Nagy teljesítményű elektromos autó töltő otthon

Indította nova, 2018. január 21., 15:35:37 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Köszi! Elképedtem kissé, de nincs az leírva, hogy nem képedhetek el. Számomra fura, ha egy kondenzátor a használattól felrobban, de hát kissé konzervatív lettem, az tény. Ésígytovább.

S/K

Idézetet írta: tfs Dátum 2020. augusztus 30., 21:34:41 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. augusztus 30., 21:11:34 DÉLUTÁN
Ezek szerint egy fázison 10 A-el töltöd? És 3 A veszteségnek megy? Az 700 W... Hová megy az el? Annyival fűtik a fürdőszobákat. A garázsban talán ki is gyullad az a Zoé. Vagy ez csak rémhír.

Még nem töltöm sehogy :)
Itt egy részletes leírás a témáról: https://www.facebook.com/notes/vars%C3%A1nyi-p%C3%A9ter/renault-zoe-kommentjeim/3192314450848920/


Köszönjük a linket. Ismét tanultam. Sokat.

"A Zoe-n kívül az összes eCar töltője úgy dolgozik, hogy egy öklömnyi induktivitással úgy szívja ki a konnektorból az áramot, hogy az a szinuszhullámot kövesse. Ha az az öklömnyi bigyó nem lenne ott, akkor csak a szinuszhullám csúcsán, egy rövid időre, a maximumból nyelne le egy adagot, ami rossz lenne, mert rángatná a villanyt. Ezért kell ez az induktivitásos móka. Ezt amúgy aktív PFC-nek (Power Factor Correction), magyarul aktív fázisszög-javításnak hívják, bár inkább felharmonikus-csökkentésnek kéne hívni."



magorov

Szép estét!

Szeretném kérdezni, hogy az alábbi fali töltő szerelhető-e A tipusú ÁVK-val?
Az oldal ajánlása  szerint igen, és látom hogy 6 mA maradékáram védelme van, de nekem az nem egyértelmű hogy DC hibaáramokra is vonatkozik e a védelme.

Köszönettel
Magorov

magorov

Idézetet írta: magorov Dátum 2021. szeptember 23., 20:53:53 DÉLUTÁN
Szép estét!

Szeretném kérdezni, hogy az alábbi fali töltő szerelhető-e A tipusú ÁVK-val?
Az oldal ajánlása  szerint igen, és látom hogy 6 mA maradékáram védelme van, de nekem az nem egyértelmű hogy DC hibaáramokra is vonatkozik e a védelme.

Köszönettel
Magorov

Lemaradt a lényeg..

https://www.eautotoltokabel.hu/termek/besen-wallbox-smart-elektromos-auto-fali-tolto-11kw-3x16a-toltokabellel/

pkajos


Amennyiben a 6mA DC "szivárgóáram-védelem" része, benne van a töltőben, akkor elegendő az "A" tip RCD. (pl 4p 25 A/30mA), az installáció részeként kell kiépíteni. (Ezekkel az MSZ HD 60364-7-722:2019 foglalkozik).

Egyúttal javaslom még a túlfeszültségvédelemmel is foglalkozni. Sem a töltődnek, sem a nem olcsó autódnak nem hiányzik, hogy egy nemkívánt túlfesz. kivégezzen benne valamit.
MA egy biztosító -megfelelő túlfeszültségvédelem hiányában- 2 perc alatt leráz, a károdat, a javítást magad fizetheted. 




magorov

Idézetet írta: pkajos Dátum 2021. szeptember 24., 09:58:23 DÉLELŐTT

Amennyiben a 6mA DC "szivárgóáram-védelem" része, benne van a töltőben, akkor elegendő az "A" tip RCD. (pl 4p 25 A/30mA), az installáció részeként kell kiépíteni. (Ezekkel az MSZ HD 60364-7-722:2019 foglalkozik).

Egyúttal javaslom még a túlfeszültségvédelemmel is foglalkozni. Sem a töltődnek, sem a nem olcsó autódnak nem hiányzik, hogy egy nemkívánt túlfesz. kivégezzen benne valamit.
MA egy biztosító -megfelelő túlfeszültségvédelem hiányában- 2 perc alatt leráz, a károdat, a javítást magad fizetheted.

Kedves pkajos!

Köszönöm a választ.
Ezt úgy értsem akkor is kell a wallbox Kismegszakító mellé tennem ÁVK-t (A tipusú) és túlfesz levezetőt ha a főelosztóban már van?
Leírásbam nem találtam semmit arról hogy a Fali töltő védelme vonatkozik e egyenáramra is.. Meg kérdeztem a forgalmazót..várom a válaszukat..

Köszönettel
Magorov

pkajos

Amennyiben "maradékáram védelem" van akkor már elég az "A" típ. RCD. -kiegészítő védelemnek.
Ha nem volna, akkor kell "B" RCD, ami mind a 2 db, fenti védelmi funkciót egyidejűleg - szerkezetéből adódóan-ellátja. Nyilván kell a 3x16A-es töltődhöz túláramvédelem is (pl. kismegszakító)

Tehát ha minden megvan, nem kell "külön" - a szerkezetet a töltőt ÉS az installációt "összehozó" wallbox".

