EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Ha jól értem a csaptelepekig műanyag csövek lettek alkalmazva, nem réz cső?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

BRUT

Üdvözlet!

Igen a csaptelepekig müanyag csövek vannak alkalmazva.

Gyurmaúr(fi-relé)

A kulcsszó: lefolyó EPH közdarab, melyet a kád és/vagy zuhanytálca lefolyójához kell beapplikálni, de csak abban az esetben, ha van kiépített EPH hálózat, mely vagy a mért főelosztótól, vagy a méretlen csatlakozó tokozott-tól, azaz ahol a bejövő méretlen kábel PEN-je szétágazik PE, N vezetőre, tehát ezen pontoktól indul és minimum 10mm2-es MKh gerinc, melyről lehetséges leágani a gázmérő (ha van) méretlen és a mért csőhöz, a cirkó (ha van) gáz, valamint bejövő hideg és elmenő meleg, valamint bejövő és elmenő fűtési ágához, persze amennyiben ezek mindegyike műanyag, akkor oda nem kell. Ezeken túlmenően minden 5 m-nél hosszabb kiterjedésű fém tárgy is bekötendő, nem is beszélve a bejövő 3play (net,TV,tel) kábelről, valamint a külső (ha van, ha nincs, de az épület jellemzői okán kellene, akkor azt ki KELL építtetni!) villámvédelem leszálló vezetőjét. Ennyi...

BRUT

Tehat azokat a csaptelepeket amelyek müanyag csövel vannak szerelve,nem kell az EPH ba kötni.
Jol ertelmezem?

Novill

A lényeg,hogy a csaptelep és a kád lefolyója között ne tudjon potenciál különbség kialakulni. Az EPH  bekötés egyébként hasznos lenne!

BRUT

Tehát akkor minden csaptelepet,zuhanykádat stb be kell kötni az EPH ba.


Az esetemben EPH nincs kialakitva a lakasban. Igy utolag kell kiépitenem.A csaptelepekig a burkololapok fugái között tudom elrejteni a vezetéket. ( Kimélyitem megfelelöen,és bele helyezem,majd ujbol a fugázas következik.)

A gerincvezetéket már könnyebb lesz megoldani.A gyüjtö dobozbol a biztositoszekrényig elvezetem ,majd ott a földelésre kötöm.Külön érkezik a föld vezetek egy 16nmm (én ennyinek saccolom,de ettöl csak több lehet,talan 25) A 3 fazis es a nulla,pedig egyben.

Az EPH gyüjtö dobozt hova kell elhelyezni? Hol a szabalyos helye?
A gerincvezetek sodrott,vagy tömör legyen?

Üdv.

Gyurmaúr(fi-relé)

A zuhanykád, mosdó esetében igen, a műanyag csövekkel szerelt csapok esetében szerintem totál felesleges az EPH-zás, így teljesen felesleges a fugázást szétcseszned, mert csak nagyobb lesz a kár, mint a haszon! A gerincvezetéket honnét is szeretnéd kihozni??? Mi az a "gyüjtő doboz"?? Tán csak nem az NH0-ás késesbiztis tokozottra gondoltál, ahol ugye szétválik a PEN PE-re és N-re?? Abban elvileg kell(ene) lenni egy fő EPH sínnek, ha az van benne, akkor jó lesz onnét indulni a 10mm2-es MKh-val, mely felfűzésre kerül egyrészt a mért főelosztóban, majd ha annak közelében van a gázmérő,akkor oda mehet egy 4mm2-es MKh, mely CSAK a gázmérőé, ott áthidalással, megfelelő csatlakozó bilincsekkel érintenie kell a méretlen és a mért gázcsövet. A mért főelosztóból mehetsz tovább 10mm2-es MKh-val az első olyan pontig, ahol leágazol az egyik vizes helyíséghez (konyha), de ha rögtön ott van a fürdő is, akkor egy elágdobozban megoldhatod az összes vízes helyiség EPH bekötését. Innentől már elég a 4mm2-es MKh is az egyes heyliségekben található felfűzendő pontokig. Ha pedig még a cirkód is a közelben van, akkor oda is mehet ugyanonnét egy 2.5-ös MKh a cirkó gáz betáp csövéhez, illetve az abból kijövő és bemenő fém csövekhez, ha vannak?! Az elágdobozban az érvéghüvelyezett bejövő, elmenő EPH vezetékeket egy közönséges réz PE sínnel kötheted össze, így könnyebb lesz ellenőrizni, mérni. Sok sikert, nem egy ördöngős dolog kiépíteni, de annál életbevágóbb! Ja és a külső nagy kiterjedésű fémtárgyakat se feletsd el bekötni, azokat inkább minimum 6mm2-es MKh-val, csövezve, vagy MCS csatornában! A lakáson belűl is MCS I-es csatiba applikáld be, felesleges a nagyobb mutatvány.

BRUT

A gerincvezeteket a lakasban levö biztositék dobozbol szeretnem inditani. Ugyanis a méröorak a földszinten vannak,es onnet megy minden lakasba( en a 3. emeleten vagyok) egy 4X4nmm es kabel melyben a 3 fazis es a nulla fut be a bizt. szekrenybe ami az en elöszobamban van.A földeles egy kulön 16,vagy szerintem 25 nmm es vezeteken szinten a biztositek dobozba csatlakozik egy gyujtösinre,ahonnan törtennek a leagazasok a vedöfoldelesek vezetekei.Nos en innet tudnam inditani a sajat EPH gerincvezetekemet.A 3 fazis es a nulla egy Fi relen keresztul taplalja a kismegszakitokat,a nulla pedig egy gyujtösin en keresztul az oszes nulla vezeteket.A föld vezetek es a nulla az en biztositek dobozomban mar kulön jön,tehat nem ott van szetvalasztva,ha egyaltalan az ösze van kötve meg lent . Ezt nem tudom. Viszont hozzam mar kulön erkezik a föld es nem egy kabelben a 3 fazissal es a nullaval.
A "gyujtödobozon" en az EPH elagdobozt ertettem amelyben a Pe sin talalhato.Ennek a helyet szeretnem tudni,hol a szabalyos.Tehat hova véssem be a falban.Van pontosan meghatarozott helye,vagy az a szerelöre van bizva.

