MSZ 1585:2012 Villamos berendezések üzemeltetése, üzemi szabályzat

Indította Novill, 2012. december 24., 10:05:04 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Annak idején az üzemi szabályzatot is használtuk bibliaként, úgy, mint az MSZ 172, MSZ 1600 szabványokat.. Ma a szabványok alkalmazása önkéntes, nem kötelező. De végén oda lyukadunk ki mindig, hogy mégis kötelező alkalmazni. Mivel a szabványban meghatározott biztonsági szinteket így lehet legegyszerűbben megfogalmazni. Az üzemi szabályzat mostani megnevezése:  MSZ 1585:2012 Villamos berendezések üzemeltetése (EN 50110-1:2004 és nemzeti kiegészítései). Itt a fórumon szó volt a feszültség alatti munkavégzésről. Érdemes tehát ezt a szabványt olvasgatnunk, mert sok hasznos tudnivalókat találunk benne. Az egyik cikkben olvastam az alábbi mondatokat: Büntethetőség: Nem igaz, hogy nincs vétlen baleset. A szakmai szabályok teljes, szigorú megtartása esetén is előfordulhat véletlen baleset, csak ekkor nincs büntetőjogi felelősség. A BTK szerint:,,foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés csak akkor áll fent, ha a veszélyeztetés a,,szakmai szabályok megsértésével történik. S ekkor is elvben a veszélyeztetés büntetendő, nem a következmény.

JUVILL


A fogalmazás elég nyakatekert, ami büntethetőséget illeti.
A szabványok alkalmazása önkéntes, minden villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat ezek szerint történik. A minősítések is ezek alapján vannak kiadva.
Egy kérdés felvetődik bennem.
Ha a szabványok alkalmazása önkéntes, akkor mit takar az  általad idézett kifejezés, hogy a veszélyeztetés a ,,szakmai szabályok megsértésével történik"?

Sztrogoff

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. december 24., 12:28:21 DÉLUTÁN

...Egy kérdés felvetődik bennem.
Ha a szabványok alkalmazása önkéntes, akkor mit takar az  általad idézett kifejezés, hogy a veszélyeztetés a ,,szakmai szabályok megsértésével történik"?
Önkéntes, de: A szabvány elismert szervezet által alkotott vagy jóváhagyott, közmegegyezéssel elfogadott olyan műszaki (technikai) dokumentum, amely tevékenységre vagy azok eredményére vonatkozik, és olyan általános és ismételten alkalmazható szabályokat, útmutatókat vagy jellemzőket tartalmaz, amelyek alkalmazásával a rendező hatás az adott feltételek között a legkedvezőbb.
És ebből már az következik, hogy a szakmai szabály az a szabvány...


nyaki


Sztrogoff

Bocs, nem néztem vissza, gondoltam, ez a téma nem érdekel senkit. :D
Sokat nem tudok róla, de ez talán még változik. Az biztos, hogy már az eredeti szabványban, az 50110-ben is megjelent az üzemeltető fogalma. Eddig ugye kettő van, a berendezésfelelős és a munkavezető, és a magyar kiegészítés tett hozzá üzemeltetőt. Ugyanakkor a berendezésfelelős is tulajdonképpen üzemeltető volt. Az eztán jövő változatban meg a berendezésfelelős az, aki csak a villamos munka időtartamára képviseli az üzemeltetőt a munkavezető felé.

Hehe. Most fedeztem fel egy kis bakit. Az 50110-nek 2005-ös kiadása volt, abban megjelent egy mondat, hogy a 1996-os kiadás már több mint hét éve használatban van. Ebből lett az MSZ 1585-2009, ahová a mondat változatlanul átkerült.  Azután meg a 2012-es kiadásba is. Hát, a "már több, mint 7 éve" kifejezés az végül is igaz lesz ezután az idők végtelen messzeségében is - legfeljebb távoli utódunk kicsit furcsán néz majd 4016-ban. :)

Sztrogoff


nyaki

Nekem erre szükségem lenne, de sajnos megvenni nem áll módomban. :-\