Pen vezető

Indította mda871, 2017. november 18., 19:59:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mda871

Igazából arra akartam rájönni hogy jó e így ez ha nem akkor keresek szerelőt aki kijavítja csak feleslegesen nem akartam mert annyira nem értettem hogy miért van így kötve.És azt sem hogy ez hogy működött egy évig mert mindig leoldott ha gond volt amit még mindig nem értek ha rosszul van kötve miért is működik nem tudom miként funkcionál így.

nyaki

Elmondásod alapján azt vettem ki, hogy egy panel ház lakásáról van szó.  ::)
Nos, ezekben a régebben szerelt épületekben valóban L és PEN ment (megy) a lakásokba, ugyanis a NEFH hálózat részét képezi a víz-, fűtés- és gázvezeték rendszer. Ezen csővezetékek a ma "divatosan" használt EPH hálózatra vannak kötve és gyakorlatilag a fürdőben és a konyhában elhelyezett védővezetős dugaljakhoz is ezekről a csövekről (többnyire vízvezetékről) ágaztatták le magát a védővezetőt. Innen nézve nyilvánvaló, hogy az AVK előtti vezetékszakaszról érkezik a védővezető. Ezért fordulhat elő az, hogy ha valaki a lakásba menő PEN vezetőre ráaggatja az ÁVK-t, az funkcionálisan ugyan működni fog, de ez nem jelenti azt, hogy helyes is a kialakítás.
Ha az ÁVK után leágaztatott PE vezetővel táplált dugaljat vizsgálnád, akkor bizonyosan kijelenthető, hogy az nem fog kioldani, ráadásul PEN szakadás és az ebbe a dugaljba csatlakoztatott testzárlatos berendezés esetén, a rajtad átfolyó áramot csak az ÁVK leoldási árama fogja korlátozni, ami igen megrázó élményt tud nyújtani!

mda871

A tűzhelynél első pillanattól kezdve levágja mióta be lett kötve a fi relé.Valahol zàrlat lehet elvileg működik a fi relé.

Üzenet összefûzve: 2017. november 20., 23:25:26 DÉLUTÁN

Ez a rajtam átfolyó áramot az Ávk leoldási árama fogja korlátozni.Ezt kifejtenéd bővebben?Tehát akkor az Ávk ami 30ma nem old le mielőtt megrázna vagy mire gondoltál

nyaki

"A tűzhelynél első pillanattól kezdve levágja mióta be lett kötve a fi relé.Valahol zàrlat lehet elvileg működik a fi relé."

Ha gáztűzhelyed van elektromos sütővel vagy teljesen elektromos, akkor nagy eséllyel valamelyik fűtőszál érintésvédelmi hibás vagy hibásan van bekötve a készülék, így az EPH vagy PE felé szivárgóáramot érzékel az ÁVK. A tűzhely esetében érintésvédelmi műszeres ellenőrzés javallott.

"Ez a rajtam átfolyó áramot az Ávk leoldási árama fogja korlátozni.Ezt kifejtenéd bővebben?Tehát akkor az Ávk ami 30ma nem old le mielőtt megrázna vagy mire gondoltál"

https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81ram-v%C3%A9d%C5%91kapcsol%C3%B3

A legjobb és legszabványosabb megoldás a 3 vezetős betáplálás kiépítése egészen a fogyasztásmérőtől (villanyóra) kiindulva oly módon, ahogyan az az előzőekben közölt rajzon is látható.
Feltételezhetően már az egész épületet ellátó fővezeték PEN vezetőjét a pincének egy bizonyos helyiségében már megbontották N és PE (EPH/NEFH) vezetőre és emiatt, valójában már tisztán N vezető érkezik a Ti lakásotokba, amiről nem ágaztatható le további PE vezető.
Egy való szakemberrel ellenőriztetni szükséges, hogy az épület villamos rendszere valójában hogyan van kialakítva, mert a fenti szösszenet nem fedheti a helyi viszonyokat!
Ha ténylegesen a fentiek alapján van kialakítva a villamos rendszer, akkor a lakásba menő PE vezetőt a folyosón található fogyasztásmérő szekrényben fellelhető vastag piros vagy zöld-sárga fővezetőről kell leágaztatni és ezt a lakáselosztó PE kapocslécére kell kötni közvetlenül! Az ÁVK bemeneti (felső) N kapcsába már csak a fogyasztásmérőtől érkező kék (N) vezető fog érkezni, míg az ÁVK kimeneti (alsó) N kapcsáról pedig szintén kék (N) vezetővel mész az elosztó N kapocslécére.
...de ezeket már leírták többen is vagy 100x. ;)

mda871

Én meg már ezerszer leírtam hogy pen jön be amit a fi relébe  kötöttek egyből és ezért irtam hogy egy  rosszul bekötött fi relé és mégis leold :)

nyaki

Leírt szavakkal bizonyítsd be, hogy valóban PEN vezető megy a lakásba! ...feltéve, hogy érted a PEN lényegét. ;)

mda871

Két vezeték jön be egy fekete és egy kék.Amig nem volt fí relé ez volt az elosztótáblába.Kismegszakítók,föld sín pe sín ami egy csupasz rézvezetékkel össze van kötve.Mivel 1,5 mm2 pe vezetéknél vastagabbat nem találtam gondoltam nincs szétválasztva meghát minek lenne összekötve a 2 sín ha jönne be pe vezeték is.

Sztrogoff

Idézetet írta: mda871 Dátum 2017. november 21., 13:25:16 DÉLUTÁN
Én meg már ezerszer leírtam hogy pen jön be amit a fi relébe  kötöttek egyből és ezért irtam hogy egy  rosszul bekötött fi relé és mégis leold :)
Bocs, de a boldog mosolyból úgy látom, nem akarod megérteni, mit írnak a hozzászólók. A FI-relének alapesetben arra kell működnie, hogy a védővezetőn folyik hibaáram a tápláló transzformátor csillagpontja felé, amit a FI-relé érzékel. Jelen esetben a FI-relé nem ezt érzékeli, hanem azt, hogy valami alternatív úton folyik ez az áram, ami nem ellenőrizhető, és az eredmény esetleges. Abban a pillanatban, mikor a fennálló helyzet megszűnik, testzárlatkor nem történik semmi, mert amennyi bejön a FI-relé fázisvezetőjén, ugyanannyi fog kimenni a FI-relé PEN vezetőjén, és jön a megrázó élmény.

nyaki

Ez sajnos nem bizonyíték.
Segítek. ;) Bizonyítani többek között terheléses folytonosságméréssel lehet a feltételezett PEN és a fém vezetékhálózat vagy /és a földelő berendezés között.

mda871

Én értem Sztrogoff de pl a zárlatos tűzhelynél leoldott.Tehát működött.Ezért nem akarom megérteni.

Üzenet összefûzve: 2017. november 21., 17:56:50 DÉLUTÁN

És ha 10 szer akarom bedugni se engedi.Mert leveri a fi relét.