Egyszerűsített bejelentés villamos terv

Indította TLaszlo, 2017. január 11., 09:42:32 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

TLaszlo

Kedves Kollégák,

A következő kérdésem lenne felétek. Főként azok felé, akik készítenek villamos terveket egyszerű bejelentéshez. Milyen áron vállaltok ilyen jellegű terv készítést? Van ezzel kapcsolatban tapasztalatotok?

Köszönöm a válaszokat előre is!

Üdv:
Laci

papo

Gondoltam beirom ide, bár nem teljesn a kérdésre válaszolok, hogy 2017.01.01 től eltörölték a 7kW-os tervezői értékhatárt.
Így gyakorlatilag minden új házra kötelezővé vált a terv elkészitése.
Nekem most egy 2*90nm-es házra 60+áfáért készitik.

Novill

Pontos jogszabályra való hivatkozással írjuk le, mert addig nem hiteles az infó!

papo

Igazad van.https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=a0900191.kor
22&/3/d pontja előírja d) az épületvillamossági kivitelezési dokumentáció. szükségességét
a korábbi rendelet 5 pontja irta elő, hogy 7kw felett szükséges elkésziteni.
Ha a linkelt jogtárban az adott helyre viszed az egeret akkor azt írja, hogy a 482/2016 kormányrendelet hatályon kivül helyezte január1 től.

Fecó

Az Építő Élet című lap januári kiadásában most olvastam (igaz a bővítéseknél és átalakításoknál) hogy: "Decemberben végre kiadott a Kamara egy állásfoglalást: egyszerű bejelentésnél csak akkor kötelező, ha az egész épület elektromos kapacitása meghaladja a 7 kW-ot, a gépészeti rendszer pedig a 30 kW-ot. Ez alatt tehát nem kötelező."

Novill

Megint káosz van ezek szerint. Lehet, hogy kevés munkájuk van a tervezőknek és a lobbi működik  :). Vagy a villanyszerelők szakmai szintje süllyedt le ennyire, hogy nem bízunk bennük  :D Tisztelet a kivételeknek  ( mert mindig a  rossz példákról beszélünk, a jó az természetes, így kevesebbszer kerül előtérbe), de családi házaknál sokszor találkoztam már rossz tervekkel, amely az érvényben lévő szabványoknak és a józan észnek is ellent mondott. Hát igen van már tervező, van felelős műszaki vezető, olykor van műszaki ellenőr is. van fam szerszámokkal ellátott minősíttet fam vizsgás regisztrált villanyszerelő, van felülvizsgálói jogosultsággal megáldott felülvizsgáló, tovább képzésekre járunk rendszeresen. Ennek ellenére még mindig vannak problémák  ;D.   Ez roppant érdekes.   A végén a munkát a villanyszerelőnek kell elvégezni és a felelősséget is vállalnia kell.  Én személy szerint a kisebb lakások esetén nem támogatom a tervezési előírást, inkább visszahoznám a régi előírást aminél meg volt határozva, hogy egy villanyszerelő mester hány KW-ig tervezhet illetve létesíthet terv nélkül. Ez viszont nem számít, hogy mit tartanánk helyesnek!  Akár mennyire szigorítják az előírásokat látszik a gyakorlatból nem minden esetben érvényesül a gyakorlatban. Legfeljebb szűkül a piac és sok esetben  nem a jól felkészült szakember végzi (illetve ellenőrzi)el a munkát.
22. §197 (1)198 Kivitelezési dokumentáció alapján végezhető
a) az építésügyi hatósági engedélyhez kötött építési tevékenység,
3.d) az épületvillamossági kivitelezési dokumentáció.

papo

Előttem az Épitő élet januári száma, és nem találok benne ilyen mondatot. A 4. oldal jobb tetején viszont ott van ismét, hogy épületvillamossági kivitelezési doksi kell és nincs megjegyzésben a korábbi 7kW.

Fecó

6. oldal "Mikor kell gépész és elektromos kiviteli terv is?" a CSOK-os cikkben...

papo

Elsiklottam felette, nem vagyok CSOK-os :(
Vicces, hogy a kiadvány 2 cikke üti egymást, nem figyeltek arra, hogy mire a kamara kiadott valamit addigra már egy másik jogszabály üti.

