Dugaszoló aljzatok felfûzése

Indította Novill, 2012. június 07., 17:02:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

A felfûzés, láncolás elfogadható villanyszerelési mód konnektoroknál, lámpáknál?

Igen
22 (52.4%)
Nem
20 (47.6%)

Összes szavazó: 42

Fecó

Nehéz lesz jól feltenni a kérdést, mert ahány hely, annyiféle megoldás. Nyilván egy 5-ös szerelõkeretbe nem fogok 15 szál vezetéket húzni, és "felfûzöm" Õket, de az is egyértelmû, hogy nem fûzök fel viszont 2 szoba és a konyha dugaszoló aljzatait egymással. Az eredeti kérdés az volt, hogy "hogy melyik szabvány tiltja a felfûzést a mai európai szabványok közül.". Erre egyértelmû szabályozást illetve tiltást nem sikerült találjunk. Innentõl gyakorlatilag jobb híján egy megfelelõ, ésszerû biztonsági szintet kellene megpróbálni tartani, amit sajnos el kell fogadjunk, de ahány ember, annyiféle biztonsági szint lesz. Mint amikor azt mondják egy rendezvényen, mindenki annyit egyen ami jólesik. Valaki csipeget csak, valaki pedig felfal mindent. Kicsit ez olyan, mint mikor a lovak közé dobják a gyeplõt....

nova

Idézetet írta: FecóAz eredeti kérdés az volt, hogy "hogy melyik szabvány tiltja a felfûzést a mai európai szabványok közül.". Erre egyértelmû szabályozást illetve tiltást nem sikerült találjunk.

@nyaki gondolom az érintésvédelmi munkabizottság által megválaszolt lámpatest felfûzésre gondoltál. Viszont mint Fecó is írta nincsen egyértelmû szabályzás. Persze lehet a munkabizottságnak kellene átlinkelni a fórum témát, hogy legyenek döntõ bírák a témában. Mivel a kérdést sem egyszerû megfogalmazni, hiszen a felfûzés több készüléknél és több esetben fordulhat elõ, valósítható meg, így ez is egy nehezen járható út.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

Fecó!
Én csak annyit mondanék, én a sima kábelt mindenféle védelem nélkül nem szerelném fel. Egy kis sérülés a szigetelésen és olyan szépen ég minden.
Nyaki! Látom, leeset mire gondoltam.)

JUVILL

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. június 11., 19:26:07 DÉLUTÁN
Ja! A pilácsokon egy háromszögbe kötött :) "F" betû árulkodik arról, hogy tûzveszélyes falazatra is lehet szerelni.
"F" betû, szerintem az izzóhuzalos próbának megfelelõ berendezést jelöli.

Fecó

Én a szabvány rendelkezései alapján nyilatkozom, az az elõírt biztonsági szint :)

krisz1986

De akad olyan eset mikor a szabvány erõsebbet ír elõ a tervezõ ugye? Mert szerintem létezik ilyen!

JUVILL

Idézetet írta: Fecó Dátum 2012. június 11., 20:21:06 DÉLUTÁN
Én a szabvány rendelkezései alapján nyilatkozom, az az elõírt biztonsági szint :)
Akkor nézd meg jobban a szabványt!:):)
Mondjuk az MSZ EN 60598-1 jelût! :)
Egyébként igazad van.

Fecó

Az világítási berendezésekkel foglalkozik azt hiszem, de ezek szerint valami butaságot írtam? Ne hagyjatok kétségek között :)

Novill

Mielõtt neki állnék átnézni a 190 oldalas lámpatestekrõl szóló szabványt, felvilágosítanál, hogy mire gondoltál?

Gyurmaúr(fi-relé)

Gyerkõk, azon senki nem godolkodott el, hogy amikor a sokat citált 172-es iródott, azaz '86-ban, nos akkor még a fasorban sem voltak az ú.n. sorolt dugaljak és egyébként nehogy már mi felûlbíráljuk a nagy dugalj gyártó cégeket, akik egész nyilvánvaló CE-s szabványok szerint gyártják és engedélyeztetik a quasi felfûzött kötéssel szerelhetõ sorolt dugaljaikat, sõt pl a Bals (NSZK) még a 400V-os dugaljakat is úgy készíti, hogy azok felfûzhetõek egymással.
Én 20 év gyakorlattal a hátam mögött azt gondolom, hogy sorolt dugaljakat szakszerûen egymásból ágaztatva kötni igenis szabványos, bár én 3 dugalj feletti sorolás esetén ú.n. középponti kötést szoktam alkalmazni, tehát a sorban a 2., 3. dugaljból ágaztatok ki, így nem állhat fenn -bár mondjuk egy C16A-es megbiztosítás esetén ELVILEG nem!- az a baleset, hogy a sorban legelsõ dugaljnál megolvad a kötés a kummulált terheléstõl.  :'(