Hurokellenállás mérés

Indította petike199600, 2013. január 17., 19:09:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Maczy

Sziasztok!

Adott egy helyen sok fénycső armatúra. Ilyenkor úgy mérhetek hurok ellenállást, hogy lebontom a burkolatot és minden betáplálásnál a csokiban megmérem.
Erre van más módszer, vagy ezt így kell csinálni. (Például egy gondolat, hogy a feszültséget egy azonos áramkörről leveszem, és csak a armatúra testeihez teszem a mérőtüske másik felét.   )

Köszi,

JUVILL



Hogy a sorkapocsban lévő védővezető kötésre rámérsz, az rendben. Kapsz egy értéket, számolsz, és megállapítod, folytonos-e a védővezető.
De a fénycsőarmatúra érintésvédelmét ellenőrzöd, azt, hogy a védővezető az armatúra fémtestére van-e csatlakoztatva, és az áramköri biztosító nagyságával, a biztosító karakterisztikájával - végáramkörre számolva - értékeled a mért hurokellenállást.
Előfordulhat, hogy nagyságrenddel eltérő értéket mész a sorkapocsban a védővezetőn és a fémtesten. Ez általában kötéshibára utal.
A fémtest érintésvédelme lényeges!

Maczy

Ezek szerint, ha jól értelmezem, a lényeg, hogy a földelés folytonosság legyen rendben egy fénycsőarmatúrán.

Gyurmaúr(fi-relé)

Nem egészen, mert önmagában a PE folytonossága édes kevés, ha a hurokimpi érték a béka popója alatt van!

Novill

Számszakilag nézve! A fénycső világítás zárlati áramvédelme például  B 16A, ilyenkor az alfa tényező végáramkörnél 5. Számítása: Rh, 230V/16x5=2,87 ohm. Tehát ha ennél kisebb értéket mérsz, akkor megfelelőnek számít.  Viszont a jó felépítésű, jól szerelt és jól karbantartott hálózatoknál ennél jóval kisebb értékeket mérünk. Ezek általában még az 1,5 ohm alatti értékeket mérünk. A nagy hurok ellenállás értékek vékony keresztmetszetek, laza kötéseknél és felfűzött rendszereknél a jellemző.

Gyurmaúr(fi-relé)

sőt én még messzebb megyek, mert nálam a fénycső világítás zárlatvédelme -fázisonként, hiszen pl. egy 3x36W-os armatúrákból álló armadát, db számtól függően- C6A, vagy max. B10A, mert egész egyszerűen felesleges magasabb Amper értékű megbiztosítás, hiszen általában max 10 db armatúrát szoktunk 1-1 Á.K-ra kötni! Ha pedig EVG-s armatúrák vannak, akkor is illik több fázisra osztani, ha már 2-nél több van az adott helyiségben, így tehát itt is indokolatlan a 6A-nél nagyobb megbiztosítás / fázis. Épp ezért igenis elérhető cél a 2 ohm alatti hurokimpi érték, természetesen csak minőségi kábelekkel, kötő elemekkel, pláne abban az esetben, amennyiben armatúrából armatúrába történő felfűzést alkalmaznak, melyet én személy szerint több okból nem támogatok; főként azért nem, mert pl. egy MBCu kábelnek egyáltalán nem tesz jót az armatúrában lévő üzemi hőmérséklet, de amennyiben turkálni kell egy armatúrában, akkor annak leválasztásával a sorban utána következők is elsötétülnek. Tehát igenis leágazással kössünk armatúrákat, nem akkora tétel az az OBO, nemtán BUDVILL membrános elágdoboz...

JUVILL

Idézetet írta: Maczy Dátum 2014. november 04., 16:35:25 DÉLUTÁN
Ezek szerint, ha jól értelmezem, a lényeg, hogy a földelés folytonosság legyen rendben egy fénycsőarmatúrán.

Maczy!

