Villanyszerelési tippek,ötletek és trükkök a gyakorlati életbõl.

Indította Novill, 2012. július 05., 20:48:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Ermi

Tisztelt kollégák
Segítségeteket szeretném kérni.
Gyakorlati tapasztalatotok alapján, milyen szerelési módot javasolnátok.
Sütőüzem (kis pékség) villamos hálózat felújításához.
Meleg:  mennyezet ( kb: 50C)  helység (30-35C).
Párás: ((télen)hideg-meleg: párakicsapódás penészesedés).
Jelenlegi szerelés központi elosztó (tűzvédelmi, világítási, erőátviteli főkapcsoló) kikábelezve gépenként kábelcsatornába mennyezet alatt mba kábel.
Elképzelések:
         - központi elosztó (tűzvédelmi, világítási, erőátviteli főkapcsoló) kikábelezve gépenként.
         -  központi elosztó (tűzvédelmi, világítási, erőátviteli főkapcsoló) gerincvezeték helyi elosztókig ,
             kikábelezve gépenként (kevesebb kábel a falon a központi elosztótól).
                                                                         
Milyen szerelési módokat javasolnátok, ami ezekhez a körülményekhez a legmegfelelőbb :                     (biztonság, szerelhetőség, tartósság, karbantartás, tisztán tartás, esztétika alapján)
  falazat csempézett                                                         kábelbilincs kábelenként
                                                                                        műanyag csatorna
                                                                                        kábeltárca
                                                                                        müII. cső
Várom tanácsaitokat ötleteiteket.

tothgyula

Üdvözletem.
A vezetékcsatorna tiltott az ÁNTSZ hatóság előírása szerint.Csótányveszély!
Üdv.TothGyula felülvizsgáló.

Ermi

http://elelmiszerlanc.kormany.hu/download/b/eb/40000/%C3%89lelmiszeripar%20%C3%A9p%C3%ADt%C3%A9si%20ghp.pdf

4.2. A kábel szerelés ellenõrzése
Szempontok:
- a kábeltartó szerkezet, a kábeltálca, a kábellétra rögzítése az épületszerkezeti tartókhoz (a hûtõpanelek nem tekinthetõk teherhordó szerkezetnek!),
- a kábel tálcák anyaga, felületkezelése tûzihorganyzott a gépészeti terekben, rozsdamentes acél az élelmiszertechnológiai terekben,
- szükség esetén a gépészeti tereknél karbantartó járdát kell biztosítani,
- a védõcsövek, a kábelcsatornák rögzítése,
- a kábelek, a védõcsövek, a csatornák közötti részek tömítése,

- a kábelek rendezett elhelyezésekor a tisztíthatóság figyelembevétele, 20% tartalék hely biztosítása a kábeltálca keresztmetszetében,
- a kábeltoldás csak préselt zsugorcsöves szigeteléssel lehetséges, vagy min. IP 54 tömítettségû elosztó dobozban,
- minden kábelt maradandó azonosító táblával kell ellátni a bekötésektõl kb. 0,5 m-es távolságon belül, - a kábelbekötések mindig alulról történjenek,
- a járulékos védelem magassága és módja
. 4.3. Az elosztók, szerelvények ellenõrzése Szempontok: - a beépített anyagok MEEI minõsítése, - EPH bekötések, - a szerelvények szerelési magassága (1,5 m fölött), ÚTMUTATÓ AZ ÉLELMISZERIPARI ÜZEMEK ÉPÍTÉSÉNEK HIGIÉNIAI SZEMPONTJAIHOZ 36
- a közlekedõ utakba belógó szerelvényeket védeni kell letörés ellen,
- mosási tisztítási igénybevétel feltételeinek biztosítása, - az elosztókat idõtálló feliratozással kell ellátni, a megvalósulási dokumentációt el kell készíteni,
- a bekötések minõségét és feliratozását ellenõrizni kell, - a szakaszos mûködési próbákat el kell végezni, - az oktatásról jegyzõkönyvet kell készíteni.
4.4. A világítás ellenõrzése Szempontok: - szakaszos bekapcsolások,
- a lámpatestek rögzítése, tömítettsége, - a hûtõkamrák fénycsõarmatúráinál az elektronikus gyújtó beépítése, - a forgógépes technológiáknál a fényforrások háromfázisú elosztása,
- a biztonsági világító lámpatestek azonosító felirata, száma, - a kijáratmutató lámpatestek megfelelõ irányítása,    - a veszélyes technológiai területek szünetmentes világítása,
- a takaríthatósági feltételek biztosítása,
- a megvilágítás mérési-jegyzõkönyv értékeinek összehasonlítása a tervezett lux. értékekkel.

