Csatlakozó aljzatok azonosítása

Indította S/K, 2017. július 24., 13:11:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

Üdv!
Múlt héten kérdezték hogy a dugaszoló aljzatokra a kikapcsoló szerv helyét fel kell-e, kötelező-e feltüntetni? (ipari területen, irodákban) Javasoltam, de azt mondták "ronda".
...hát a kérdést tovább adom. Én nem találtam rá semmit, ezért szeretném itt megtudni, hogy jelenleg előírja-e valami rendelet vagy szabvány. Nem kapcsolóterekben és nem csoportosan elhelyezett kapcsolókra gondolok. Gyártócsarnok és irodái, szociális helyiségei.
Köszönöm.

Simon Endre

Jellemzően fordított az azonosítás, mármint a védelem alá tartozó dugaszolóaljzatokat, fényforrásokat, klímák, stb...vannak megnevezve ezeket álltalában nem akárki kapcsolhatja visza és nem ajánlott a "műkedvelő" közreműködése. Ipari nem túl igényes szerelésnél szokott azonosítása lenni a szerelvényekhez csatlakozó kábelnek, okosan kialakított jelölési metodika jelzi a tápláló elosztót esetleg a leágazást is. Biztonságosan kialakított és kellő rajzal és felirattal azonosított elosztóknál kioktatott (!) személyek is visszakapcsolhatnak, emennyiben a hibás áramkör lekapcsolható vagy leválaszható a csoportos táplálásból. Ezt ajánlott naplózni vagy az illatékes műszakit szóban  telefonon imélben erről értesíteni. A dugaszolóaljzatok azonosítása esztétikusan (pl.nyomtatott címkével, de nem a szerelvényen!) miért lenne kifogásolható. Esetedben az esztétikai itt legyőzte a logikát. A jelölés csak a dokumentációban (helyszínrajzon) kötelező, különben a vizsgálati jegyzőkönyvek értelmezhetetlenek.

Marton

1994-ben jártam egy németországi gépgyártónál továbbképzésen. Ott láttam, és praktikusnak is gondolom azt, hogy pl. az étkezőben lévő "háztartási" dugaljakra fel volt írva a hozzá tartozó elosztó szekrény és biztosítékának is a jele.
Jobb helyeken ugye alaphelyzet, hogy a strukturált információs hálózat csatlakozóit (RJ45) megjelölik, hogy a routernél, elosztóban melyik pontra is van bekötve.
Ezek ugye azért praktikus megoldások, hogy később könnyen megtalálható legyen a másik vége, illetve melyik biztosítékot is kell lekapcsolni (próbálkozás nélkül) esetleges javításhoz, bővítéshez.

S/K

Köszönöm a válaszokat, tehát akkor semmi nem írja elő, csak javaslatként lehet leírni, mint írtam javasoltam de elvetették az irodákban lévő aljzatok feliratozását.
1 hétig. "Beköltöztek" a csarnokba, irodákba számítógép hálózatba kötve, szerver beüzemelve. Klímás érkezik (gyorsan kell költözni, nem várták meg a teljes készültséget illetve a klímákat jövőre tervezték de hát a teli ablakos üvegirodában meleg volt), klíma kiállás kiépítve (65 dobozban vezeték) klímás (mert ugye villanyszerelő is) dugalj felrakása közben jött rá hogy feszültség alatt van a vezeték. Folyosón lévő szinti elosztónál lekapcsolja az x/y iroda x számú dugalját.
Elosztóban feliratozva x\y iroda dugaljak, 1-es, 2-es, 3-as stb. De honnan 1- es, 2-es.? Elkezdte lekapcsolgatni sorban, persze másodikra a folyosón elhelyezett szervert kapcsolta le.
Két nap múlva mindent feliratoztak, és most már nem is olyan ronda. Mondta a vezetőség.


Marton

Idézetet írta: S/K Dátum 2017. július 27., 08:20:23 DÉLELŐTT
Elosztóban feliratozva x\y iroda dugaljak, 1-es, 2-es, 3-as stb. De honnan 1- es, 2-es.? Elkezdte lekapcsolgatni sorban, persze másodikra a folyosón elhelyezett szervert kapcsolta le.
Két nap múlva mindent feliratoztak, és most már nem is olyan ronda. Mondta a vezetőség.
Minden szabály és felirat is annyit ér amennyit betartanak belőle, itt, hogy korrekt-e a feliratozás, netán valós rajz rendelkezésre áll-e.
Ezért tartom korrektek a csatlakozókon is meglévő jelöléseket.
Mellesleg a jelenlegi munkahelyemen, telephelye, mely 2004-ben épült, a megvalósulási villamos tervrajz azonos az eredeti kiindulási tervrajzzal, csupán átkeresztelték megvalósulási tervnek. Szóval a kivitelezéskori módosulások nem szerepelnek a véglegesnek titulált dokumentumban.
Ennyit a pontosságról. Rengeteg feliratozást újra írtam, hogy tudjunk boldogulni, tudjuk mi is az.

980POWER

Saját magamnak úgy csinálnám hogy feliratozó géppel nyomtatnék minden aljzatnak egy sorszámot és azt beleragasztanám a 2 lyuk közé, egy helységben nem valószínű hogy 100-at meghaladná.
A feliratozás is megér egy külön témát, ha egyedül fűzőm le a vezetékeket (ami valljuk be, nem mindig egyszerű) akkor az elosztónál megszoktam írni, melyik mihez tartozik. Fehér szigetelőszalagra piris alkoholos fisszel. Ezt a szalagot csak erre a célra használom, ezért el kell dugni, mert a többiek viszont másra használnák legelőször el. Amikor rakom be a kismegszakítókat, rajt hagyom a feliratot a fázisvezetékeken, és abban a sorrendben át írom egy papírra, de mire felkerül az elosztó fedele, festés után addigra a papírt természetesen eltüntetik, na gondotok a bajotok ki mit mikor kapcsol le, én csak a fő kapcsolót és rohadtul nem érdekel ki mit mentett el vagy ép nem, majd újra írja. Csak annyit mondok embargó, (azért nem minden helyen ám).  Ha végig egyedül vagyok, mindig megsokallanak, hogy nem végzem addigra, mint a többiek, de meg is van szépen iratozva minden és fel is matricázva.