Vezeték méretezés

Indította helioxx, 2017. február 01., 12:27:25 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

sámli

Az általad használt méretező mértékadó feszültségeséshez számol keresztmetszetet.

balzsi

Idézetet írta: helioxx Dátum 2017. február 02., 17:51:01 DÉLUTÁN
Ha most nekem csak az olajsütő 52 ampert felvesz fázisonként, gondolom akkor az 5x16mm2 -es kábelt fázisonként 50A-es biztosítékkal biztosítom.

Hogy a francba számít nekem 2.5 mm2-t? ez egy szar program a fent beszéltek értelmében?

Amennyiben csak a feszültségesés mértékének akarsz megfelelni ilyen rövid vezeték esetében, akkor elég érdekes eredményt kapsz.
A vezeték méretezésnél azonban több kritériumnak is meg kell felelni.
Én javaslom, hogy olvasd el a következő oldalon leírtakat és sokkal érthetőbb lesz számodra a feladat:
http://www.novill.hu/magazin-fooldal/306-vezetekek-terhelhetosege-meretezese
Ajánlom letöltésre ezt a táblázatot:
nimbus.elte.hu/excel/demok/Villamos_szamitasok.xls

faxelektro

Jó estét
                 Hogy kell használni az alábbi táblázatot?
   nimbus.elte.hu/excel/demok/ Villamos szamitások.xsl

Sztrogoff

1. Makrók engedélyezendőek.
2. A bal oldali 1 f-3 f és az Al-CU kapcsoló változtatásakor változnak a számítások oszlopban a táblázatokban az eredmények, de amúgy
az oszlopok tetején ki kell választani, mit szeretnénk megkapni (eredménycella választása), és a többibe be kell írni paramétereket.
A feszültségesés oszlopnál csak a fesz. esés és a fölötte levők változtathatóak meg beviteli vagy eredménycellának, az alsó kettő mindig csak eredmény lehet.
Nem praktikus kitörölni sok értéket, és egyenként beírni, inkább ahogy bejön, azokat egyenként átírni.Az átírás Enter-el fejeződik be.
Ha kiugrasztottad véletlenül valami hibába, csukd be és kezdjed újra.

Simon Endre

Nem igazán idevágó beszúrás, de nem használunk olyan jellemzőt mint a vezetékek anyagára és keresztmetszetére jellemző áramsűrüség, habár ez jobban mutatná a felhasznál vezető igazi terhelhetőségét, és ebben nagyon fontos tényező a vezető profilja. Ha például nagy keresztmetszetü hengeres vezetőt használuk az a legrosszabb profil áramterhetőség szempontjából, mivel fajlagos hőleadó felülete az átmérővel négyzetesen csökken. (Lásd elefánt az meg ráadásul köbössen.) A több párhuzamos vezető kisebb keresztmetszettel (nem sodrottan!) vagy a cső profil (akár szigetelő anyagú maggal) sokkal gazdaságosabb lenne a felhasznált vezetékanyag vonatkozásában. Az egyrétegű sinek és nyomtatott áramköri vezetőpályák kiemelkedőek a megengedhető áramsűrüség tekintetében. A szallag profilú tömör, vagy a szallagszerű fonott érrel gyártott laposkábelek lennének ideális vezetékek, sajnos nem tudok ilyenről. Nézzetek utána Novil táblázatában a 1,5'-es és a 16'-os vezetékek névleges áramsűrüség viszonya 1:0.37 a 1,5'-es és a 150'-es vezetékek áramsűrüség viszonya 1:0.048 viszont jó sok fémanyagot látszólag indokoltan el lehet adni és ez nem áll viszonyban a gazdaságosabb energiaátvitellel.