Fecó

Próbáltam megérteni. Elolvastam a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendeletet, főként a IV. fejezetet. Nekem továbbra sem egyértelmű hogy kellene mindenhova villamos kiviteli terv. A IV. fejezet azt írja, milyen tevékenységekhez kell ez a dokumentáció. 22. § felsorol jó pár tevékenységet amihez kell, de ezek építészeti kritériumok! Viszont ha már kell kiviteli dokumentáció, akkor nem is bízza a véletlenre a fenti kormányrendelet, hiszen a 22. § 2. pontja meghatározza milyen részei is legyenek a kiviteli tervnek, és bizony ott virít benne (d.)) az épületvillamossági kivitelezési dokumentáció.

Pl. mihez kell:

a) az építésügyi hatósági engedélyhez kötött építési tevékenység,
b)199 az az építési tevékenység - ideértve az építési engedélyhez nem kötött építési tevékenységet -, amely esetében
ba) a tartószerkezet támaszköze 5,4 méter vagy azt meghaladja,
bb) az épület tartószerkezete vagy annak elemei monolit vasbetonból készülnek, kivéve az 5,4 méteres fal- vagy oszlopköznél kisebb előregyártott födémszerkezethez csatlakozó vasbeton koszorút,
bc) az épület a rendezett terepszint felett legalább két építményszintet tartalmaz, valamint pinceszint esetén a pince padlóvonala a rendezett tereptől számítva legfeljebb 1,5 méter mélyen van és a felszíni teher legfeljebb 2,0 kN/m2,
bd) a tartószerkezet 1,5 méternél hosszabban kinyúló konzolt tartalmaz,
be) a falszerkezet vagy pillér megtámasztatlan magassága 3,0 méter vagy azt meghaladja úgy, hogy a koszorú nem számít megtámasztásnak,
bf) 1,5 méternél magasabb földmegtámasztó szerkezet készül és legfeljebb 2,0 kN/m2 felszíni teherrel kell számolni,
bg) a hasznos terhelések szempontjából a helyiségek használati osztálya nem ,,A
bh) az építmény tűzvédelmi jellemzői változnak, valamint
c) az építmény bontása, ha
ca) az építmény terepszint feletti és belső térfogata meghaladja az 500 m3-t, valamint homlokzatmagassága az 5,0 métert, vagy
cb)200 a terepszint alatti bontás mélysége meghaladja az 1,5 métert.

Na de mi történik, ha az épületünk csak bejelentési kötelezettséggel bír, és nem haladja meg a fenti kritériumokat? Erre is van egy pont:

(1a) Az Étv. 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez kötött építőipari kivitelezési tevékenység legalább a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló kormányrendeletben meghatározott munkarészeket tartalmazó kivitelezési dokumentáció alapján végezhető.

Szóval ez az utolsó pont azt írja, hogy az egyszerű bejelentéshez kötött építkezésnél, az erről szóló kormányrendeletet vegyük elő, és az általa kért kivitelezési dokumentációval végezzük az építkezést. Nos, a fenti rendelet neve: 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet, ez vonatkozik az egyszerű bejelentéshez kötött építkezésekre. Nyissuk is meg, a mellékletben világosan látszik, mit kell tartalmaznia.

I. Az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenységhez szükséges kivitelezési dokumentáció munkarészei:
1. Aláírólap tervjegyzékkel
2. Helyszínrajz
3. Kitűzési helyszínrajz
4. Utcakép
5. Eltérő szintek alaprajzai
6. Metszetek
7. Homlokzatok
8. Tartószerkezeti tervek
9. Épület műszaki berendezéseinek rendszerterve
10. Műszaki leírás
11. Tervezői költségvetési kiírás

