Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Az Unimax "idomcsatlakozó" rézre és aluminiumra is használható(volt), SZEKUAL ötvőzet.

Sztrogoff

"A mai napig kapható"
Ezt nem tudom, minek írtad, mindenki tisztában van vele.

"csak semelyik oldalon sincs hozzá "használati utasítás""
Az is világos volt, hogy a "papírról" folyik a beszélgetés. Ugyanakkor, mint írtam, rengeteg helyen írták, hogy ez mire jó. Akár az 1940 körüli irányelvet, akár a 60-as-70-es évek népszerű villanyszerelési könyvét nézzük, "a Hámoryt", akár a tavaly kiadott Malmos-Orlay-Tagyi: Villanyszerelő szakmai ismeretek I. könyvet.

"akármennyire IP védett a szerelés a pára sok helyre bejut..."
Mint írtam, ez szabadvezetékre készült, a szabad ég alá.

"A(z egyik) gyártónál arra hivatkoznak, hogy az MEEI  ellenőrizte és jóváhagyta.. Csak az a probléma ezzel, hogy (azt hiszem) 2011 óta nem létezik az MEEI. TÜV van helyette régen..."
Az magában nem hiszem, hogy probléma lenne, hogy nem létezik. Ha van papír, akkor van, ha nem tudja a gyártó előadni, akkor nincs. Hogy a vizsgáló intézet megszűnésével a kiadott papírjai is érvényüket vesztenék, azt nem hiszem, de felőlem lehet akár így is. Az is nyilvánvaló, hogy egy 2019-ben kiadott szabványnak egy 2011-ben megszűnt intézet már nem tud eleget tenni...

azsolt

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2022. szeptember 22., 16:09:36 DÉLUTÁN
Az Unimax "idomcsatlakozó" rézre és aluminiumra is használható(volt), SZEKUAL ötvőzet.
Hát most akkor elbizonytalanodtam. A gyártó vörösréznek írja ugyanezen a néven.. https://dozsaforg.hu/kabellecsatlakozok.html
A szekual ötvözet kifejezésre a google csak itteni (villanyszerelo.forum) találatokat ad. Lehet, hogy ez az internet előtti elnevezése? :)

tothgyula

T! azsolt!
Ezt a kérdést nyugodtan tedd fel a "VILLAMOS BIZTONSÁGI MUNKABIZOTTSÁG-nak, fognak válaszolni.
E-mail: csabarat@gmail.com

azsolt

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2022. szeptember 22., 18:32:18 DÉLUTÁN
T! azsolt!
Ezt a kérdést nyugodtan tedd fel a "VILLAMOS BIZTONSÁGI MUNKABIZOTTSÁG-nak, fognak válaszolni.
E-mail: csabarat@gmail.com

Köszönöm!
Írtam nekik egy levelet, ha válaszolnak, akkor a lényegét megosztom majd!

azsolt


Sztrogoff


tothgyula

Lehet,hogy a Bizottság is ki van már akadva a számtalan Védőföldelés,földelőrendszerek, villámvédelmi földelések kapcsán feltett kérdésekkel. Pedig szerintem ez az egyik leggyakrabban kitárgyalt szakmai kérdés.Ha valaki érti legalább az MSZ HD 60364-5-54:2007/2012 "Villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése-Földelőberendezések, védővezetők és védő egyenpotenciálra hozó vezetők" szabványt,megértheti a lényeget. Többször én is leírtam,hogy a legnagyobb veszélyt a PEN vezető szakadása okozhatja!

Fecó

A minap erre az anomáliára akadtam. Ezt szeretné az egyik szabványunk:
"A védővezetőt a fázisvezetőkkel együtt (pl. közös védőcsőben, közös többerű vezetékben) kell vezetni."

A másik meg ezt az instrukciót adja:
"Azoknak a védővezetőknek a keresztmetszete, amelyek nem részei a vezetéknek vagy nincsenek közös védőburkolatban a fázisvezetővel, ne legyen kisebb:"

Most akkor van külön vezett védővezető, vagy nincs? :)

S/K

Régebbi kérdésként felvetettem, mert találkoztam külön vezetett védővezetővel.
Elosztók betáplálása a 0,4kV helyiségből 4x35 Cu és mellette 1x25 z/s Mkh. A négyeres kábelek PEN vezetője kékre színezve a bekötéseknél. PEN színe z/s. ...és tudjuk hogy z/s csakis védővezetőnek használható.
Azóta is így üzemel az üzem. Mondjuk a felülvizsgálatkor megmondták hogy nem fogják kicserélni az összességében kb 4 km kábelt.