Beépített háztartási gépek hálózatra csatlakoztatása

Indította L.ZOLTÁN, 2012. február 04., 17:36:25 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szelei

Idézetet írta: L.ZOLTÁN Dátum 2012. február 07., 12:58:59 DÉLUTÁN
Ami errõl menne. 80l bojler, egy dominó fõzõlap, egy kombinált mikró, kb. 6nm2 fûtõszõnyeg /fûtés kiegészítésként/ estleg még egy 10l kisbojler/távolság miatt/
Meg ami egy háztartásban elõfordul.

A 80l bojlernek mindenféleképp kell hogy leválasztása legyen, én igazából 16A FI/LS tennék be az elosztótábla helykihasználása miatt. /Remélem 2x12-es elég lesz/ A Dominó lap meg a mikró 16A FI/LS-t kapna,külön-külön.

Az választásnál viszont egy kis zavar van bennem,mert külünbözõ értékeket adtok meg. Általában 30 mA FI-ket javasolnak de Gyurmaúr szerint a bojlerhez pl.100-as. Az estleges szivárgó áramok miatt?

Én kiépítenék a 80 L-es bojlerhez egy keringetési lehetõséget (40 W.) és akkor nem kellene kiegészítõ 10 L-es. Mivel ez bármikor bekapcsol (1500 W.) és gyorsan teljesítmény túllépést eredményezhet. Ha kell nappalra idõzítõn keresztül vezérelve éjszaka ne hûtse vissza a bojlert. :)

Szivárgó áramról csak annyit 30 mA.-es tökéletes!!! Ha ettõl nagyobb a szivárgás ott javítani kell a készüléket! Földelt fémszerkezet és víz azonnal le oldja.

30 mA-es FI relé mellett ilyen állapotban oldott csak le!!! Most képzeld el kisebb érzékenység esetén meddig romolhatót volna a készülék állapota. :'(

Üzenet összefûzve: 2012. február 07., 20:48:20 DÉLUTÁN

Idézetet írta: L.ZOLTÁN Dátum 2012. február 07., 18:07:43 DÉLUTÁN
Melyik márka az amit elõnyben részesítesz? de úgy is kérdezhetem melyik az amit nem szabad megvenni.

Én Merlin Gerin márkát javaslom! Mint az iparban mind lakásban 100 % ig megfelel. Bírja mind a zárlatokat, túlterheléseket, nem égbe, és tûri a ki be kapcsolásos terheléseket is. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Lehet, hogy most szelet vetek és vihart aratok, de igenis lehet,sõt kell is 100, sõt akár 300mA-es Fi-relét alkalmazni olyan épületek esetén (pl kertes házak), melyek több épületbõl, tehát 1 fõ és több alelosztóból állnak, hiszen egy ilyen környezetben sok olyan gépet (pl betonkeverõ, szivattyú(k), egyéb nagyobb teljesítményû gépek, bojler(ek)) használunk, melyek egyidejû használat esetén már anyi kummulált szivárgóáramot hoznak össze, hogy egy 30mA-es, de akár egy 100-as FÕ FI-RELÉ könnyedén leoldana, míg azon alelosztókban található 30-as, 100-as még nem, hiszen rajtuk keresztûl csak 1-1 "szivárgós" gép árama folyik át. Tehát még 1x: én CSAK olyan helyeken teszek fel és javaslok FÕ Fi-relé gyanánt 300mA-es jószágot, ahol egyrészt 3 fázis és fázisonként legalább 20A áramerõség van, illetve adva van egy fõ és több alelosztó, tehát egy fõ és több melléképület! Egyéb esetekben, azaz 3 fázis, 16A/ fázis, illetve 1 fázis 25A -ig,de fõként 1 elosztó esetén, ha van bojler, akkor max 100, (de ez esetben külön 30-as a bojlernek, a konyhának, a fürdõnek) ha nincs,akkor max 30mA-es, de "S" , tehát szelektív és további 30-as az elöbb említett Á.K-k részére. Remélem, így már világos és érthetõ volt a "képes beszédem"? (Bigali Árpád elvtárs nyomán)