Itt már ugye nincs benne épületvillamossági kivitelezési dokumentáció, "csak" Épület műszaki berendezéseinek rendszerterve. Szerintem ez a kettő nem teljesen ugyanaz. De akkor a rendszerterv micsoda? Erre is van definíció, méghozzá a
"TERVDOKUMENTÁCIÓK TARTALMI ÉS FORMAI KÖVETELMÉNYEI II. LEGFELJEBB 300 m² ÖSSZES HASZNOS ALAPTERÜLETŰ ÚJ LAKÓÉPÜLETEK EGYSZERŰ BEJELENTÉSÉHEZ ÉS ÉPÍTÉSI TEVÉKENYSÉGÉHEZ SZÜKSÉGES KIVITELEZÉSI TERVDOKUMENTÁCIÓ TARTALMI KÖVETELMÉNYEI VALAMINT A TERVEZŐI MŰVEZETÉS SZABÁLYAI"
című kis olvasnivalóban: "Elfogadta: elektronikus szavazással az MMK Küldöttgyűlés 18/2016. (VII. 5.) sz. határozatával és a 2016. május 27-i MÉK Küldöttgyűlés 10/2016. (05.27.) sz. MÉK kgy. határozatával Hatályos: 2016. augusztus 5-től"
Ez a kis olvasnivaló a MAGYAR ÉPÍTÉSZ KAMARA, MAGYAR MÉRNÖKI KAMARA "terméke", nem sok, 10 oldal. De legalább definiálja a 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet "Épület műszaki berendezéseinek rendszerterve" pontját.

Tehát mi is a rendszerterv:

"Az épületek műszaki berendezései rendszerterve - az építészeti kiviteli tervek részeként -adataival, számítási eredményeivel, szakági adataival, méretezett egységeivel egy átfogó komplex információt szolgáltat, amely alapjául szolgál az épület megvalósíthatóságának. A rendszerterv bemutatja az építmény műszaki berendezései általános kialakítását a szakági igényekkel, telepítési feltételekkel, méretezési alapadatokkal."

Talán ez kicsit "enyhébb" dolog mint a villamos kiviteli terv. De mi is ez pontosabban?

"A leírás
a) ismerteti a tervezett építési tevékenységhez előírt és az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használathoz szükséges közművesítettséget, az épület közműigény adatait;
b) tartalmazza az épület energetikai és hőtechnikai, valamint villamos méretezési adatait, hőszükségletét, hőterhelését, a túlmelegedés kockázatának ellenőrzését,
az épület fűtési és hűtési energiaigényét, frisslevegő igényét, továbbá villamos energiaigényét és a hőhasznosítás megoldását;
c) ismerteti az épületgépészeti, az erős és gyengeáramú berendezések épületen belüli elhelyezését, helyigényét, a műszaki berendezések működtetéséhez
szükséges telepítési feltételeket."

Esetleg némi szorgalmi feladat is elfér benne:

"Amennyiben a tervező, a rendszerek egyértelmű értelmezése érdekében szükségesnek ítéli, a műszaki berendezések kialakítása, teljesítményadatai kapcsolási vázlat szinten ábrázolhatók. A szolgáltatói tervjóváhagyáshoz szükséges tervek (telekhatáron belüli vízellátási, szennyvíz és csapadékvíz elvezetési, gázellátási, égéstermék elvezetési, szolgáltatói villamos hálózati csatlakozási, elszámolási fogyasztásmérési) kidolgozását a rendszerterv"

Én ezt olyannak gondolom hogy: "Nah, itt bejön a víz, ... KPE cső elzáró, itt távozik a csatorna xy csőméret, ide rajzolunk egy kéményt, oké, a villany meg itt jön be, itt lesz az elosztó. Szellőzés nem kell, van ablak, minél egyszerűbb legyen" 

Jó, kicsit túlzás hogy így leegyszerűsítem, gyorsan elnézést is kérek a tervezőktől :)

Nekem az a véleményem, ha az épületünk nem haladja meg a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendeletetben meghatározott építészeti paramétereket, és csak egyszerű, bejelentési kötelezettséghez kötött az építkezés, akkor a 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet szerint kell eljárni, ami csak  épületek műszaki berendezéseinek rendszertervét kéri. Szerintem ezt a legtöbb esetben az építésztervező megcsinálja. Továbbra is fennmarad viszont mindettől függetlenül a 7 kW feletti esetben a tervezési kötelezettség, mert az másik irányból írja elő a dolgot. Remélem nem zavartam össze senkit, leszögezem csak buta villanyszerelő vagyok, próbáltam valami logika mentés összeszedni a dolgokat, természetesen a fenti mondatok a saját véleményemet tükrözik, tehát vitaképes...

De már elnézést is kérek nova kollégától, szerintem már igen messze járunk az eredeti témától, az is lehet hogy moderálnia kell :)