Szerelési magasság

Indította Kukvill, 2020. február 02., 21:11:20 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Kukvill

Mi határozza meg egy süllyesztett kötődoboz, áthúzódoboz szerelési magasságát a falon, van-e minimum magasság?

Fecó

Nem tudok jelenleg hatályos szabványban ilyen előírásról, talán a fürdőkádas zuhanyzós helyiségnek van pár pontja hogy hova nem kerülhet doboz. Régebben volt előírás a nyomvonalakra vonatkozólag (mennyezet alatti sáv, padló feletti, ablakok mellett, stb.), de ez nem villamos szabványban rémlik nekem, hanem valamilyen építésügyi rendeletben. De ez már nem hatályos, most ez van:

"253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet
az országos településrendezési és építési követelményekről

BEÉPÍTETT VEZETÉKHÁLÓZATOK, BERENDEZÉSEK
75. § (1) *  A vezetékhálózatokat, az épületgépészeti, épületvillamos és egyéb berendezéseket az építmény rendeltetésének megfelelően úgy kell tervezni és megvalósítani, hogy azok komplex módon elégítsék ki a velük szemben támasztott műszaki, rendeltetési, élet-, egészség-, környezetvédelmi, tűzvédelmi, biztonsági és balesetvédelmi, továbbá műemlékvédelmi követelményeket.
(2) *  A vezetékrendszer és berendezések tervezése és megvalósítása során a korrózió, zaj és rezgés elleni, valamint a hő és áramütés elleni védelemről gondoskodni kell.
(3) *  A vezetékeket olyan helyen kell vezetni, a berendezési tárgyakat elhelyezni és mindezeket olyan módon kell szerelni, hogy veszélyhelyzet ne keletkezzék, az esetleges meghibásodás az építmény és részei állékonyságát, továbbá a szomszédos helyiségek és önálló rendeltetési egységek rendeltetésszerű használatát ne veszélyeztesse, a védelem alatt álló építészeti, képző- és iparművészeti értékeket ne károsítsa.
(4) *  A közhasználatú építmény mindenki által használt részeiben a kapcsolókat, a jelző és működtető berendezéseket, valamint a telefonokat a padlószinttől számított 0,90-1,10 m közötti magasságban kell elhelyezni."

Falba ágyazott vezetékeknél előírás a vízszintes-függőleges, szobaélekkel párhuzamos vezetés, a padlóban és mennyezetben engedi már célirányosan is. Az épületszerkezettel védett, de nem rögzített kábeleknél mehet célirányosan is. Ez ha minden igaz az MSZ HD 60364-5-52:2011-ben van, igaz angolul. Dobozokra vonatkozó korlátozásról nem tudok, bár jómagam próbálnám kerülni az elérhetőség határain belül elhelyezett dobozt, hiszen ezeknek könnyen leszedhető fedelük van általában. Ahol muszáj elérhető magasságba rakni, oda csavaros fedél javasolt...


Sztrogoff

Szerintem eszköz nélkül nyitható dobozra a kézzel elérhető magasság vonatkozik, mármint az alatt nem lehet.
Az meg ugye akkor 2,5 méter (felfelé), ha a helyiségben nem szokás vaspálcákkal menetelni.

tothgyula

Mindenképpen hozzáférhetőek legyenek a dobozok és megfelelő IP védettségűek.A régi MSZ1600-1:1977 szabvány 7. fejezete előírta, hogy a vezetékkötéseket szabványos elágazódobozokban kell elhelyezni.Ez a szabvány irányelvként ma is alkalmazható. Arra mindenképpen törekedni kell, hogy páralecsapódás ne keletkezhessen azokban.

Kukvill

Úgy vélem kimerítő válaszokat kaptam, mindenkinek köszönöm, magam is ezt a kissé bizonytalan helyzetet éreztem a témában, de megerősített, hogy ne rakjak 1m magasra kötődobozt.