A földelési folytonosságnak mindenképpen meg kell lenni.
A földelési folytonosságot - például a fénycsőarmatúra TESTÉN - akár próbalámpás vizsgálattal is ellenőrizheted. Itt hurokellenállás értéket nem tudsz megállapítani.
Ez a módszer az érintésvédelmi szerelői ellenőrzés része.
Szerelői ellenőrzést elég végezni azokon a helyeken 6 évente, amelyek a KLÉSZ alá tartoznak, és van a villamos berendezésekről érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat minősítő irat.
Ha nincs az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatról minősítő írat, akkor mindenképpen műszeres hurokellenállás mérés szükséges, és a mért értéket számítással kell meghatározni, hogy megfelelő-e. Ez esetben nem elém a fénycsőarmatúra fémtestén a folytonosság vizsgálat.

pgz


Persze ha minden fénycsöves lámpa fémházas és alacsonyan van akkor valamilyen hosszabbító rúddal meg lehet próbálni  a mérést.

De már az is gondot okozhat ha a fémtest rendesen le van festve, ilyenkor nehéz a magasan levő pontnál a fémes csatlakozás biztosítása a méréshez.

A legnagyobb gond a nem kettős szigetelésű, műanyagházas+búrás fénycsöves lámpatestnél van, ahol a belső fémpanelt kötik össze a védővezetővel, na ezt szívesen megnézném, hogy mérik. Magasan van, kívülről nincs érinthető fémrésze, a méréshez a búrát is le kellene szedni.

Szóval mi ilyenkor a helyes eljárás ?

Novill

Úgy gondolom az a felülvizsgáló aki tisztességes szakszerű felülvizsgálatot végez, az bizony leméri minden lámpatestet. Ennek viszont ára van. Aki meg nem mér le mindent az kockázatot vállal fel, és ezek az emberek viszik le a felülvizsgálat árát.

Sztrogoff

Idézetet írta: Maczy Dátum 2014. október 28., 11:07:32 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Adott egy helyen sok fénycső armatúra. Ilyenkor úgy mérhetek hurok ellenállást, hogy lebontom a burkolatot és minden betáplálásnál a csokiban megmérem.
Erre van más módszer, vagy ezt így kell csinálni. (Például egy gondolat, hogy a feszültséget egy azonos áramkörről leveszem, és csak a armatúra testeihez teszem a mérőtüske másik felét.   )
Ez a bejegyzés 2014-es, de már azelőtt kiadott (a 2012-est néztem meg) ÉV FV tankönyvben is benne van ez az engedmény, amit kivastagítottam. Kétségtelen, hogy régen ez a bűnök kategóriájába tartozott, de amikor ezt egyszerűen elítélték, akkor egy normális megoldás sem volt leírva, ezzel az engedménnyel a valóság irányába tett egy lépést az előírás szerkesztője.
Az tény, hogy az így mért hurokellenállás eléggé, hogy úgy mondjam, jellemzőtlen az armatúrára nézve, de itt jön hozzá az, hogy a másra jellemző mért értéket a felülvizsgáló agyi állományának igénybevételével elemzi, az eredményt értékeli.
További probléma akkor lép fel, ha a fémtestű (a burkolat vagy a felerősítéshez használt része fém, szóval a fémszerkezet a védővezetővel, és így a készülék bekötendő testével összeköttetésben van) armatúrák fémszerkezetre vannak felszerelve, mert akkor a mérés nem tudja, hogy a védővezető folytonos-e, vagy szakadt. Hát, erre a esetre a tankönyv sem ajánl mást, mint a szemrevételezést, hogy egyáltalán be van-e kötve (attól még sajnos mindig lehet szakadt). Igaz, hogy a fentebbi leírás előtt két oldallal, tehát mindenki döntse el, hogy vajon egyszerre kell tudnia-e az egész könyvet, vagy egyszerre csak egy fél oldalt. :)