Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => Érintésvédelmi felülvizsgálat => A témát indította: deve94 Dátum 2015. augusztus 29., 00:34:56 DÉLELŐTT

Cím: ki az üzemeltető?
Írta: deve94 Dátum 2015. augusztus 29., 00:34:56 DÉLELŐTT
Kedves Kollégák!
Sokszor a fülembe cseng az ÉV tanfolyamon elhangzott mondat, hogy az ÉV felülvizsgálat az üzemeltető felelőssége. Egy nagy ingatlanos cégnél dolgozva kicsit vegyes a kép. Vannak ingatlanok, üzlethelyiségek, telephelyek aminek a cégünk a tulajdonosa, de ki van adva bérbe. Ilyenkor ki az üzemeltető?
Ha lakásokról van szó, akkor ott mit vehetünk "kötelező" előírásnak? Pl ÁVK havonkénti ellenőrzés vonatkozna erre?
deve94
Cím: Re:ki az üzemeltető?
Írta: tothgyula Dátum 2015. augusztus 29., 12:02:06 DÉLUTÁN
"Üzemeltető:Az a szervezet vagy személy amely vagy aki egy pontosan meghatározott villamos berendezés vagy berendezéscsoport, ill. körülhatárolható berendezésrész üzemeltetési feladatkörét állandó jelleggel vagy meghatározott időre ellátja. Az üzemeltető a feladatkörének ellátásához szükséges meghatározott munkákat és műveleteket elvégezheti saját maga, vagy kezdeményezheti más által történő elvégzésüket: de a konkrét munka vagy művelet elvégzésére adott megbízás nem jelenti az üzemeltői szerep(jogok és kötelezettségek) átadását. Egy villamos berendezésnek (berendezésrésznek) azonos időben csak egyetlen ÜZEMELTŐJE lehet.
Megjegyzés: Az épületvillamossági berendezések használói -e szabvány szempontjából- nem tekinthetők üzemeltetőnek."
Szerintem elég az RCD-k vizsgálata 6havonta.De az ÉVÉ és EBF felülvizsgálatokra külön szerződést kötnék még a saját cégemmel is, vagy külsőssel végeztetném el  a felülvizsgálatokat.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.
Cím: Re:ki az üzemeltető?
Írta: nyaki Dátum 2015. augusztus 29., 12:04:51 DÉLUTÁN
Üdv!
Az ingatlan tulajdonosának felelőssége a szabványos kialakítás és az első felülvizsgálat elvégzése, mellyel igazolja a szabályosságot és ennek dokumentációit átadja a bérlőnek. A bérlemény további üzemeltetése, állagmegóvása és az ezzel járó költségek, beleértve az időszakos felülvizsgálatokat is, már az üzemeltető feladata és költsége. Ha az üzemeltető átalakítást végez, akkor azt csak a bérbeadó hozzájárulásával teheti meg, újabb felülvizsgálati dokumenttel megerősítve.
Ez lenne a hivatalos felállás, de sajnos a jogszabályok igen gyakori be nem tartása és az ellenőrzések hiánya miatt, gyakorlatilag mindenki azt csinál, amit akar. :-\
Cím: Re:ki az üzemeltető?
Írta: Szirty Dátum 2015. augusztus 29., 12:24:11 DÉLUTÁN
Üdv!

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2015. augusztus 29., 12:02:06 DÉLUTÁN
Az üzemeltető a feladatkörének ellátásához szükséges meghatározott munkákat és műveleteket elvégezheti saját maga, vagy kezdeményezheti más által történő elvégzésüket: de a konkrét munka vagy művelet elvégzésére adott megbízás nem jelenti az üzemeltetői szerep(jogok és kötelezettségek) átadását.

Ez szuper!
Tehát az üzemeltetői feladatkört át lehet adni bárkinek, aki majd innentől kezdve úgy üzemeltet ahogy neki a kedve tartja.
De az üzemeltetéssel kapcsolatban egy szikrányi jogi felelőssége sem támad, mert az továbbra is azt terheli aki átadta.

Nincs is jobb mint törvényesen verni más faxával a csalán (már ha az a fax nem éppen a miénk ugye)...
Cím: Re:ki az üzemeltető?
Írta: JUVILL Dátum 2015. augusztus 30., 16:02:00 DÉLUTÁN

Hogy a tanfolyamon mit tanítanak, az elmélet. A gyakorlatban sok minden másképpen van.
A tulajdonos a létesítmény alaphálózatáért felel. Ide tartozik a betáplálás, az elosztók, az épület villamos hálózata, a kiépített dugaszoló aljzatok és az általános világítás.
Ha a szerződésben nincs másképpen rögzítve, ezen berendezések villamos biztonságtechnikai felülvizsgálata az ő feladata. Legyen az érintésvédelmi, vagy szabványossági - tűzvédelmi. (A villámvédelemről kicsit később.)
Amennyiben a tulajdonos az üzemeltető, akkor a technológiai berendezések felülvizsgálata is az ő feladata.
Amennyiben bérleti szerződés áll fenn, itt illik szétválasztani a felülvizsgálatokat.
A bérlő (mint a technológiai berendezések üzemeltetője) felel saját betelepített berendezéseinek a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálataiért. Érintésvédelmi és szabványossági - tűzvédelmi szempontból. A tulajdonos átadja a saját berendezéseiről készített minősítő iratokat a bérlőnek.
A bérlő elvégezteti a betelepített berendezéseire az érintésvédelmi és szabványossági felülvizsgálatot. Így teljes a villamos berendezések felülvizsgálata.
Probléma akkor van, ha a betelepített technológia magasabb védettségű berendezéseket kíván, mint a tulajdonos eredetileg kiépített alaphálózata (elosztók, dugaszoló aljzatok, világítás).
Az átszerelés - a szabványnak megfelelően - közös megállapodás kérdése. 
A villámvédelem felülvizsgálatát illetve is lehet szétválasztás. Például külső- és belső villámvédelmet érintve.
Lehet norma szerinti, vagy nem norma szerinti a felülvizsgálat, a külső- és belső villámvédelemre figyelni kell. Lehet megfelelő a külső villámvédelem, de a belső villámvédelem megléte, és megfelelősége inkább a berendezések üzemeltetőjének érdeke, gondolok itt a megfelelő EPH-ra, és túlfeszültség levezetők kiépítésére.
Cím: Re:ki az üzemeltető?
Írta: deve94 Dátum 2015. augusztus 30., 23:31:20 DÉLUTÁN
köszönöm a válaszokat, kicsit világosabb a kép, hogy "nekünk" kell jobban rendbe tartani a dolgokat. pl. vagy egy bp-i telephely 1-2-3 cég működik, 1-2 szolgálati lakás is( részben folyamatban). Régi hálózat, Ávk semmi...; ha valami történik, akkor az az "üzemeltető" felelőssége, de akkor ezek szerint elsősorban a tulajdonosé, és nem az üzlethelyiség, lakás bérlő személyé.
Cím: Re:ki az üzemeltető?
Írta: Tret Dátum 2015. december 20., 19:26:56 DÉLUTÁN
Ha másképpen nem rendelkeznek a felek,véleményem szerint a tulajdonos/bérbeadó az üzemeltető,mindaddig amíg
az üzemeltetéssel nem bíznak meg mást.