Visszatérve a csaptelepekre,es a muanyag csövezlsre. Csak a lakasban vannak muanyag csövek az azt megtaplalo mar fem csö.Tehat a föcsaptol ami a furdöszobaban van onet indul a muanyag vezetek.Ez alig 3 metercsövezetek öszesen.Ösze van kötve a villanybojlerrel,csaptelepekkel(mozsdo es zuhanykad,stb.Gazbojler es cirko nincsenek.Az elfolyo is reszben muanyag,mert 1 meter utan csatlakozik a fem lefolyoba.
Tehat,akkor szeretnem tisztazni,ha a muanyag csövekkel szerelt csaptelepeket nem kell az EPH ba kötni,akkor miert kell az akril kadat,es a mozsdot megis EPH csomopontba kötnöm?Pl ha a villanybojlerem meghibasodik,akkor a viz nem vezeti a csaptelepig a muanyag csöben az aramot?Ott nem jelenik meg feszultseg?
Kicsit nem vilagos szamomra a muanyag vizvezetekezes nel kialakult helyzet,mert ugye regen a femes csövezes egyertelmuve tette,hogy mindent le kell földelni.Csaptelepeket,vizvezetekeket,fem kadakat,mozsdot,mindent,meg akkor is ha azok femes kapcsolatban vannak a csövezetekkel,ami valoszinuleg mindenkepp le van földelve,es az olom csövekkel öszekötött elfolyok szinten a fem elfolyo vezetekekkel.
Kicsit kusza szamomra a mostani helyzet az akril kadakkal,es muanyag csövekkel.Ezert elnezest kerek,ha unalmasnak,es erthetetlennek tünök a kerdeseimmel,de szeretnek tisztaban lenni a dolgokkal,es ezert kerdezek ,töletekszakembereket ebben a Temaban.
Köszönöm a megerteseteket,es szivesen olvasom a hozzaszolasokat.Nagyon hasznosak szamomra.
üdv.
Csaba


Novill

Az érintésvédelem durván lesarkítva megfogalmazva a lényeg a szabványoktól és rendeletektől függetlenül. A kádak, csaptelepek és műanyag csövek tekintetében.A védelem egyik lényeges eleme a földpotenciálra hozás. A földön járkálunk, a földről tudunk megérinteni akarva akaratlanul tárgyakat, ami veszélyes potenciál különbségeket hordozhat. Az EPH kialakítássál kiegyenlítjük vagyis földpotenciálra visszük le a bekötött tárgyakat. Hogy miért van értelme bekötni műanyag tárgyakat és csöveket? A  csövekben folyó vizet nem lehet szigetelő anyagnak tekinteni, vagyis képes a víz potenciál különbséget hordozni. Ugyanígy a lefolyó csövekben lévő víz, ezen kívül a cső falára lerakodó iszap is képes potenciál különbséget hordozni. A műanyag csövekre csatlakoznak a csaptelepek,amelyek már fémek.  Ezt megérintve elvileg potenciál  különbséget áthidalhatjuk kézzel. Minden ember más az érzékenysége. Ezt tudjuk abból is amikor panaszkodnak,hogy megcsípett a csaptelep. Amikor oda megyünk megnézzük megérintjük a csapot nem érzünk semmit. A szabványok tudtommal nem teszik kötelezővé ezek bekötését. Az egyéni véleményem ha új-házat építünk, felújítunk,akkor mindenképpen csak javasolni tudom ezek bekötését.
Az EPH kialakítás az egész társas házra vonatkozóan egy közös feladat. A lakásokat egyenként önállóan is célszerű kialakítani. Az PE vezető és a nulla vezető összekötését célműszerrel lehet ellenőrizni. Az összekötés a bejövő résznél kell elvégezni a többi helyen már nem kell.

BRUT

Idézet:
"Az EPH kialakítás az egész társas házra vonatkozóan egy közös feladat. A lakásokat egyenként önállóan is célszerű kialakítani. Az PE vezető és a nulla vezető összekötését célműszerrel lehet ellenőrizni. Az összekötés a bejövő résznél kell elvégezni a többi helyen már nem kell."

Tehat,fuggetlenul a többi lakastol,en kiepithetem a sajat EPH rendszeremet,es azt a biztositek szekrenyben a föld vezetekre köthetem.A földet es a nullat nekem mar nem kell öszekötnöm.
Jol ertelmezem?
Egyebkent mi a helyzet akkor,ha a nulla es a föld nincs sehol összekötve.Attol meg az EPH t raköthetem a föld vezetekre?

A régi szerelesnel egyébkent csak a villanybojler volt a föld re kötve.A bontasnal csak ezt talaltam. A csö vezetekek mar nem,es az öntöttvas zuhanykad sem. Csak annyi,hogy a fem lefolyoval olom csövel volt bekötve. A nyomocsö pedig valoszinu valahol meg a  fö bejövetnel lehet leföldelve. Igy lehetett valamilyen EPH vedelem kialakitva.Ami ugye nem a legjobb.