EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

egusztika

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. március 11., 20:34:42 DÉLUTÁN
Semmi gond, sőt itt egyenesen kötelező a tegeződős stílus, hiszen szakemberek értekeznek szakemberekkel, illetve olyan, a szakma iránt nyitott, fogékony emberekkel, mely igen körülményes lenne magázódósban...
A lényegre térve: Ezt a témát, mármint az EPH-t sem kell túlspilázni, viszont félvállról venni sem! Célszerű, ha a fő EPH sín (pl OBO 1801) még a méretlen szakaszban kerüljön kialakításra, hiszen akkor fog kifogástalanul működni, ha közvetlenül a földelő szondával, illetve a betonalap földeléssel, valamint az utcai hálózatból, tehát végeredményben a 10/0.4-es trafó csillagponti földelésével (PEN) van kapcsolatban. Ez a fő EPH sín hívatott szolgálni a beérkező PEN bontását is, tehát ha valahol,akkor itt (nyilván szabályos szerelés esetén) megfelelő hurokimpendancia érték van, ergo ha innét indítasz -mondjuk egy 10mm2-es Mkh-val- egy fő EPH gerincet, akkor egészen biztos lehetsz abban, hogy az erra a gerincre felfűzött kényes végpontok, mint pl a gázmérő + méretlen, illetve mért gázcsövek, valamint a fűtés, hideg-meleg vízcsövek, egyéb kiterjedt fémtárgyak egyaránt kellően Egyen Potenciálon lesznek. Fontos, hogy 1-1 hosszabb csőszakasz legalább 2,egymástól kellő távolságra levő helyen rá legyen kötve -a megfelelő bilincsekkel!!!- az EPH gerincvezetőre, főként amennyiben azon csőszakaszokban található 1-2 csap, mérőóra, miegymás érdekes... Ami a lefolyókat illeti; igen, mindenképp be KELL őket kötni az EPH-ba, legalábbis a kádak, zuhanytálcák, fém mosogatók esetén, hiszen a PVC nyomócsövekben idővel lerakódó emberi bőrzsír, illetve a kajás edényekből származó zsírréteg kitűnő vezetőképességgel bír. Sajnos, a PVC lefolyók hatékony bekötését segítő közdarabok -saját tapasztalat- nem tartoznak a könnyen beszerezhető cuccok közé, mert "nincs igény rájuk". Ezt saját 2 fülemmel hallottam több olyan boltban, ahol szerettem volna beszerezni ilyet! No comment... Szummaszummárum; nem ördöngösség egy fullos EPH rendszer kiépítése, de a nüanszokra mindenképp figyelni kell, mert azokon el lehet csúszni és amennyiben egy ÉV mérés brutál számokat hoz ki, akkor az biza bekerül a jegyzőkönyvbe és lesz ám sírás rívás!   :'(
Íme, 1-2 témába vágó fotó:
Nagyon köszönöm a kimerítő válaszodat és a képeket!
Sajna nálam annak idején az áramszolgáltató szakemberei a GANZ-os mérőszekrényben, a méret szakaszban választották szét a PEN vezetőt PE-re és N-re. Régen volt, de úgy emlékszem egyszerűen sorkapcsot használtak. A dobozig nekünk kellett a kiselosztótól a 3 db 10-es Mkh-t behúzni a mérő dobozáig. Sajna a szerelő a lakásban annak idején (10 éve) EPH-t elfelejtett kialakítani. A víz bejövő KP, lakáson belül MOFÉM gömbcsap, utána ragasztott műanyag csőrendszer, a gépészettel nincs probléma. Utólagosan legalább a kazánnál, illetve a lefolyócsöveknél fémközdarabbal kiépíthető-e úgy az EPH, hogy  az EPH gerincet csatlakoztatom egy EPH sínen keresztül a lakáselosztó PE elosztó sínjére (ez lehet, hogy nem megfelelő elnevezés).
Köszönöm előre is a válaszodat!

JUVILL


Vagy te írod rosszul, vagy én értem félre.
Tisztázzunk egy-két fogalmat.
Az EPH gerinvezetőt nem az EPH sínen keresztül csatlakoztatod az elosztó PE sínjére.
Az EPH "gerinc" az egy EPH gerincvezető. Ez köti össze a PE védővezető sínt az EPH sínnel (EPH csomóponttal). Ez egy zöld/sárga vezető, melynek keresztmetszete minimum 6 mm2-es, de a 25 mm2-t nem haladhatja meg. Az EPH sínről ágaztatod le az EPH vezetőket. Ezekkel kötöd be a fém csőhálózatokat, nagy kiterjedésű fémtárgyakat, fürdőkád, mosogató fémtest, zuhanytálca ....
Az új előírás kötelezővé teszi a műanyag szennyvízcsövek bekötését is, melybe fém közdarabot kell iktatni, és erre csatlakoztatod az EPH vezetőt. Erre - mint korábbi hozzászólásokból is kiderül - azért van szükség, mert a műanyag csőhálózatban is lerakódik a "zagy", mely vezetőképes.

