Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

"3db vezeték (fekete-kék-piros)meg a közvetlen közelben lévő  lakás fogyasztói  elosztójához"

S/K

1. Méréssel szükséges megállapítani a földelő értékének a megfelelőségét. (Elégséges ha az építmény csatlakozásánál kerül kialakításra, de nem tiltott további földelők elhelyezése.) Amúgy ki mondta hogy 3 méteres "védő szonda" kell? Ez attól függ milyen értéket produkál a földelő. Lehet 3-4 db 3 méteres kell vagy 1 db 1,5m-es.

2. Szakszerű kivitelezéssel igen.

3. Igen, regszerelő cserélheti előzetes plombabontási engedély kérés után.

Sztrogoff

2. Szerintem teljesen szabálytalan egyedi megoldást kialakítani egy épület egy részében. És mélységesen csodálkozom, hogy van, aki ezt helybenhagyná.

Palkó

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2022. február 03., 18:17:36 DÉLUTÁN
2. Szerintem teljesen szabálytalan egyedi megoldást kialakítani egy épület egy részében. És mélységesen csodálkozom, hogy van, aki ezt helybenhagyná.

Palkó

Sztrogoff Úrtól azt szeretném megkérdezni, hogy ha egy villanyszerelő teljesen szabályosan készítené  el a védővezető levezetését a pincébe, akkor ez  mennyiben különbözik attól ha ugyanezt egy tömblakás alaksorában  alakítják ki ? Mert az ötletet onnét kaptam. Én ezzel a megoldással tudnám a nagyobb építészeti rombolást elkerülni.
Szakemberektől azért kérdeztem hogy ennek a műszaki megoldásnak van-e jogszabályi tiltása ?

Sztrogoff

Minek cizelláljam? Saját bevallása szerint nem szakmabeli. Már az sem tűnt fel, hogy idéztem az esetleírásából, azzal a célzattal, hogy ráébresszem, vélhetőleg ott a megoldás kulcsa. Ön szerint az a piros az mi, milyen céllal?
Nem kell urazni, fórumon ez csak a sértődöttség jele, de én nem írtam semmi sértőt. Itt a szakmáról van szó.

tothgyula

T.Palkó!
Mindenképpen regisztrált szerelő tudja elvégezni ezt a munkát és földelési ellenállás mérési jegyzőkönyvet adni.
Földelő céljára tűzben horganyzott (korrózió ellen védett)anyagok használhatóak. 10 OHM alatti érték a megfelelő.
Ha a méretlen gerincvezeték a homlokzaton legalább 16mm2 Alu vagy 10mm2-es réz, és a főbiztosító (zárlatvédelmi szerv) is megfelelő, akkor lehet teljesítmény bővítést is kérni.

azsolt

Sziasztok, új vagyok még itt.
Az Alumax/Dalmax kötőelemről keresek információt. Ide a keresőbe beírva nem ad találatot, a Google keresőben meg csak az eladókat találni. A Dalmax gyártójánál (dózsaforg) sem fellelhető az az infó, hogy milyen elemek összekötésére szánták. Nem kéne erről léteznie műbizonylatnak?
Egy YT videóban azt láttam, hogy a tüzihorganyzott földelőszonda ostorát egy 10*10 cm-es vízmentes dobozban kötötték össze érvéghüvelyezett 16mm2-es z/s MKH-val.
Ez a kötés szabályos/szabványos?
Köszönöm!
Zsolt

Sztrogoff

Ez engem is nagyon érdekelne, minek felelnek meg ezek. Talán meg kellene kérdezni a gyártót (én nem fogom).
Az biztos, hogy a korabeli szabványban (MEE C22) már a 40-es években le voltak írva ezek, és amit láttál, olyan jellegű alkalmazásra is használták ezeket. Meg villámvédelemnél a körkeresztmetszetű vasak és az alusodronyok összekötésére (eredetileg alumínium sodrony szabadvezetékek összekötője volt ez az Alumax, a sárga hivatalos neve Unimax volt, a haverom, akivel szereltünk, rézmaxnak hívta). A szocializmus villanyszerelési könyveiben is fel vannak sorolva, ha szó esik kötőelemekről, az egycsavarosak három lépcsőben 6-35 mm2 között, a  kétcsavarosak 5 lépcsőben 4-150 mm2 között, a háromcsavarosak 3 lépcsőben 6-150 mm2 között. Lehet, hogy csak, mint a kamillateánál, a régóta fennálló népi használat alapján javasolt az alkalmazása. :)

A gyakorlatban szokták bírni az igénybevételt, kivéve, hogy a szocializmusban a csavarok hamar elrozsdásodtak, valamint hogy ha mondjuk épületben fővezetéknél alkalmazták, akkor a csavarvégek miatt a szigetelőszalagos szigetelés nagyon kínos volt.

Egyébként a korabeli szabványban idomcsatlakozó névvel látták el az ilyesmit, az alumínium profilja miatt. Sosem olvastam máshol ezt a nevet. :D

azsolt

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2022. szeptember 22., 15:14:47 DÉLUTÁN
Ez engem is nagyon érdekelne, minek felelnek meg ezek. Talán meg kellene kérdezni a gyártót (én nem fogom).
Az biztos, hogy a korabeli szabványban (MEE C22) már a 40-es években le voltak írva ezek, és amit láttál, olyan jellegű alkalmazásra is használták ezeket. Meg villámvédelemnél a körkeresztmetszetű vasak és az alusodronyok összekötésére (eredetileg alumínium sodrony szabadvezetékek összekötője volt ez az Alumax, a sárga hivatalos neve Unimax volt, a haverom, akivel szereltünk, rézmaxnak hívta). A szocializmus villanyszerelési könyveiben is fel vannak sorolva, ha szó esik kötőelemekről, az egycsavarosak három lépcsőben 6-35 mm2 között, a  kétcsavarosak 5 lépcsőben 4-150 mm2 között, a háromcsavarosak 3 lépcsőben 6-150 mm2 között. Lehet, hogy csak, mint a kamillateánál, a régóta fennálló népi használat alapján javasolt az alkalmazása. :)

A gyakorlatban szokták bírni az igénybevételt, kivéve, hogy a szocializmusban a csavarok hamar elrozsdásodtak, valamint hogy ha mondjuk épületben fővezetéknél alkalmazták, akkor a csavarvégek miatt a szigetelőszalagos szigetelés nagyon kínos volt.

Egyébként a korabeli szabványban idomcsatlakozó névvel látták el az ilyesmit, az alumínium profilja miatt. Sosem olvastam máshol ezt a nevet. :D

A mai napig kapható, csak semelyik oldalon sincs hozzá "használati utasítás". A video egy évvel ezelőtti.
Elméletileg akár hosszútávon is biztonságos kötés lehet, mert Ón-Alu, és alu-cink érintkezések vannak, amik között kicsi az elektródpotenciál, de ez csak az én okoskodásom, meg ugye akármennyire IP védett a szerelés a pára sok helyre bejut...
A(z egyik) gyártónál arra hivatkoznak, hogy az MEEI  ellenőrizte és jóváhagyta.. Csak az a probléma ezzel, hogy (azt hiszem) 2011 óta nem létezik az MEEI. TÜV van helyette régen... Más gyártót nem találtam.