Újraindulás elleni védelem

Indította S/K, 2018. január 06., 11:11:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

S/K

 Feszültségkimaradás utáni váratlan önálló újraindulás elleni védelem.
Ezt mindenki tudja mit jelent. Kérdéseim: ( persze a válaszokat tudjuk, de ez így van-e?)
- egyfázisú gépeknél is kötelező? (sarokcsiszoló, fúrógép, kétkezes keverő stb)
- felvonulási szekrényekben (KALOCSA szekrény) ki van építve?

Leginkább itt az építési területen végzett munkálatokra gondolok. Tapasztalataim szerint a jelenleg kapható elosztókba (felvonulási szekrényekbe) nincs beépítve ez a funkció, pedig forgó gépek tömkelege üzemel róluk. Itt is a régebbi sarokcsiszolókra, fúrógépekre gondolok mert már van olyan ami feszültség kimaradás után nem indul újra csak ha a kapcsolót ismét kikapcsoljuk. (ez megfelelő, hisz nem indul újra?)
Emlékeim szerint az "igazi" KALOCSA SZEKRÉNY tartalmazott mágneskapcsolót (DIL 2-22, a régebbiek VMK-t. Az más kérdés hogy egy idény alatt át lett kötve mert úgy zúgott hogy nem lehetett megmaradni mellette vagy leégett a behúzó tekercsük.)

JUVILL


Ez feszültségcsökkenési védelem. Mint téma, már szerepel a fórumon.
Ha a felvonulási szekrény nem tartalmaz feszültségcsökkenési védelmet, és ha szabványosan akar szerelni valaki, szerintem még a gép betápláló áramkörébe (pl. egy tokozott elosztóba, vagy megfelelő védettségű dobozba) lehet nyomógombos vezérléssel öntartást
kiépíteni.

papo

Az újrainditás elleni védelem szerintem nem a kalocsában kezdődik. (Minden egyes  forgó készüléknek ilyennek kellene lennie.) Ugyanis innen müködik általában az ideiglenes világitás, ott meg pont vissza kell automatikusan kapcsolódnia. Lehet a dugaljakra igaz amit irtál.

JUVILL



Mit értesz ideiglenes világításon?
Szükség világítást, biztonsági világítást vagy irányfény világítást?
Az, hogy ideiglenes, szerintem nem teljesen egyértelmű. Nevezzük ezeket mindet inkább tartalékvilágításnak, és vizsgáljuk meg funkciójukat, melyiknek hogyan és mikor kell világítani, ki-illetve bekapcsolni.

Simon Endre

Nem minden forgógépre igaz az előírás, de a bíztonságos kikapcsoltság feltételeit teljesítenie kell. A kéziszerszámok, kisgépek nagyobb része ennek nem felel meg pl. fűnyíró, sarokcsiszoló, fúrógép, stb. de ki az a botor aki a fúrógépet rögzítetten teszi le a munkaasztalra. Az egyfázisu gépek számára  van megfelelő, (adaptálható) védőkapcsoló a mai gyártmányok eleve így kerülnek forgalomba pl. még egy viszonylag veszélymentes ipari por /forgács/ elszívó is. Az elektromos láncfürészek, lökéscsllapított túltehelésvédett gyorsvágók tudtommal kivétel nélkül ennek megfelelnek. Olyan épület, technológia amelynek berendezései emberi felügyelet nélkül is üzemelhetnek illetve károk  megelőzését szolgálja az újraindulásuk ab ovo ilyen kell legyenek, továbbá a veszélymentes újraindulás feltételei műszakilag megodott. Egy korábbi időben ezt a tilalmat túlértelmezték és veszélymentes gépekre is alkalmazták pl. keringető szivattyuk, hűtő-klima-légtechnikai berendezések, sőt volt olyan hogy még munkahelyi világítás is habár ez nem igazán veszélyforrás. A régi "fadobozos" felvonulási szekrényekben az ÉV relék késöbb az (NDK) ÉVK miatt  volt öntartásos főkapcsoló.

JUVILL


Az a gond, hogy sajnos még mindig nagyon sok a régi gépi berendezés (például a FA típusú asztali fúrógépek), melyek nem rendelkeznek feszültségcsökkenési védelemmel. Felülvizsgálat alkalmával gyakran látok ilyeneket. Tokozott 3 sarkú ki-be kapcsolóval
vannak felszerelve.
Hiába az előírás, a munkavédelem, a felülvizsgálat.
Az üzemeltető költségesnek véli a mágneskapcsolós működtetést, vállalva a balesetforrást.

