Napelem

Indította barlang, 2021. május 18., 18:03:14 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

barlang

Sziasztok !
Olyan kérdésem lenne ,hogy szeretnék megtanulni napelemet szerelni illetve üzembe helyezni.
Van erre valamilyen képzés az országba vagy valamilyen tankönyv erre amit meglehet tanulni ?
vagy ehhez is kell külön papír meg engedély hogy szerelhessek.

Fecó

Szerintem van jó pár cég, ami ilyen-olyan képzéseket csinál, de nem tudok róla (többiek majd kijavítanak) hogy lenne kifejezetten olyan szakma hogy napelemszerelő. Legalább is én a 21/2010. (V. 14.) NFGM rendelet alapján közelítem meg a dolgot, mert ebben nem találkoztam ilyennel. Én már annak is örülnék, ha sikerülne ezeket legalább "villanyszerelő" képesítéssel rendelkező embereknek szerelni és beüzemelni (nyilván a tetőfedők és ácsok másképpen látják a tartószerkezetek miatt). Nyilván attól, hogy valaki villanyszerelő, valahogy meg kell ismerkedjen a technológiai részletekkel, de ugye nem létezik motorbekötő, falikar-szerelő, kapcsolóbeépítő és időrelé beállító végzettség sem, ezeket is jó esetben villanyszerelő végzi, feltételezhetően előre felvértezve szakmai felkészültséggel és némi gyakorlati ismerettel is. Ami inkább érdekes, és senki nem beszél róla, sőt, nem is csinálják sok helyen, az a 191/2009. (IX. 15.) Kormányrendelet 33. §  (3) ce pontja szerinti, a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet 1. mellékletének 1.6 a) pontja szerinti első felülvizsgálat. Mely tartalmaz az MSZ HD 60364-6:2017 szabvány előírásain túlmenően sok speciális mérést is, melyeket pedig az MSZ EN 62446-1:2016 szabvány foglal össze. És a felülvizsgálatok már igényelnek egyéb szakirányú képesítéseket, melyeket a jelenlegi (felülvizsgálók által) ismert  állapot miatt lehetne ragozni...

Atis57

Idézetet írta: Fecó Dátum 2021. május 18., 19:50:13 DÉLUTÁN
Szerintem van jó pár cég, ami ilyen-olyan képzéseket csinál, de nem tudok róla (többiek majd kijavítanak) hogy lenne kifejezetten olyan szakma hogy napelemszerelő. Legalább is én a 21/2010. (V. 14.) NFGM rendelet alapján közelítem meg a dolgot, mert ebben nem találkoztam ilyennel. Én már annak is örülnék, ha sikerülne ezeket legalább "villanyszerelő" képesítéssel rendelkező embereknek szerelni és beüzemelni (nyilván a tetőfedők és ácsok másképpen látják a tartószerkezetek miatt). Nyilván attól, hogy valaki villanyszerelő, valahogy meg kell ismerkedjen a technológiai részletekkel, de ugye nem létezik motorbekötő, falikar-szerelő, kapcsolóbeépítő és időrelé beállító végzettség sem, ezeket is jó esetben villanyszerelő végzi, feltételezhetően előre felvértezve szakmai felkészültséggel és némi gyakorlati ismerettel is. Ami inkább érdekes, és senki nem beszél róla, sőt, nem is csinálják sok helyen, az a 191/2009. (IX. 15.) Kormányrendelet 33. §  (3) ce pontja szerinti, a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet 1. mellékletének 1.6 a) pontja szerinti első felülvizsgálat. Mely tartalmaz az MSZ HD 60364-6:2017 szabvány előírásain túlmenően sok speciális mérést is, melyeket pedig az MSZ EN 62446-1:2016 szabvány foglal össze. És a felülvizsgálatok már igényelnek egyéb szakirányú képesítéseket, melyeket a jelenlegi (felülvizsgálók által) ismert  állapot miatt lehetne ragozni...

SZia!
A lehetőségek határtalanok!
A "gipszkarton szerelőből " lett Épitőipari fővállalkozó  simán kiadja azt a jegyzőkönyvet ! Sem őt ,sem a másik oldalt nem zavarja .
A" képzett szerelői " meg leginkább  6 általánost  végeztek.......
Nem is tudom miért kell  utánuk átalakitani ezt-azt?

Sztrogoff

Szerintem ez volt az egyetlen hivatalos: OKJ 35 522 17
De ez most nem látszik létezni.

Fecó

Igen, sok mindent lefaragtak, bevallom valóban van ami követhetetlen volt, és valamiért viszont kár. Az általad linkelt végzettség a villanyszerelő szakmára épült, bár azt hiszem inkább üzemeltetéssel kapcsolatban volt kompetenciája. Most én sem tudok ezt kiváltó szakmáról...

tothgyula

 Mi akik tudjuk, hogy :Mind a 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet, mind pedig az MSZ1585:2001/2009/2012 szabvány egyértelműen előírják, hogy "A villamos berendezést úgy kell megtervezni,létesíteni, üzembe helyezni,üzemeltetni, átalakítani, javítani, rendszeresen karbantartani, hogy az megfeleljen a VMBSZ meghatározott követelményeknek."
A kóklereket kellene a Hatóságoknak kiszűrni! Ha a segédmotoros kerékpáros nem visel becsatolt bukósisakot, akkor 100ezer az alapbüntetés! A villamos szakma pedig legalább olyan veszélyes, mint a közlekedés!És gondoljunk a gyermekeinkre is!
Ezt olyan szándékkal írtam, hogy hátha olvassák olyan személyek is akik érintettek lehetnek!

Sztrogoff

Idézetet írta: Fecó Dátum 2021. május 19., 18:16:08 DÉLUTÁN
...azt hiszem inkább üzemeltetéssel kapcsolatban volt kompetenciája...
A neve szerint igen, de a részletes dumában meg ilyenek (is) voltak, hogy:
megújuló energiát hasznosító kiserőművet létesíteni,
védelmeket szerelni és beszabályozni a megadott paraméterekkel,
vezérlési, szabályozási eszközöket telepíteni,
kiserőmű hálózati csatlakozását előkészíteni,
...
Napelemeket szerel, üzemeltet, hibajavítást végez. Invertert szerel, beszabályoz, üzemeltet, hibajavítást végez. Védelmeket szerel és beszabályozza a megadott paramétereket. Vezérlési, szabályozási eszközöket telepít. Akkumulátor töltőt, akkumulátor telepet szerel, üzemeltet, ellenőriz. Előkészíti a kiserőmű hálózati csatlakozását.