Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Idézetet írta: Fecó Dátum 2023. február 06., 18:41:31 DÉLUTÁN
A minap erre az anomáliára akadtam. Ezt szeretné az egyik szabványunk:
"A védővezetőt a fázisvezetőkkel együtt (pl. közös védőcsőben, közös többerű vezetékben) kell vezetni."

A másik meg ezt az instrukciót adja:
"Azoknak a védővezetőknek a keresztmetszete, amelyek nem részei a vezetéknek vagy nincsenek közös védőburkolatban a fázisvezetővel, ne legyen kisebb:"

Most akkor van külön vezett védővezető, vagy nincs? :)
Én nem látom ezt problémának. A 447 az bizonyos hálózatokrészeknél szűkítette ezt a lehetőséget. Az -54-ben is van még a külön vezetéshez feltétel (ÁVK), mely az elosztótábla előtt nehezen teljesíthető.

Sztrogoff

Idézetet írta: S/K Dátum 2023. február 06., 19:50:21 DÉLUTÁN
...A négyeres kábelek PEN vezetője kékre színezve a bekötéseknél. PEN színe z/s...
Ez pont megegyezik a szabvány által meghatározott egyik lehetőséggel.

Fecó

Nekem ezekkel a "bizonyos hálózatrészekkel van a bajom. Mert mire is vonatkozik az MSZ 447 az előírásai tekintetében?
A közcélú hálózatról ellátott felhasználási helyek csatlakozó berendezéseinek és felhasználói vezetékhálózatának az általános biztonsági előírásaival (röviden írtam). Véleményem szerint ez túlmutat a mérőhelyeken és csatlakozó vezetékeken, illetve mért fővezetéken is.
"felhasználói vezetékhálózat
A méretlen felhasználói hálózat, és a mért felhasználói hálózat összefoglaló elnevezése."
A szabvány 10. pontja foglalkozik a motorok, hegesztőtranszformátorok és egyéb fogyasztókészülékek csatlakoztatását is, tehát itt már nem a mérőhelyeknél járunk.
A 4.4. áramütés elleni védelem fejezetben taglalja a közös nyomvonalat, de nem húz meg határokat neki. Nem írja, hogy ez csak a méretlen fővezetékre, mért fővezetékre, csak a főelosztóig, vagy meddig érvényes. Azért ha egy felülvizsgáló, vagy műszaki ellenőr ez alapján lehibáz valamit, nehéz magyarázkodni hogy mire gondolhatott a költő, hiszen ott van fehéren-feketén: "közös védőcsőben, közös többerű vezetékben" ...

Sztrogoff

Hja, hát ezért indult és erről szól minden fórum a világon, hogy ki mit hogyan értelmez. :)
Én ezt továbbra sem látom ellentmondásosnak.
A védővezetőt általában az aktív vezetőkkel együtt kell vezetni.
Az ÁVK-val védett szakaszokon meg más nyomvonalon is lehet.

Felülvizsgálóból is van jó is meg rossz is, éppúgy, mint órásból, zöldségesből vagy tanárból. Egy felülvizsgálói fórumot nézek néha, a hozzáaszólások kétharmada tévedés. Ez a megállapítás nem jelenti azt, hogy előítéleteim vannak a felülvizsgálókkal szemben (30 éven át én is lelkesen vizsgáltam felül). Ez csak a minden szakmára vonatkozó tény.

tothgyula

Teljesen igaza van Sztrogoff Kollégának. Egy jó tapasztalatokkal és több évtizedes felülvizsgálói gyakorlattal el tudjuk dönteni, hogy MEGFELELŐ vagy NEM MEGFELELŐ.SZÁMTALAN ELŐADÁSON ELHANGZOTT MÁR, HOGY A JOGSZABÁLYOK, SZABVÁNYOK,TVMI-IK stb. folyamatosan változnak.És ez továbbra is így lesz! Itt vannak az E-autók tölői, PV rendszerek stb. éppen elég problémát okozhatnak ezek is. Találkoztam PV rendszer (csak12db.panel) létesítésekor,hogy csak bedugták a vezetékeket a padlástérbe és elmentek.
Mi meg rágódunk egy-egy kifejezés (megnevezés)helyességén.Több Hatósági ellenőrzés kellene!