Régebbi panelházak érintésvédelme

Indította Lacokam, 2020. július 23., 16:32:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Lacokam

Sziasztok!Az lenne a szakmai kérdésem hogy a panelházakban ,az elosztószekrényben már közösitve van a földelés a nullával ,de utánna külön jön a nulla és a védővezető már a lakásban!És a lakásban már nemszabad összekötni ezeket mégegyszer, de akkor valaki Áramvéddő relét szerelt a relé elött még egyszer áthidalta!Kérdédem hogy szabályos e én ugy tudom ha közösitve van az elosztószekrénybe akkor már tilos összekötni a lakásban is ! Köszönöm válaszotok!

Atis57

Idézetet írta: Lacokam Dátum 2020. július 23., 16:32:59 DÉLUTÁN
Sziasztok!Az lenne a szakmai kérdésem hogy a panelházakban ,az elosztószekrényben már közösitve van a földelés a nullával ,de utánna külön jön a nulla és a védővezető már a lakásban!És a lakásban már nemszabad összekötni ezeket mégegyszer, de akkor valaki Áramvéddő relét szerelt a relé elött még egyszer áthidalta!Kérdédem hogy szabályos e én ugy tudom ha közösitve van az elosztószekrénybe akkor már tilos összekötni a lakásban is ! Köszönöm válaszotok!

Szia!
ez ettől összetettebb --is lehet.
Alapjában véve tilos mégegyszer összekötni.
De az épitéskor milyen volt az a hálózat ? Mit követtek el még azóta.

Ma a tisztán  T_N -C_S  hálózatot  tanitják, készitk stb.
De sok helyen régebbi  védőföldes is maradt még-szinte változatlanul. S mág földeletlennel is találkozom, Émász olvadódrótos bizti a fázis-Nullában  !

Tehát a szerződésedben minek van nyilvánitva? Mit mondanak a környéken ismerős villanyszerelők?

faxelektro

Én is találkoztam sok lakásban olvadó biztosíték táblával földelés sehol. A kérdésem érdemes ilyen hálózatra érintésvédelmi- FI-relét szerelni már láttam ilyent is.?

Fecó

Mindenképpen, a már visszavont KLÉSZ így rendelkezett:

6. § (1) Áram-védőkapcsolást kell a védővezetőt igénylő érintésvédelmi módként alkalmazni, ha
a) a kizárólag nullázásos, vagy védőföldeléses érintésvédelem nem valósítható meg műszaki, illetve gazdasági okokból, illetve
b) a korábban létesített nullázásos vagy védőföldeléses érintésvédelem a hálózati, illetve fogyasztói követelményeknek már nem felel meg és gazdaságos módon nem állítható helyre.

Sztrogoff

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2020. július 23., 21:52:35 DÉLUTÁN
Én is találkoztam sok lakásban olvadó biztosíték táblával földelés sehol. A kérdésem érdemes ilyen hálózatra érintésvédelmi- FI-relét szerelni már láttam ilyent is.?
A fő kérdés az, hogy mit kérdezel?
1. A bejövőt PEN-nek tekintve az elosztótáblán szétválasztani nullára és védőre
2. Védővezető eddig sem volt és ezután se lesz,  "csak úgy" felszerelni egy ÁVK-t

faxelektro

Van egy olyan eset egy faluban a ház 2-3 hónap múlva biztosan bontásra kerül de jelenleg egy olvadó biztosíték tábla van szét égve javíthatatlan állapotban viszont bontásig még benne laknak és akkor azt mond meg hogy oldjam meg hogy legyen világítás meg a hűtök és a TV működjön . A vezeték 2,5-Al null+fázis. Gondoltam be teszek egy 10 vagy 16A-30mA typ A érintésvédelmi bisztositékot. Láttam olyan videót ahol le kapcsol így is és hiszem is mivel a értésvédelem az elmenő áram és a visszafele folyó áram különbség estén kapcsol le és ezt földelés nélkül is működik és olyan lesz mint egy kismegszakító vagy jobb védelmet biztosit kettő hónapig.A Fi-relé-RCBO.

