Közvilágítás

Indította SZAKI, 2015. november 16., 18:36:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

SZAKI

Tisztelt Kollégák!
Egy park járdák és utak közvilágítását a tervező Schréder NANO1 alu lápaoszlopokkal, / I. évé oszt. / 3x6mm földkábellel tervezte meg. A tervben nem szerepelnek földelő szondák. A kérdésem az,hogy kell-e minden oszlophoz földelőszondát telepíteni ? Érintésvédelmi és villámvédelmi szempontokat figyelembe véve! Válaszokat előre is köszönöm: SZAKI

nyaki

Nem kell, de az oszlopot be kell kötni a védővezetős hálózatba.
Az egy kábelen belül található z-s vezető min. 2,5mm2 esetén EPH lekötésre használható, ha azt a főelosztóból indították. A 6mm2-es vezető megfelel ennek a kritériumnak.

SZAKI

Szia ! Nyaki !
Én nagyon sok helyen láttam, hogy kábelfektetéskor az oszlopok helyén földelő szondákat is telepítettek. Ha érintésvédelmi szempontból nem kell ?! akkor mi van a villámvédelemmel !?

nyaki

Üdv!
Én úgy gondolom, hogy a segédföldelésnek felfogható oszlopföldelő csak a biztonságot fokozza, de villámvédelmi szempontból nem tartanám kötelezőnek a magasságok és egyéb környezeti hatások miatt. Ha a tervező helyismeret birtokában úgy látta, hogy nem kell, mert esetleg van jogosultsága ezt is tervezni és a kockázatfeltáróban szabványi hivatkozással a telepítését nem tartotta fontosnak, akkor bizonyára neki van igaza.
Ha kétségeid támadnak, akkor javaslom a tervezővel való egyeztetést.

tothgyula

Üdvözletem!
Mindenben egyetértek a Nyaki szakmai véleményével.Még lehet, hogy terv sem kellett volna.
Üdv.TothGyula felülvizsgáló.