JUVILL

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 08., 19:27:50 DÉLUTÁN
Lehet, hogy most szelet vetek és vihart aratok, de igenis lehet,sõt kell is 100, sõt akár 300mA-es Fi-relét alkalmazni olyan épületek esetén (pl kertes házak), melyek több épületbõl, tehát 1 fõ és több alelosztóból állnak, hiszen egy ilyen környezetben sok olyan gépet (pl betonkeverõ, szivattyú(k), egyéb nagyobb teljesítményû gépek, bojler(ek)) használunk, melyek egyidejû használat esetén már anyi kummulált szivárgóáramot hoznak össze, hogy egy 30mA-es, de akár egy 100-as FÕ FI-RELÉ könnyedén leoldana, míg azon alelosztókban található 30-as, 100-as még nem, hiszen rajtuk keresztûl csak 1-1 "szivárgós" gép árama folyik át. Tehát még 1x: én CSAK olyan helyeken teszek fel és javaslok FÕ Fi-relé gyanánt 300mA-es jószágot, ahol egyrészt 3 fázis és fázisonként legalább 20A áramerõség van, illetve adva van egy fõ és több alelosztó, tehát egy fõ és több melléképület! Egyéb esetekben, azaz 3 fázis, 16A/ fázis, illetve 1 fázis 25A -ig,de fõként 1 elosztó esetén, ha van bojler, akkor max 100, (de ez esetben külön 30-as a bojlernek, a konyhának, a fürdõnek) ha nincs,akkor max 30mA-es, de "S" , tehát szelektív és további 30-as az elöbb említett Á.K-k részére. Remélem, így már világos és érthetõ volt a "képes beszédem"? (Bigali Árpád elvtárs nyomán)
Szélvihar és jégesõ.:)
A 300 mA-os ÁVK fedõvédelemre való. A bojlernek 30 mA-os. A kültéri berendezésekhez 100 mA-os.
Ha jól tudom, az emberi életre már 70 mA is halálos lehet.
Ne alkalmazzunk 100 mA-os áram-védõkapcsolót bojler esetén.
Nem biztos, hogy a bojler a fürdõszobában van, de nem véletlenül írja elõ a szabvány ezekre a helyiségekre a 30 mA-os ÁVK alkalmazását.
(Sõt, istállókban is 30 mA ÁVK javasolt, hogy a "pacikat" az ostor helyett ne az amper csapdossa.)

Novill

Ha a fi relé (ÁVK,RCD) lecsapkod állandóan ott problémák vannak. Nem az ÁVK érzékenységét kell fel felé emelni, hanem  a hibát megkeresni, vagy a készüléket eldobni. Még a régi MSZ 172/1 szabványnál volt elõírva a 100mA  ÁVK. Nekem az építkezéseken is 30mA -rõl üzemelnek a berendezések, és nem csapkodja le a fi relét állandóan. Így megtanulják az emberek, hogy vigyázni kell a villannyal, mert fokozott védelem az õ érdekeit szolgálja. Egyébként a pacik nagyon érzékenyek az áram. Régen történt is egy ilyen baleset az egyik faluban a villany oszlop közelében. Ekkor hallottam az állatorvostól , hogy már 12 Volt elég nekik. Itt az elõbb említett helyen a lépés feszültség végzett velük.

JUVILL


A lépésfeszültség fogalmát eddig a közép- és nagyfeszültségû hálózatoknál ismertem inkább.
És akkor itt is villámvédelem.
Az MSZ 62305 szabvány a lépésfeszültséget olyan komolyan veszi, hogy ez egy kockázati elem a norma szerinti villámvédelem meghatározásánál.
Az ÁVK-ra vonatkozóan. Inkább kisebb amperitású, ezáltal magasabb, érzékenyebb védelem (még az építõiparban is), mint áramütéses baleset.

Szelei

Senkit nem akarok meg sérteni! De ha egy ekkora épület számára be épített 63 A. 30 mA-es védelem immár 8 éve védi az épületet, és soha nem oldott le csak hiba esetén (beázott térvilágítás, elöntött pince, aknában feljött talajvíz ahol a motorok kerültek víz alá). Kiszakaszolás után vissza kapcsolták és javítás után teljes rendszer mai napig mûködik. Az épület rendelkezik fürdõvel, szaunával, két kazánházzal, 800 m hosszban külsõ világítással, halastóval, több gépészeti aknával.

Szerintem maradok a 30 mA-es nél. Itt 6 db kisebb elosztó került beszerelésre, mindegyikben 30 mA-es FI védelem és az esetek kis százalékában oldott le mind a fõ és al FI. :)

L.ZOLTÁN

Ha már Juvill a Bigali elvtársat emlegette, lehet itt is a tûzoltó fecskendõt kell elõvenni? ;D

Szelei!
Jól néz ki a ház, meg a verda is. Ez egy családi ház vagy egy kis panzió?
Az én projektem ennél jóval nagyobb, egy30nm2-es garzonlakás! :) Azon töröm a fejem, hogy a lépen látható medencét hogyan helyezzem el!

Komolyra fordítva a szót , a "konzilium" eredményeként egy Merlin-Gerin 40A 30mA Fi-relé, leválasztásra meg két pólusú kismegszakító, és akkor eleget tettem a követelményeknek.

/Bojler ügyben, ha már felvetetted a keringetést lenne pár kérdésem, de azzal átvonulok a bojlerrel kapcsolatos témához./

Mindenkinek  köszönöm az eddigi válaszokat, a jó pap is holtig tanul!

JUVILL


Bigali elvtársat Gyurmaúr(fi-relé) kollégánk emlegette.:)
Ezt a "mókust" én nem ismerem.
Csak "kontráztam" az ÁVK-k területén 100 mA-rõl, 30 mA-ra.

krisz1986

Én ismertem olyan ügyfelet aki kérte kimondottan,hogy minden konektor elõtt legyen fi-relé.

L.ZOLTÁN

Juvill! Köszi a helyreigazítást  :-[ Gyurmaúr(fi-relé)! Bocs!