S/K

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2018. január 06., 11:28:27 DÉLELŐTT


Ha a felvonulási szekrény nem tartalmaz feszültségcsökkenési védelmet, és ha szabványosan akar szerelni valaki, szerintem még a gép betápláló áramkörébe (pl. egy tokozott elosztóba, vagy megfelelő védettségű dobozba) lehet nyomógombos vezérléssel öntartást
kiépíteni.
Még nem találkoztam ilyennel. Kérdésemmel leginkább az építési területekre/felvonulási területekre gondoltam ahol van az x négyzetméternyi üres placc, x méterre az áramszolgáltató elosztója (utcai elosztó, házaknak kapualjban a betáp, stb) és innen a beruházó kezd építkezni. Kezdi az őrbódéval/konténerrel. Ezt meg kell táplálni. Kell egy felvonulási elosztó, mely betápja az említett helyekről érkezhet. Ideiglenes kiépítés lévén "lengő" vezetékezéssel, jó esetben H07RN-F gumikábellel. "Kis" építkezés pl 6 lakásos társasház, elég a 3x25A vagy még ennyi sem. Az egész építkezés erről a felvonulási elosztóról fog üzemelni az indító hozzászólásomban említett gépekkel.
Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2018. január 06., 13:39:44 DÉLUTÁN
A kéziszerszámok, kisgépek nagyobb része ennek nem felel meg pl. fűnyíró, sarokcsiszoló, fúrógép, stb. de ki az a botor aki a fúrógépet rögzítetten teszi le a munkaasztalra.
Nem valószínű hogy bekapcsolva teszik le, de sajnos volt ilyen példa ami balesettel végződött. Röviden: építkezés, burkoló kétkezes keverővel csemperagasztót kevert, áram elmegy gép megáll. Fél órája nincs áram, emberünk nekiállt a keverőszárat tisztítani, áram vissza, gép indul, burkoló felső négy foga oda.
Miért?
Keverőgép kapcsolója az oldalsó rögzítő gombbal rögzítette hogy ne kelljen a gombot nyomnia míg keveri az anyagot. Takarítás közben ahogy fogta a keverőszálat és elindult a gép  a szárat megszorította, az megállt de a gép forgott... bele a szájába.
Ilyen is volt.
Következő kérdésem az lett volna amit Simon Endre is írt hogy "Nem minden forgógépre igaz az előírás, de a biztonságos kikapcsoltság feltételeit teljesítenie kell."
Egy uszodai gépészeti helyiségben jól látható helyen volt ki írva hogy a keringető szivattyúkat, vegyszer adagoló motorokat és az elszívót a feszültségcsökkenési védelembe bekötni TILOS!
Itt lehet hogy indokolt a védelem kihagyása, de ki dönti el hogy szükséges vagy nem.
Mondjuk pontosan nem tudom mi írja elő (rendelet vagy szabvány). ha rendelet akkor kötelező ha szabvány akkor meg tudjuk hogy betartásuk nem kötelező de ......

Simon Endre

A bíztonságos úraindulás automatikusan beindul egyes felvonóknál és a legközelebbi állomásra viszi a fülkét igaz csak 1/6-1/8 sebességgel akár nyitott aknajtóval is, de amikor ellenőrzés, karbantartás, javítás történik a bíztonságos állapothoz ismereteim szerint a betáplálást legalább kettő, de egyes tipusoknál akár három sorosított eszközzel lehet bontva tartani. Távmúködtetett, időkapcsolóval, szenzorokkal vezérelt pl. ventillátorokhoz a főáramkörbe lelakatolható tiltó kapcsolót építenek. Élelmiszeripari, vegyipari gyártósorok autoklávjainak keverőjénél tisztítás, javítás, átszerél, stb. alkalmakkor jegyzőkönyvezetten elbontott főáramköri betáplálás, vagy lelakatolt főáramköri tiltókapcsoló, vagy  a kiszedett bíztosíték helyén tiltó tábla, vagy  a leláncolt hajtáshoz lakatolt lengő dugós motorkábel a feltétel. Egyes vágógépeknél a vágótér védett automatikusan záródó határolóelemekkel, és mégsem indulhat magától nem fejezheti be a munkaciklus, mert a berendezés tárolt mechanikai energia hiján a gép vagy a mukadarab károsodását okozhatja. A bekapcsolva hagyott keverő tisztításánál a dolgozó két alapvető híbát követett el taglaljam........?  Ahogy a gépek okosodnak úgy az emberek egyre hülyébbek lesznek. Egy hajdanvolt kollégám 2 liter rizling után kézi körfürésszel dolgozott a zsineggel hátrakötött (önzáró) burkolat bíztosította gyors munkamenetet  a fárasztó sebesség miatt gyorsan elfáradt egy székre ült a még forgásban lévő gépet a bal térde felett leengedte. A részleges amputációt és korai rokantosítást úgy úszta meg, hogy a kórházzal szemben lakott.

JUVILL



"Még nem találkoztam ilyennel."
És olyannal, hogy a feszültségcsökkenési védelem közvetlenül a kalocsa szekrényről leágaztatott gép testére volt felszerelve?
Ez egy "szokványosabb" megoldás.
De a legtöbb esetben nincs semmi, csak a dugvillás csatlakozás.
(Nem ide tartozik, de még szebb, ha még az ÁVK-t is kikötik a szekrényben, mert állandóan leold.)

S/K

Még olyannal sem. El sem tudom képzelni (vagyis el tudom) hogy egy BE és KI nyomógomb meg egy mondjuk 1 modulos mágneskapcsoló/kontaktor egy kötődobozba a 125mm sarokcsiszolóra lenne fabrikálva.
Kifejezetten ezeknek a gépeknek az újraindulás elleni védelme érdekelne, ezek közül is a régebbieknek. (ami gyárilag nem kapcsol be ha visszatér az áram). Kézben tartható villamos kéziszerszámok újraindulási védelme épitkezési/felvonulási területen.
Ezeknek a védelmét szerintem a felvonulási szekrényben kéne kialakítani.