EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv!
Olyan anomália áll fenn, ami szakszerűen kialakított EPH és földelő rendszer esetén nem létezhetne, hiszen ekkor bármilyen idegen potenciál is legyen jelen, azt az EPH vezetőknek át kellene hidalni, mivel egy vezeték impedanciája nagyságrendekkel kisebb, mint az emberi test ellenállása.
Mint ahogyan Juvill kolléga is gyanakodott rá, a lekapcsolt főbizosítóval az anomáliának meg kellene szűnnie, hacsak, idegen potenciál nem kerül rá a vezeték hálózatra, de ez a rosszul kialakított EPH miatt érezhetővé válik.
Lényeges lenne tudni, hogy az a bizonyos EPH hogyan van kialakítva, pontosan hol vannak a kötések. ...az a központi 30mA-es(?) ÁVK minden dugaljról és védővezetőt igénylő lámpatestről működik? Egyáltalán ÉV mérést végezetek-e célműszerrel?
Én úgy kezdeném a dolgot, hogy megszüntetnék minden kapcsolatot a külvilággal, tehát a házról lekötném a vizet, szennyvizet, áramot, kommunikációs vezetéket stb., majd az épület védővezetője és az előbb említett közművek között potenciálkülönbséget mérnék. Ha mérek ilyen különbséget, akkor a hiba okozóját megtaláltuk, de ez nem ad választ arra, hogy az EPH miért nem küszöböl ezt ki, tehát az épület villamos hálózatában kutakodnék tovább.
Ha nem mérek potenciálkülönbséget, akkor nyilvánvalóan az épületben van a hibaforrás.
Tudom, hogy ez gyakorta megvalósíthatatlan feladatnak tűnik, de akkor is meg kell lépni és időigényes feladat lesz..


szp91

Mindenképpen utána akarok járni a dolognak, fogok is keresni még szakembert, aki foglalkozik ilyennel, de mivel ez tényleg idôigényes lesz, addig fordítva gondolkodom: el tudom-e szigetelni magam fürdés közben mindentôl? Esetleg egy akryl zuhanytálca EPH-ba kötött lefolyóval megoldás lehet?

nyaki

Mivel nem tudjuk az EPH jóságát és ehhez hozzávesszük a víz vezetőképességét, kétségeim vannak afelől, hogy a probléma megoldódna.
Az okot kellene megszüntetni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Az tutifix, hogy a zuhanytálcát is be KELL kötni az EPH-ba, mert anélkül hiába van bekötve még az öreg Isten haragja is, pont a leglényegesebb jószág -melyben egyebek közt pancsol mindenki full vizes testtel- nincs potenciál kiegyenlítve, ami nonsence! Azonban az általad leírt haváriára ez nem fog megnyugtató megoldást jelenteni, azt bizony hosszas molyolással kell felderíteni, mert még az is elképzelhető, hogy egy banális kötési hiba esete állhat fenn a fő EPH hálózat és a fürdőszobai leágazás közt. Én a magam részéről minden esetben a mérőhelynél található fő EPH cs.p-től szoktam az épületbe bevinni a min. 10mm2-es MKh-t, függetlenül attól, hogy a mért főkábel már 5 eres, tehát TN-S rendszerű, ahol a PE már szeparat megy a mért főelosztóig (azért beszélek folyton/folyvást földkábelről ( pl. 5x16-os NAYY-J), mert ugye manapság már csak a kertbe helyezhető a mérőhely, mármint családi kecó esetén. Az épületben pedig a főelosztóban csinálok egy helyi EPH cs.p-t, abba érkezik pl. a gázmérő felé elmenő min. 6mm2-es MKh, illetve onnét megy tova (a kábeltálcán) a 10mm2-es EPH gerinc a kazán, vagy épp a fürdő felé, ahol dettó 1-1 helyi EPH sínből ágaznak ki a min. 4mm2-es, ide-oda futó helyi EPH csatlakozó MKh-k, így könnyen leválasztható és mérhető bármelyik helyiség. 

szp91

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat a felvetett problémámra de persze tudom, hogy a hely pontos ismerete nélkül senki sem fogja tudni megmondani, hogy mi nálam a baj. Ezért annyiban szeretném a  segítségeteket kérni, hogy nem ismertek-e Sopron környékén valakit aki ilyennel foglalkozik? Vagy egyáltalán kihez forduljak? Bármilyen villanyszerelőhöz, vagy keressem meg az EON-t ezzel vagy mégis kit? Egyébként visszaolvasva a fórumban felmerült már egy elég hasonló probléma (épített kabinban csíp a víz) idén áprilisban Zsola nevű tagnál, ott EPHba köthető lefolyó közdarabot javasoltatok neki. Viszont az már nem derült ki, hogy lett-e bármilyen megoldás erre. Szívesen megkeresném őt is, hátha nála megjavultak a dolgok, de nem tudok semmi elérhetőséget, mert a profilját nem engedi megnézni a fórum.

