ami analóg jelet is szolgáltat, van amelyiknek kontaktusa van, másiknak tranzisztoros (PNP vagy NPN) nyitott kollektoros kimenete.
Van amelyik ezred bar nyomásérzékelésre való. Ilyet használnak pl. gáz és olaj égők égéslevegő nyomásának érzékelésére.
Van diff nyomás kapcsoló, ami nyomáskülönbségre és nem abszolút nyomás értékre kapcsol. Vannak vákuumra érzékeny kapcsolók, és nagyon magas, több 100bar nyomásokra való típusok is (ezeket rendszerint hidarulikus rendszerekben használják)



Ez Hydac digitális nyomáskapcsoló, ált. 10-100 bar nagyságrendű nyomásra...