Atis57

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2020. július 24., 20:01:16 DÉLUTÁN
Van egy olyan eset egy faluban a ház 2-3 hónap múlva biztosan bontásra kerül de jelenleg egy olvadó biztosíték tábla van szét égve javíthatatlan állapotban viszont bontásig még benne laknak és akkor azt mond meg hogy oldjam meg hogy legyen világítás meg a hűtök és a TV működjön . A vezeték 2,5-Al null+fázis. Gondoltam be teszek egy 10 vagy 16A-30mA typ A érintésvédelmi bisztositékot. Láttam olyan videót ahol le kapcsol így is és hiszem is mivel a értésvédelem az elmenő áram és a visszafele folyó áram különbség estén kapcsol le és ezt földelés nélkül is működik és olyan lesz mint egy kismegszakító vagy jobb védelmet biztosit kettő hónapig.A Fi-relé-RCBO.

Szia!
Nálam is előfordult; ez a pár hét múlva lebontják ---kb 10 éve igy van!.
Én akkor egy Ganz 10mA-s  bontott FI relét tettem be . Azóta a "jó szakik"kikötötték,mert csak a gond van vele! ?
Igen a semmitől sokkal jobb .A 30mA  már elég soknak tűnik--bár Kádár Aba  Bácsi  ezt preferálta---akkor elérhetőként , jobb volt a semminél.
Sajna a mai előirások szerint , nem jársz el elég gondosan.De ha nem is csinálsz semmit se ? Az mennyivel jobb ?

faxelektro


Sztrogoff

Hát, én a véleményemre garanciát nem tudok adni, de ha én meg akarnám oldani (nem biztos, hogy meg akarnám :D ), akkor azt csinálnám, hogy

A. az olcsóbbik, de rosszabbik megoldás
Aláíratnék vele egy papírt, miszerint
1. tájékoztatom, hogy az érintésvédelem hiánya életveszélyes
2. javasolom, hogy vezetékes érintésvédelemre kötelezett készülékeket ne használjanak
3. javasolom, hogy a villamos installáció felújítását mielőbb kezdjék meg
4. a visszavont MSZ 172-1:1986 szabvány 3.1.7. pontjának megjegyzésében leírt gondolatmenet értelmében a felújítás első lépéseként szerelem fel a 30 mA vagy kisebb névleges kioldóáramú áram-védőkapcsolót
...
Ha nem írja alá, sajnálkozó mosollyal otthagyni.
No de azért azt a tényt semmiképpen sem szabad elhallgatni a kuncsaftok előtt, hogy egy védővezető nélküli ÁVK az egy áramütés árán kapcsol le, mely áramütést egészséges felnőtt száraz lakáskörülmények között jó eséllyel túlél - de gyerek, szívproblémás öreg, stb fürdőkádban meg esetleg nem. Szóval ez nem olyan eccerű.

B. Bontás előtt pár héttel nyilván nem lenne probléma az összes aljzatot kicserélni védőérintkezősre, és a falon körbe úszegelni egy védővezetőt, kívül meg csinálni egy ideiglenes földelést (nyilván ÁVK-val). Ekkor is kéne papír, hogy az ideiglenes földelés nem garantált hosszú távra. Itt az a hátrány jelentkezik, hogy a TN  hálózaton van egy TT-s fogyasztó > lásd ott.

Fentebbi szabványbéli megjegyzés:
Megjegyzés: Az áram-védőkapcsoló védővezető kiépítése nélküli alkalmazása nem egyenértékű a védővezetős, érintésvédelmi módokkal. De a régi, érintésvédelem nélküli lakásokban az áramütés elleni biztonságot fokozza, és a szabványos érintésvédelmi módok létesítése első részletének (lépcsőjének) tekinthető.

Lacokam

Szia!Hát a panelházban nullázásos rendszer van, mivel  a házban a földelés ami ki van épitve a sinröl átvan hidalva a nullával,és erről egy vastag piros megya szintekre , onnét minden lakásba bevezetve és természetesen a nulla is külön megy csak lennt a bejövő szekrénybe van összekötve!Tehát akkor a lakásba miért köti valaki át a az áramvéddő elött mégegyszer a nullát és védelmet holott tilos ősszekötni még egyszer!Vagy mi változott hogy ha össza lehet? Köszi