Xtro

"Igen a szabványok értelmezése mindig is gondot jelentett."

Szerintem nem gond az, hanem feladat. :-) Az MSZ egy "jogi szöveg" ami tartalmában müszaki megfogalmazásokat tartalmaz. Ezért is nagyon fontos a pontos értelmezés.

Például volt már itt szó az EPH vezeték színéröl. Többen ragaszkodnak a zöld-sárga szin kizárólagos alkalmazásához, pedig ez sehol sincs a szabványban elöírva. Pl. piros szinü vezetö is alkalmazható. Aki szerint nem, az egyszerüen helytelenül értelmezi a szabvány idevonatkozó szövegét.

Most olvasom pl.: "Az új előírás kötelezővé teszi a műanyag szennyvízcsövek bekötését is"
Miféle "elöírás" valamelyik MSZ pont? Tudomásom szerint, a jelenleg érvényes MSZ szerint, NEM KÖTELEZO bekötni az EPH-ba a müanyag szenyvízcsöveket.

Persze lehet, hogy vannak általam még nem ismert MSZ pontok, ez esetben köszönettel veszem ha tájékoztatást adsz róluk, hogy változtathassam a véleményemet.

Mivel, mint a példa is mutatja, az MSZ pontjait lehet nem teljesen egyertelmuen is ertelmezni, ezért mindig annak a felulvizsgálónak a szava dönt, aki a jegyzökönyvet aláírja. Hiszen pl. bár szabad alkalmazni piros szinu EPH vezetot is, ha az adott rendszert felülvizsgáló úgy dönt, hogy csak akkor fogadja el, ha zöld-sárga van, akkor bizony ki kell cserélni. Vagy másik felülvizsgálótól kérni jegyzökönyvet. Mindkettö helyes megoldás lesz.

JUVILL


Úgy gondolom, hogy ezt a témát itt a fórumon korábban  már "lerágtuk"  ;D
A piros színű EPH vezetőkkel együtt. :)

egusztika

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 12., 19:28:43 DÉLUTÁN

Vagy te írod rosszul, vagy én értem félre.
Tisztázzunk egy-két fogalmat.
Az EPH gerinvezetőt nem az EPH sínen keresztül csatlakoztatod az elosztó PE sínjére.
Az EPH "gerinc" az egy EPH gerincvezető. Ez köti össze a PE védővezető sínt az EPH sínnel (EPH csomóponttal). Ez egy zöld/sárga vezető, melynek keresztmetszete minimum 6 mm2-es, de a 25 mm2-t nem haladhatja meg. Az EPH sínről ágaztatod le az EPH vezetőket. Ezekkel kötöd be a fém csőhálózatokat, nagy kiterjedésű fémtárgyakat, fürdőkád, mosogató fémtest, zuhanytálca ....
Az új előírás kötelezővé teszi a műanyag szennyvízcsövek bekötését is, melybe fém közdarabot kell iktatni, és erre csatlakoztatod az EPH vezetőt. Erre - mint korábbi hozzászólásokból is kiderül - azért van szükség, mert a műanyag csőhálózatban is lerakódik a "zagy", mely vezetőképes.
Én fogalmaztam egy kissé rosszul! Amit leírtál teljesen OK, így értettem!
Amit kérdezni akartam, hogy az EPH sínre minden egyes bekötendő pontot csillagban kell bekötnöm?

Xtro

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 12., 20:23:32 DÉLUTÁN

Úgy gondolom, hogy ezt a témát itt a fórumon korábban  már "lerágtuk"  ;D
A piros színű EPH vezetőkkel együtt. :)

Sorry, nem tudtam, hogy volt már téma. Bár, ahogy a keresöben nézem a találatokat, most sem találok rajtam kívül mást aki azt írta volna, hogy lehet piros is az EPH szine.  :-[

JUVILL

Idézetet írta: egusztika Dátum 2013. március 12., 20:51:05 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 12., 19:28:43 DÉLUTÁN