balzsi

Adott egy fémkonténer, mely eddig raktár szerepét töltötte be, most viszont szeretnénk bele áramot vezetni dugalj és világítás miatt. A konténer kb. 1 m távolságra van a betáp szekrénytől. A kiépített EPH-hoz (betonon kiépített laposvas összekötés) gondoltam hozzáhegeszteni egy összekötő laposvasat (nagyobb mint 50mm2), másik végen a fémkonténerhez. Valamint a konténerben lévő fémtestek (satupad, polcok) össze lennének kötve 4mm2-es sárga-zöld vezetékkel és a fémkonténerhez rögzítve. Ez ebben a formában megfelel-e a jelenlegi szabványoknak, vagy külön földelést kell létrehozni a konténernél?

balzsi

A mai munkavédelmi és tűzvédelmi oktatáson elhangzott a fém polcrendszerek EPH-ban való bekötése. Az előadó szerint, csak 200 négyzetméter felület felett kötelező. Ez valóban így van?

Fecó

Ha visszaolvasol ebben a témában, már több alkalommal összefoglaltuk az új szabvány szerinti (MSZ HD 60364) a régi MSZ 172 és a KLÉSZ előírásai szerint is a bekötendő dolgokat. De ez a 200 m2 nekem új. Kicsit meg is mosolygom, mert látom magam előtt ahogy morfondírozik a villanyszerelő. Összesen 60 m2 polcfelület, de vajon ha 5 sorban van, akkor összeadódik? És ha a polcrendszer raklapokhoz készült, és nincs is hagyományos értelemben vett felülete, csak állvány az egész? Ha létezik ilyen dolog, akkor nem villamos szabvány írja elő szerintem. Viszont már megvan, a munkavédelmisek honnan szedik az eszement ötleteket :)

NagyPS

Hát nem, az alapszabály változatlan az érintési távolság ha van a polc rendszerhez érintési távolságban villamos berendezés akkor kell. Plusz amit a már ismert szabványok egyes esetekben megkövetelnek. Meg ha a tervező ezt bekötésre előírta.

Fecó

Szerintem ez az alapszabály változott, a fenti állítás a régi MSZ 172-re volt igaz, ahol is minden olyan helyen ki kellett  alakítani EPH hálózatot, ahol védővezetős az érintésvédelmi mód, és a HELYHEZ KÖTÖTT villamos szerkezet testével egyidejűleg érinthető, KITERJEDT fémszerkezet van. A szabvány rögzíti a "kiterjedt" fogalmát is. De ez már nem így van, mert az új, MSZ HD 60364-4-41:2007 szerint, gyakorlatilag MINDENHOL ki kell alakítani, ahol védővezetős az érintésvédelmi mód. Tehát megszünteti az egyidejűleg érinthetőség kritériumát! A szabvány előírja mit kell bekötni:

- az épület közüzemi vezetékeit, gáz, víz, stb... (a példákat a szabvány hozza)
- szerkezeti idegen vezetőképes részeket, ha azok normál használat esetén hozzáférhetők ( a szabvány példaként hozza a központi fűtés és légkondicionáló     berendezéseket, polcot nem említ)
- vasbeton épületszerkezet fém részeit

Nos, ez a 3 dolog van, természetesen a különleges helyiségeknél szerepel még a fürdőkád és zuhanytálca. Én itt polcot, asztalkát stb. nem látok. A felsorolás "gyenge" pontja talán a második, a szerkezeti idegen vezetőképes részek. De a példák alapján, ezek olyan nagy kiterjedésű, több helyiségen, akár épületszinteken, vagy több épületen is áthaladó fémes rendszerek, ahol átláthatatlan hogy milyen helyről "hurcol" át valamilyen távoli potenciált. Találtam egy magyarázatot is az idegen vezetőképes fogalomra, mely szerint az a vezetőképes rész, mely nem része a villamos berendezésnek, alkalmas azonban valamilyen potenciál (általában föld) odavezetésére. Példákat is találtam itt is, víz, fűtés és klímacsövek, gázvezeték, épületszerkezet fémes részei. Szóval polc itt sincs. Tehát szó sincs az új szabványban arról, hogy ha van a közelben villamos berendezés akkor be kell kötni. Némelyik tervező maga sem ismeri a szabványokat ami alapján tervez, előír hát mindent, az a biztos. A munkavédelmis meg bekötteti még a fém korlátot, kis fém asztalkát, fél méteres fém fali polcot is, mert szilárd meggyőződése, hogy ami fémből van, az rázhat. Továbbra is az a véleményem, hogy ha igaz ez a 200 m2 polcbekötésre vonatkozó dolog, akkor sem villamos szabvány írja elő ezt a határt. A régi MSZ 172-ben is az számított nagy-kiterjedésűnek, aminek a vízszintes mérete meghaladta az 5 métert, vagy függőleges kiterjedése a szintmagasságot. Már régen sem volt szó asztalkákról, kis polcocskákról. Most meg sírva látom hogy 2 méteres fém öltözőszekrényt fúrogat a villanyszerelő, és próbál bekötni saruval rá EPH vezetéket, mert a munkavédelmis előírta. Ez agyrém..