Biztonsági világítás jelölése

Indította bandit, 2021. július 25., 14:03:19 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

bandit

Milyen jelöléssel kell ellátni üzembe helyezéskor a BV lámpákat? Mit kell tartalmaznia? Köszönöm!

tothgyula

T.bandit!
A Biztonsági világításra több előírás és szabvány vonatkozik.
-A TVMI 7.2:2016.07.01. 11.2szakasza írja, hogy "A menekülési útvonal megjelölése(kivülről v. belülről megvilágított menekülési jelekkel) tegye lehetővé az építmények biztonságos elhagyását."Az alkalmazható piktogramokra eligazítás a "KIÜRÍTÉS" TVMI-ben található.
A menekülési útvonalra vonatkozó világítástechnikai és működési követelményeket az MSZ1838:2014 szabvány tartalmazza.
A "Villanyszerelők Lapja"2019.4-ik száma írja: "Új telepítésnél már az MSZ EN ISO 7010:2013 Grafikus szimbólumok.Biztonsági szinek és biztonsági jelzések." előírásai  vonatkoznak."Ahol a kijáratmutató jelzés már csak  két részből áll: a fehér színű nyílból és a zöld szaladó emberkéből."
-Itt van még a MSZ EN 50172:2005"Biztonsági világítási rendszerek" ill. MSZ EN ISO 7010:2012/A4:2015 Grafikai jelképek.

bandit

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2021. július 25., 17:30:37 DÉLUTÁN
T.bandit!
A Biztonsági világításra több előírás és szabvány vonatkozik.
-A TVMI 7.2:2016.07.01. 11.2szakasza írja, hogy "A menekülési útvonal megjelölése(kivülről v. belülről megvilágított menekülési jelekkel) tegye lehetővé az építmények biztonságos elhagyását."Az alkalmazható piktogramokra eligazítás a "KIÜRÍTÉS" TVMI-ben található.
A menekülési útvonalra vonatkozó világítástechnikai és működési követelményeket az MSZ1838:2014 szabvány tartalmazza.
A "Villanyszerelők Lapja"2019.4-ik száma írja: "Új telepítésnél már az MSZ EN ISO 7010:2013 Grafikus szimbólumok.Biztonsági szinek és biztonsági jelzések." előírásai  vonatkoznak."Ahol a kijáratmutató jelzés már csak  két részből áll: a fehér színű nyílból és a zöld szaladó emberkéből."
-Itt van még a MSZ EN 50172:2005"Biztonsági világítási rendszerek" ill. MSZ EN ISO 7010:2012/A4:2015 Grafikai jelképek.

Köszönöm, ezekkel tisztában vagyok.
Rosszul fogalmaztam meg a kérdést, a kérdés arra irányult, hogy fel kell-e számozni, és ha igen hogyan milyen elv szerint.

S/K

A beazonosítás és a karbantartás miatt ajánlott.

bandit

Idézetet írta: S/K Dátum 2021. július 25., 21:13:44 DÉLUTÁN
A beazonosítás és a karbantartás miatt ajánlott.

Igen azt tudom, de mit kell/érdemes ráírni a BV-re, és hova, hogyan?

Péter5

Az a lényeg, hogy ne a világító felirat legyen letakarva. Egyébiránt teljesen mindegy. Én azt javaslom, logikusan legyen, ellenőrzési sorrendben. Az általában a legfelső szinttől indul lefelé. A bonyolult a létesítmény, akár lehet így is: A/6/2 - aminek a jelentése, "A" épület 6. emelet, 2. lámpatest.

Lehet BV előtagot rakni a biztonsági világításnál a kód elé, IF-et az irányfénynél. És akkor a kódok nem keverednek össze.

A felirat olyan méretű legyen, hogy távcső nélkül is látni lehessen.