EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

balzsi

Köszönöm szépen a hozzászólásokat, ezek után azt a következtetést vontam le, hogy 2x2,5 méteres fémpolc bekötése az EPH rendszerben felesleges.

Köbükii

Üdvözletem !
A következő lenne a kérdésem: eph csatlakozó blokkokat lehet-e sorba kötni ? Egy aránylag nagy kiterjedésű kész üzemcsarnokban kellene a technológiai berendezéseket bekötni az EPH rendszerbe (tartályok,csövek,szivattyúk stb).Egy központi rozsdamentes EPH keret kiépítésére  már sajnos nincs lehetőség ,ami körbe menne az épületen.Szabványosan milyen lehetőségek vannak?

Fecó

A nagy alapterület miatt akár több EPH csomópont is létrehozható. Azért valamilyen rendszert, egységességet kell belevinni. A gerincvezetők keresztmetszetei feleljenek meg a szabványi követelményeknek.

nyaki


Padavan

Olvasgatom a MSZ HD 60364-5-54:2012 szabványt, viszont EPH-ba kötni kell a gázórát is? Erről nem találtam infót.

nyaki

A gázórát nem kötöd az EPH-ba, "csupán" átkötöd, hogy fémesen tudjon érintkezni a gázvezetékrendszer nyomásszabályozó utáni és a gázmérő utáni vezetékszakasz, amit ugye, mint kiterjedt fémhálózatot az MSZ HD 60364-5-54:2012 szabvány szerint már kötelezően bekötöttél az EPH-ba.
11/2013. (III. 21.) NGM rendelet 3.2.6.2.9. Villám- és érintésvédelem része.


nyaki

Átkötöd, mivel a gázórát nem lehet bekötni szabványos földelőkapocs hiányában.
Az átkötést úgy oldod meg, hogy a távoli főföldelőkapocsról vagy EPH sínről leágazol egy szabványos keresztmetszetű vezetővel és a gázórához elérve a bejövő gázcső szakaszra rákötöd. Ebbe a kötési pontba az EPH vezetővel összefogsz egy másik ui. vezetőt egy közös érvéghüvelybe, majd a megmaradt vezető szabad végét átkötöd az óra elmenő csőszakaszára. Ez teljesen szabványos eljárás és felesleges két külön vezetőt húzni az EPH sínről, hacsak a mérő nincs az EPH sín közvetlen közelében. Jelenleg megtűrt még az is, ha egyéb okok miatt nem lehet kiépíteni a gázmérőhöz a közvetlen EPH vezetőt, akkor a lehető legközelebb hozzá, a csőre kötöd, majd a mérőnél átkötést csinálsz. A lényeg a folytonosság biztosítása.

SimJoci

Üdvözlet mindenkinek!

Régi építésű 4emeletes panelház Év. felülvizsgálatára kértek fel.
A lépcsőházban lévő fém korláton nem mérhető hurokimpedancia érték illetve szemmel láthatóan nincs sehol bekötve az EPH hálózatba. Régen én úgy tanultam hogy az ilyen korlátoknak mindkét végét be kell kötni az EPH-ba.

Másik dolog, hogy a szinteken lévő lencsebúrás lámpatest fém alja nincs földelve, nincs rajta gyári földelőcsavar, nincs kiépítve a lámpához védővezető, a lámpa adattábláján nincs feltüntetve a kettős szigetelés jele sem.
Hogy fogadták el vagy hogy szerelték ezeket régen, miért nincsenek földelve ezek a lámpák?

Véleményetek szerint ezek beírhatók hibának vagy van valami régi szabvány ami alapján ez régen elfogadottak voltak?

Az MSZ 172-ben ez van írva: Minden erősáramú villamos berendezésben ki kell alakítani a védővezetős érintésvédelmi módok (3. fejezet) valamelyikét. Ennek azonban nem kell kiterjednie a berendezés azon részeire, amelyek valamely más (a 4. fejezet szerinti) érintésvédelmi móddal vannak ellátva.

JUVILL


A létestés idején szerinted voltak-e ilyen "lencse alakú" lámpák?
Szerintem nem.
A lámpákat cserélték olyan hálózati részen, ahol eredetileg sem volt védővezető.
Itt a legjobb megoldás lett volna a kettős szigetelésű lámpatestek felszerelése.
Létezik "lencse alakú lámpában" is - azaz UFO lámpában, kettős szigetelésű.
A lépcsőkorlát bekötésén lehet vitatkozni.
A KLÉSZ 1981-es kiadású, és még mindig érvényes, ezt kell volna alkalmazni.
Ha viszont még korábbi, akkor az MSZ 172/72 számú szabványt.