Betonalap Földelés

Indította akoska, 2020. február 13., 22:12:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

akoska

Üdvözletem,

Valószínűleg egy már sokszor elővett témát nyitok újra de nagyon örülnék a kritikus észrevételeknek mert hamarosan elindul a családi ház építésem és hatékony betonalap földelést szeretnék kialakítani. Szóval az alábbi rendszer kialakításában gondolkodom, cél a megbízhatóság és a költséghatékonyság lenne. Kérdés, hogy a leírt elképzelés műszaki szempontból megállná-e a helyét. Tehát az elképzelésem:

1. amikor már a sávalap ki van ásva és a vasbeton szerelése kész, a vasbeton szerelés felső (földfelszínnel egy szinten lévő) részére az alapon körbe egy sima (nem tüzihorganyzott) 30x3-as laposvas folytonos hurkot hozok létre úgy, hogy kb. 2m-ként hozzáhegesztem a vasbeton szereléshez.
2. ehhez fognám hozzá a földelő kiállás 10mm-es köracélját (ez már tüzihorganyzott lenne mert kijön az alapból, szóval nem kellene korrodálódnia) ami a lábazatból kiáll majd és a fogyasztásmérő alatti kötődobozban érne véget. Innen már a szokásos módon menne tovább a szigetelt földelővezeték.

Ugyan tudom, hogy a laposvas hurok a fagyhatár fölött van, de ezt nem látom gondnak mert a betonvas szerelés a fagyhatáron túlnyúlik mivel az alap 90cm mély. Továbbá mivel a laposvas a betonba lesz ágyazva nem látom értelmét a 3x drágább tüzihorganyzott laposvas szalagnak mert a betonban biztos nem fog korrodeálódni.

Kérdésem: jó-e a fenti elgondolás vagy van valami buktató amire nem gondoltam?

Előre is köszönöm!

Fecó

Szia!

A betonalapföldelésre az MSZ 18014:2019 szabvány vonatkozik

Lényeges hogy zár hurkot alkosson. nem kell hogy horganyzott legyen, de minden oldalról legalább 5 cm vastag beton vegye körül. A betonvasalással elég 5 m-ként összekötni. Az anyag laposvas esetén a szabvány alapján legalább 3×35 mm legyen. Javasolt élére állítva elhelyezni, hogy jól körbefolyja a beton, vagy ha fektetve teríted, akkor megfelelően bevibrálni, hogy alá is rendesen befolyjon. Az összekötések hegesztés eseté legalább 5 cm hosszúságban készüljenek, vagy erre a célra készült kötőelemekkel. Én javaslom ahol kilép a horganyzott anyag a betonból 5-5 cm túlnyúlással járulékos műanyag-bevonattal ellátni a beton-levegő határfelületen (pl. zsugorcső). Amennyiben villámvédelmi célokat is ellát, akkor az MSZ EN 62305 és MSZ EN 62561 szabványokat is tanulmányozni szükséges. Megfontolandó hogy a szerelőbeton vashálóját is belekötni a rendszerbe, erre a célra is előkészíteni a vasalatokat, még egyenletesebb potenciálelosztást lehet vele elérni.

akoska

Köszönöm szépen! Főleg a praktikus tanácsokat: a laposvas élére állítását + a zsugorcsövet a köracél kiállásra. A szerelőbeton vasháló rákötése igen jó ötlet, de a kőművesem már a laposvasas zárt hurok miatt is erősen morog, a vashálót fel sem merem már hozni neki......Még egyszer köszönöm!

faxelektro

Mivel célszerű korrózió ellen védeni a földelő cölöp és a horgonyzott laposvas közti kötőelemet. Láttam az egyik idegen fórumon egy DENSO-VERTE szalagot nyolcvan év garanciával  de nem tudom hol lehet meg vásárolni?
Tudom a régi szurkos meg oldást de ebbe a modern világban kell létezzen más is.

nyaki