Vagy te írod rosszul, vagy én értem félre.
Tisztázzunk egy-két fogalmat.
Az EPH gerinvezetőt nem az EPH sínen keresztül csatlakoztatod az elosztó PE sínjére.
Az EPH "gerinc" az egy EPH gerincvezető. Ez köti össze a PE védővezető sínt az EPH sínnel (EPH csomóponttal). Ez egy zöld/sárga vezető, melynek keresztmetszete minimum 6 mm2-es, de a 25 mm2-t nem haladhatja meg. Az EPH sínről ágaztatod le az EPH vezetőket. Ezekkel kötöd be a fém csőhálózatokat, nagy kiterjedésű fémtárgyakat, fürdőkád, mosogató fémtest, zuhanytálca ....
Az új előírás kötelezővé teszi a műanyag szennyvízcsövek bekötését is, melybe fém közdarabot kell iktatni, és erre csatlakoztatod az EPH vezetőt. Erre - mint korábbi hozzászólásokból is kiderül - azért van szükség, mert a műanyag csőhálózatban is lerakódik a "zagy", mely vezetőképes.
Én fogalmaztam egy kissé rosszul! Amit leírtál teljesen OK, így értettem!
Amit kérdezni akartam, hogy az EPH sínre minden egyes bekötendő pontot csillagban kell bekötnöm?
Kötheted csillagba, azaz minden berendezést külön - külön ágaztatsz le az EPH sínről. Ez jó, de például a "házi fémhálózatokat" lehet láncolni.
Ha például van egy kazán, ide leágaztatsz egy "EPH gerincet". Rákötöd ez "első" fémcsőre, a többit bilincsezed, és láncolod egymáshoz. Ezt nem tiltja a szabvány.

egusztika

Lehetséges, hogy átsiklottam a következő problémán. Adott egy kocka 11 szintes vasbeton bérház. Hogyan oldom meg az EPH-ra hozást a lakáson belül, nincs-e ennek akadálya (az tuti eredetileg nincs). A lakásba a mérőtől bejövő védővezető (PE), az információm alapján talán 6-os alu, természetesen az N és L is hasonló paraméterekkel bír. A méretlen szakaszon lévő automata 20 A!
Gondolom a mért szakasz gerincét cserélni kellene a kiselosztóig és utána talán megoldható a probléma. Gondolom a munkához szükséges olyan szerelő akinek van jogosultsága a plombák megsértéséhez, mert az összes csatlakozás (L, N, PE) leplombált helyen van! Közös mérőóra szekrény van kialakítva a szinten!

Laandro

Üdv. JUVILL!
Ezt, úgy érted, hogy rá az első fémcsőre, utána ezt a csövet elosztóként használva külön-külön rákötni a többi közelben lévő fémcsövet?  És ez akkor is helytálló, ha a kiszemelt cső egy gázcső?

JUVILL



Nem azt írtam, hogy  a gázcső, vagy bármelyik cső adja az EPH gerincvezetőt.
Egyébként a gázcső folytonosságát még az gázmérők fölötti szakaszban is biztosítani szükséges.
A gázmérők feletti csonkokat is át kell hidalni, biztosítva ezzel az EPH-t, valamint azt, ha a mérőt alkalomadtán cserélik, a csőhálózaton nem lehet potenciálkülönbség, és szereléskori szikraképződés.
Gondolom voltál már több kazánházban.
Itt például van egy EPH csomópont. A kazán alatt összefut az összes cső. Gázcső, vízcsövek, fűtéscsövek. Nagyon sok esetben láttam már, és erre kifejezetten vannak szabványos bilincsek, melyek láncolással kötve biztosítják a csőhálózatok EPH-ját.
Ha viszont tudsz olyan előírást, mely a házi fémhálózatok ilyen EPH bekötést tiltja, akkor megköszönöm, ha megadod itt a fórumon. Tanulni nem szégyen még nekem sem.
Természetesen az nagyon jó megoldás, ha egy EPH csomóponthoz külön- külön kötöd be EPH leágazóvezetőkkel a csöveket.
Megjegyezném, hogy az EPH kialakítása és szerelése az MSZ HD 60364 szabványban nincs részletesen kifejtve.
Az EPH szerelésre vonatkozó műszaki megoldásokat még mindig az érvényben lévő KLÉSZ, és már hatályon kívül helyezett MSZ 172/1-1986 számú szabvány adja.

Előző hozzászólásom lakásra vonatkozott. Természetes egy ipari üzem, vagy egy társasház EPH rendszere ennél sokkal bonyolultabb. Nem csak a csőhálózatok bekötéséről kell gondoskodni. Nem akarom részletezni itt a belső villámvédelmet, a liftet, szemétledobók ... EPH bekötését.
De ne tévesszük össze a védővezető, a földelővezető és az EPH vezető fogalmát sem.
Az EPH vezetők láncolását nem tiltja semmi.
Nem tartom valószínűnek, hogy egy raktárban elhelyezett DEXION tárolópolcok ne láncolva, hanem külön - külön lennének bekötve az EPH-ba.
A védővezetőket láncolni viszont tilos!