Böngészve az előírásokat ezt találtam, Tóth kolléga ha tudsz olyan linket ahol olvashatok róla bővebben szívesen venném ha megosztanád.

Simon Endre

Az álltalam ismert sütödék a fentírti előírásoknak nagyobb részt nem felelnek meg vagy ha az betartott értelmetlen, ráadásul nem a szerelés okán hanem a berendezések adottságai, vagy ütköző előírások miatt, mivel az alsó bekötés, tisztíthatóság, rovarveszély elhárítás előírásának "gyárilag" képtelen megfelelni. Csak néhány eleme a képtelenségeknek az etage kemence villamos szekrénye pl. a padozaton ül (rögzítetlenül) hogy a gőzfejlesztők tisztításához ki lehessen fordítani, emiatt az összes kebele a tetején csatlakozik, a helyiségbe tömítetten jönnek be a kábelek, de ugyanott ettől pár méterre a gázkemence miatt, kb. 0,2 négyzetméteres nyitott falrész /ventillátor/ van és pont a szabadtér felé. A kelesztőkamrák melvédszerű tetejük+a rácsos burkolatok miatt ideális porfogók természetesen csak szekember mehet oda fel takarítani!!! A gépek villamos szerkezetei fiokszerűek de a belső rendszerében nem portömített még akkor sem ha a burkolat felől akár vizsugárálló a "fiók".

tothgyula

Üdvözletem.
Légy szives tegyél fel képeket, ha van rá lehetőséged. Jobban bele tudnánk abban az esetben  látni és javaslatot tenni a szabványelőírásokon túl. Mennyi a beépített teljesítmény,folyamatos az üzem? Egyidejűség? Túláramvédelem, érintés(hiba)védelem, üzembiztonság stb?
Üdv: TothGyula.

Ermi

Üdv.
beépített teljesítmény:     15KW
egyidejű :                         8-10KW
folyamatos üzem
áramszolgáltató 3x32A
eph, évé relé,
nem méretarányos, a p123 a helyiségek elhelyezkedését mutatná egymáshoz

tothgyula

Üdvözletem.
Szép a feladat és komolyak az előírások. Persze a műszaki leírás (ha van), sokat segít.A környezet jellegére tekintettel én HO7RN-F 450/700V szigetelésű kábelt használnék. Világítási hálózatban jó a megszokott MB-Cu vagy MT jelű.
Az EPH összekötések sem lesznek egyszerűen megoldhatók, így erre külön oda kell figyelni, mert 3 évente mérni kell.
Az MSz 2040:1995 sz. -ugyan nem vonatkozik ide- de kíváncsiságból elolvastam a "helyi egyenpotenciálú összekötések" részt. Idézem: "ebbe be kell kötni minden a páciens kezelési, ill. vizsgálati helyétől 2,5m-nél nem nagyobb távolságra lévő, érinthető olyan fémszerkezetet, amely -nagy kiterjedése következtében- máshonnan potenciált tud ide vezetni.(pl.csővezetékek, épületvasalások, árnyékolások)." Tehát itt a "Kiegészítő védelmekre gondolok (EPH, RCD).Védőelválasztásra nem látnék indokot a gépeknél.
Tudom, hogy sok pénz.Azonban az üzembiztonság , élet és tűzvédelem felülírja ezt.
Várom én is a Tisztelt Kollégák hozzászólását, véleményét.
Üdv: TothGyula felülvizsgáló.

faxelektro

Jó estét
            Vásároltam a Tracon Electric-tol egy késes leágaztató 1,5--2,5 nevezetű szereléket és próbáltam rácsatlakozni egy elosztó doboz három vezetékére ami csak át van húzva a dobozon nincs kötési lehetőség olyan rövidek a vezetékek.Úgy gondoltam,hogy ha rászorítom a vezetékekre jó lesz de szerintem nem jól csinálom mert nincs jó kontakt. Dolgozott már ilyennel valaki tudna segiteni egy jó tanáccsal.

Ermi


Tret

Ezeket a csatlakozókat csak törpefeszültségen lehet használni mint a mellékelt ábra is mutatja.Autóknál láttam ilyesmit.