A túlfeszvédelem hatásossága több mindentől függ.
Nem biztos, hogy ami ott van most, az megfelelően védi majd a végberendezésedet is. 
(A védelmek kiépítése,és koordinálása szempontjából más a helyzet, ha van, vagy nincs a házon villámvédelem, ha légkábeles, ha földkábeles a csatlakozás, ha minden ok, de az első védelemtől "távol" van a töltő.. stb.
T1.. T2 védelmeket illik kiépíteni -legalább, talán T3 van a töltőben

recens

Sziasztok,
Bár nem otthon,de a melóhelyen kell csinálunk egy csatlakozó dobozt amire majd jönnek és rákötik a walboxot.
Pár kérdést összefoglaltam egy dokumentumban,bocsánat hogy így ?https://docs.google.com/document/d/11Q00M-NJsZ-gUgURJejvt2Ei9pv-016c/edit?usp=sharing&ouid=108418854298479438841&rtpof=true&sd=true
köszönöm a segítséget

pkajos

elektromos autó töltés kérdések

1.) Kivitelezésnél milyen minimális műszaki előírásokat szükséges figyelembe venni?
MSZ HD 60364-7-722:2019 +A gyártó előírásai.
A betáplálás lehetőleg kábel legyen pl. NYY

(Walbox lesz telepítve típusát egyelőre nem tudom.)

2.) Milyen áramvédő kapcsolókat kell felszerelni a walbox csatlakozása elé?
(Ha jól értelmeztem ,hogyha a walbox-ban  DC áramfigyelő relé integrálva van akkor elég ,,A" típusút alkalmazni előtte.)
A MSZ HD 60364-7-722 szabvány szerint, ha van benne DC hibaáram-érzékelő (RDC-DD), elegendő az ,,A" (vagy ,,F") típus kizárólag a töltőhöz külön
A főelosztóba 3x32A kismegszakító van, ennek tükrében 11KW rendszert tudnánk telepíteni.
3.) 3X16A áramkőri kismegszakítóval, áramvédő kapcsolóval és leválasztó kapcsolóval ellátva. Jól gondolom.?    Igen
A főelosztó már tartalmaz túlfeszültség védelmet T1 B osztályú ETITEC WENT TNC 37,5KA
4.) Kérdés, hogy további túlfeszültség védelem beépítése javasolt-e?
Igen T2 is (azonos családból)
Az autót garázsban szeretnék tölteni a csatlakozó villamos doboz és a walbox is itt lenne felszerelve.

5.) Zárt helyen végzet töltésnél esetleg valami többletkövetelmény felmerülhet?
Általában gk. töltőknél nem. A gyártó az elhelyezésre, környezetre adhat további iránymutatást
Itt jegyzem meg, hogy a töltést általában éjszaka lesz majd. Esetleg füst érzékelő felszerelése indokolt lehet? Tűzoltósághoz bejelentési kötelezettség? 
Nem szükséges tűzjelző (ha eddig nem volt) - csak- a töltő miatt. Bejelenteni sem kell.

A garázzsal szemben kb 10m van egy tűz és robbanásveszélyes helyiség (hegesztéshez gázpalackokat tárolnak) A garázs mellett egy hegesztő műhely van. A műhelyen belül csak argon palack van AWI hegesztésre. Láng hegesztésnél kívül a műhely sarkában szokták a palackokat felszerelni. kb 5 méterre a garázstól. 
Vélhetően nem jelent problémát. Ahová most a töltő kerül (pl. garázs) eddig is voltak/ lehettek szabályosan szerelt villamos szerkezetek.
Az üzemeltetőnek (Megrendelőnek) ki kell jelenteni, hogy kell-e az OTSZ szerinti Rb.-s kockázattal számolni. Amennyiben valahol, pl. a tárolóknál nagyobb mennyiség, vagy valamely technológia indokolja, kell lennie zónabesorolási dokumentációnak (és rb-s időszakos felülvizsgálatnak is). Ebből kiderül a veszélyes zónahatár, és hogy mi hány méter..     

S/K

Idézetet írta: recens Dátum 2023. október 29., 21:20:03 DÉLUTÁN
Sziasztok,
Bár nem otthon,de a melóhelyen kell csinálunk egy csatlakozó dobozt amire majd jönnek és rákötik a walboxot.
Pár kérdést összefoglaltam egy dokumentumban,bocsánat hogy így ?https://docs.google.com/document/d/11Q00M-NJsZ-gUgURJejvt2Ei9pv-016c/edit?usp=sharing&ouid=108418854298479438841&rtpof=true&sd=true
köszönöm a segítséget

'Nem érteni kérdéseket. Ha töltőt vásárolni akkor annak tudni kell mindent, hiszen azért autótöltő.'

Szóval ennek a "töltőnek" , de inkább nevezzük al-elosztónak egy betáplálás kell és kész megfelelő védelemmel, (3x32  22kW)  és ha nem tudja azt amit egy töltőnek kell, akkor miért kerül 200eFt-ba. (kb) és miért ezen a néven árulja.
(...amúgy meg nem a "töltő" drága, hanem a karbantartása, távfelügyelet, stb.)

Felrakni egy 5P32A csatlakozót megfelelő védelemmel 3P32A C, ÁVK 4P40/0,03A és innen leveheti az energiát a töltőeladó sőt még helyezze üzembe, dokumentálja le a töltőjét. (tudom, Ő egy terméket ad el és minden megfelelőségi nyilatkozat meg van a fém dobozáról. ...csak önmagában használhatatlan ha még ennyi mindent ki kell építeni hozzá.)
...mint a félkész, fagyasztott ételek. Otthon még sütögetni kell.
Na de ha erre van igény...

Amúgy meg töltheti a gyári töltőjével. Nem az 1 fázisúval.