PE vezetéken folyó áramok

Indította birok57, 2011. február 03., 17:39:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zsozsó

A PE sínen mért nagy áramot (ahol a rövidre zárást elvégezted a nulla és a föld sín között) a 0,4kv-os elosztóban mérted ahonnan kiindulnak a gyûjtõ sínek?

birok57

A nagy földáramot a 04kV-tól kb. 120m-re mértem ahol az 5db 1x400-as kábel megtáplálja a síncsatornát.

nova

A síncsatorna burkolatán próbáltad messzebb is megmérni ezt az áram értéket, tehát ott például ahol a gépek táplálása meg van oldva? Ez azért is lehet érdekes mert minden erre a pontra van kötve és ez részt vesz az energia vezetésben. A PE EPH vezetõnél nem túl elõnyös. ::)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

birok57

Ezt is próbáltam, gyakorlatilag a síncsatorna kb. a közepén van megtáplálva és jobbra-balra, ahogy távolodok ez az érték egyre kisebb, de ugyan ezt a tünetet produkálja ha a gépeket egyesével leállíttatom. Véleményem szerint azt a tünetet produkálja mintha a gép belsejében az N és PE fel lenne cserélve, de nincs. Egy gépet kiválasztva az összes zöldsárga vezetéket vigigkövettem és mértem, elvileg minden jó.

zsozsó

A gépek bekötési pontjain milyen áram viszonyokat lehet mérni?

Fázisok, nulla, föld, esetleg EPH

kisraki

Üdv. Érdekesnek találtam ezért az esetet olvasva elgondolkodtam. Az elsõ ötletem elvetése után a zérussorrendû felharmónikusokra gondoltam. Késõbb láttam, hogy nem voltam egyedül, de logikus érveléssel elvetettétek, mégpedig, hogy annak a nullán kellene folynia. Igaz. Mi van azonban, ha az áramot tényleg a gépek termelik a PE-re? Pl. ha a gépek betápjában az áramirányító nem használja a nullát (mondjuk bementet egy delta primerû trafó) viszont a további áramkörök testje nincs elszigetelve a gép testjétõl. Ez esetben a PE felé fog a zérussorrend folyni. Ha megtudnád mérni a PE áram spektrumát, a kiemelkedõ 3-al oszthtó felharmonikusok ezt alátámaszthatnák. Azthiszem az eurotest 61557 ÉV mûszer mutatja a páratlan felharmonikusokat.

Novill

Logikusnak tûnnek a gondolataid.  Igen az Eurotest 61557 mûszer alkalmas a Felharmonikusok mérésére is.

A menüsora valahogy így néz ki.

HARMONICS állásban

Feszültség és áram Felharmonikusok mérése



A felharmonikus jelenlétét jelentheti ha  a villamos hálózat veszteségei nõnek, nagy teljesítményû táptranszformátorok , motorok túlmelegszenek, elektronikus biztosítékok gyakran kiolvadnak.

A hálózaton nem elõnyös helyen helyezkednek el az induktív és kapacitív fogyasztók és így oszcilláció léphet fel a hálózaton, mely rezgések felharmonikusakat termelnek. Nem lineáris fogyasztók rövid idejû áramimpulzus útján veszik fel az energiát, ezek miatt feszültségesés keletkezhet a fázis és nulla vezetõn is. A szakértõ fontos magyarázata , vajon mi lehet.

schont

Érdekes probléma! Olvasva a nagyszerû hozzászólásokat még valami az eszembe jutott. Gyári bevizsgált toksínrõl van szó vagy egyedi kialakításról? Egyedi kialakításnál elõfordulhat (de gyári toksínnél sem kizárt) hogy ahogy írtad a toksín burkolatát használták védõvezetõnek tehát az folytonos. Ha ez a folytonos vezetõ esetleg mind a két végén csatlakozik a földhöz (akár szándékosan akár nem szándékosan) akkor egy hurkot alkot, amiben a hosszú párhuzamos sín (125m) áramot indukálhat. Ha ez az eset áll fenn akkor meg kellene akadályozni a hogy a PE több helyen lássa a földet.