Lágyindítás

Indította Kérdező1, 2018. augusztus 23., 17:11:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Kérdező1

Sziasztok, kérdezni szeretnék lágyindításról...

Vettem egy -  http://products.einhell.hu/hu_hu/nagy-gepek/asztali-fureszek/tc-ts-2025-u.html#sgl -  Einhell tc ts 2025 u körfűrészt, ami egy 1 fázisú, 1800 W, fordulat 5000/perc.

Bekapcsoláskor levágja a 15A biztosítékot. Nagyon szeretném kérni, hogy valaki okos ember, mondja meg nekem legyen szíves, hogy hogy a ménkűbe lehetne forgásra bírni -e
masinát, mert már nagyon elegem van a tudatlanságomból. Van egy Metabó nagyflexem, ami tökéletesen indul, de abban gyárilag van lágyindító.

Három fázisom van otthon, azt ha feltuningoltatom 3*20A-ra, az legalább 120.000 Ft szereléssel minimum,- ez régi szerelésű, több dolgot is meg kellene oldani...
Néztem lágyindítót, de a 16A-ok, mind 3 fázisúak, nekem a körfűrészben 1 fázisú motorom van - és alap 80.000 körül vannak...

A fórumon olvastam a csillag delta kapcsolóról, az nem tudom, segítene-e, de láttam több helyen lágyindítót készíteni villanyszerelőt, ha volna a fórumban olyan szakember, aki
akár ilyet tud készíteni, nekem az is tökéletes lenne...

Köszöntem a segítséget

Simon Endre

Van ilyen "konnektoros" inserben sajnos nem tudom itthon kapható-e? Amiről képet küldök azt javításra kaptam és még nem jöttek érte a hibája annyi volt, hogy egy forrasztás eltőrt benne ezt egy németországban dolgozó csőszerelő hozta hogy javítsam meg. A régebbi gorombán induló egyfázisú gépeknél az indulási lökőáramot egyszerűen csillapítja egy 10-15 méteres hossszabbító, ennek vezetéke ne a szokásos "occso" 0,75-1,0 legyen hanem legalább 1,5mm. A 250 W-os higanygőz fojtó is csillapít, (sorban a fogyasztóval) csak a max. vágási teljesítményről le kell mondani.


Simon Endre

A mester elmondása szerint az ő lágyindítója "csak" 47 E volt (anno.) Az a sokjegyű szám a linkben talán más megoldást inspirálna. A gyári készülékben egy 2 ohmos manganin van amit egy áramfigyelő elektronika idővel rüvidrezár. Az előtét a kb. 50A lökőáramot, ami a zárlatvédelmet beindítja durván felére csökkenti. Ha ez az ellenállás bennmaradna az áramkörben kb. 120W lépne fel rajta teljes terhelésnél. Ezt az értéket egy 80méteres  1,5mm-es hosszabbító váltja ki ez kb.18000 HUF. Porszivókban triakos csillapítás van, igaz csak 1400W-ra. Talán az is megfelelne ? Mikrosütőkben 5 ohmos előtét után feszültségfigyelő relé zárja azt rövidre.

elektron111


Simon Endre

A beépíthető lökőáram csillapítók jellemzően egy gyártmányhoz, típushoz készülnek, helye is van a burkolatban és még saruja vezetékhossza is adott. A 1500W os "kis" Boss-nak (GWS 15 125 CH) újraindulás gátlója is van és túlterhelés vagy túl hosszú indulás esetén reteszelődik és sárga LED jelzi a rendellenes állapotot.

Feri65

A kérdező nem írta milyen biztosítékkal rendelkezik, lehet megoldaná a problémát egy C karakterisztikájú kismegszakító beszerelése.