Ma vezeték álmennyezet alatt

Indította Lujdzsi60, 2010. december 29., 15:35:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Lujdzsi60

Sziasztok
Véleményeteket kérném álmennyezet alatt szabadon szerelve Ma 1x4-es vezeték 5db szigetelõ szalaggal összefogatva szabályos e ?
Mert szerintem nem csak védõcsõbe szerelve
Mi a véleményetek ? és milyen hibának minõsítenétek súlyos vagy szabványellenes ?

nova

Nem igazán. Egyrészt az egyeres (MKH) vezeték szigetelése nem erre van kitalálva, erre alkalmasabb az MTK kábel aminek kétszeres szigetelése van. Rögzíteni sem ártana az álmenyezett felett elhelyezett vezetéket (kábeltálca vagy valamilyen megoldást alkalmazni).
Villamos kötés kötõdobozban illik elhelyezni a megfelelõ kivitelbe, ráadásul kötõelemmel összekötve (sorkapocs).

A hibát súlyosnak vélem, mert érintésvédelmi szempontból nem igazán megfelelõ.

Azt nem tudom, hogy a 4-es kábel csak össze van sodorva és le van szigetelõszalaggal fedve, vagy van valamilyen forrasztás vagy más megoldás alatt? Mert ha komolyan van terhelve ez a rész akkor esetleg melegedhet és tûz esetet is okozhat a nem megfelelõ kötésnél. Ráadásul ha nincsen falon, vagy valamilyen tartó szerkezeten rögzítve akkor hamarabb kigyulladhat például a gipszkarton.

Érdemes megnézni milyen fogyasztót lát el ez a vezetékszakasz.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill


Az Ma 1x4-es vezeték az én értelmezésemben: mûanyag szigetelésû alumínium vezetéket jelenthet. Ami azt jelenti, csak üzemi szigetelése van.  Ebbõl a vezetékbõl össze fogva  5 szálat szigetelõ szalaggal össze ( nem a vezeték ér) kötve , az következik feltehetõen, hogy 400/230 V-os erõsáramú hálózat lehet. Ha ez így van , akkor nem felel meg a vonatkozó mûszaki elõírásoknak. Ezért én is súlyos  hibának minõsíteném.  Ez a vezeték szerelhetõ védõcsõben, vezeték csatornában is, de szabadon nem szerelhetõ. Javaslat  5x4-es MBCu vagy Mtk kábellel lehet megoldani a szerelést. Habár én inkább a védõcsõbe szerelést javasolnám  inkább, de ezt a hely dönti el, hogy mit érdemes választani. Ha egyébként ez a vezeték például ideiglenes világítási célt szolgál. És érintésvédelmi törpefeszültséggel 24 V-os világítást látja el, akkor talán megfelelõ a szerelés. Egyébként nem.

zsozsó

Idézetet írta: Lujdzsi60 Dátum 2010. december 29., 15:35:15 DÉLUTÁN
Véleményeteket kérném álmennyezet alatt szabadon szerelve Ma 1x4-es vezeték 5db szigetelõ szalaggal összefogatva szabályos e ?

Én nem igazán értem a kérdést? 4 db egymás mellett futó vezetékrõl van szó? Vagy 1 db 4 mm2 keresztmetszetû vezeték van megtoldva? De az elõttem válaszolók is másra válaszoltak, ahogy nézem :)


Amúgy az MSZ EN 2364 illetve MSZ HD 60364 szabvány sorozatokban találhatók meg az elõírások erre vonatkozóan.

Lujdzsi60

Köszönöm a válaszokat Novill értelmezte jól a kérdésemet, és vele is értek egyet a megvalósításban
MTK vagy MBCu kiváltásával. ZSOZSÓ szerint MSZ 2364 illetve MSZ HD 60364 szabvány adja a konkrét választ. ezt is tudom csak sajnos nem találom a NETEN a vezetékekre vonatkozó elõírásokat. és hogy NOVA-nak is igazat adjak szerintem is súlyos hiba, de a szabványban szeretném látni.
Ha tudjátok esetleg a szabvány valahol letölthetõ írjátok meg. elõre is köszi

nova

Letölteni a netrõl a szabványügyi testület oldaláról tudod, de ez fizetõs lesz. Elég drágák ezek a szabványok.

https://www.mszt.hu/

Átmenetileg zárva van a webáruház az oldalon most. Amúgy ezek a szabványsorozatok nagy témakört ölelnek fel.
Érdemes megnézned az oldalon teszt jelleggel mûködõ online könyvtárat, mert ezt szeretnék majd beüzemelni mely szintén fizetõs lesz, de az elsõ oldalak, tartalomjegyzékek olvashatók. Hátha találsz rajta számodra hasznos információt.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!