Villamos felülvizsgálatok minõsítõ irataiban elõforduló hiányosságok és hibák

Indította nova, 2011. augusztus 17., 20:58:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Idézetet írta: Sten Dátum 2011. november 14., 12:53:34 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne hogy a jegyzõkönyvben ti milyen bizonyítvány azonosító számot tüntettek fel?
Mert én sok helyen látom a "Törzslap számát" feltüntetve a bizonyítványszám helyett.

Egyértelmûen a bizonyítványszámot kell feltüntetni szerintem.

Fecó

Ebben Én is Novill kolléga véleményét osztom. Szerintem az ördög ott bújik meg, hogy a jegyzõkönyv bizonyítvány-számot kér, a bizonyítványban pedig "sorszám" és "törzslap-szám" van. Gondolom itt valaki elbizonytalanodik. Vajon lehet valami gond ha törzslap-szám alapján készül a jegyzõkönyv? Elvileg az is egyedi azonosító...

Safety

Pár szó az óvodáról, mert úgy látszik még mindig nem mindenki számára egyértelmû. 
Ha egy kommunális létesítményben vannak dolgozók, attól még az kommunális épületnek minõsül. Nem csak az óvodában lehetnek munkahelyek, hiszen a KLÉSZ alapján kommunális épület az egyetem a színház, de még egy pláza vagy egy szálloda is, az irodaházakról nem is beszélve. Nyílván ezek is munkahelyek, ahol sok ember dolgozik, de ez nem változtat a lényegen, nincs ellentmondás a 8/1981 (XII.27.) IpM. rendelet világosan fogalmaz, és úgy tudom a jövõben sem lesz változás e téren.

Közben most látom, hogy Fecó megelõzött, tehát még egy gondolat. A felülvizsgálatok gyakoriságáról jelenleg a 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 5/A. §-a rendelkezik. (A 22/2005. (XII. 21.) FMM rendelet csak beépítette az 5/A §-t a fent említett rendeletbe, aztán visszavonták.)

A 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 5/A §-ban szó sem esik munkahelyekrõl, de inkább idézem:
,,c) a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken 6 évenként szerelõi ellenõrzéssel;
d) egyéb villamos berendezéseken 3 évenként szabványossági felülvizsgálattal."

Tehát ,,egyéb" villamos berendezések olvashatók benne és nem az MSZ 172 szabványban régen szereplõ ,,munkahelyek" kifejezés.

ELEKTOR-KALANDOR

Tisztelt Zappa úr!
Safety-nek teljes mértékben igaza van  a klész-szel kapcsolatban,ha megvan a felülvizsgálati jegyzõkönyv akkor 6 évente szerelõi ellenõrzés is elég,de ha nincs meg TELJES ELLENÕRZÉST kell végezni.

L-VILL

Idézetet írta: Safety Dátum 2011. augusztus 26., 16:31:24 DÉLUTÁN
Elõször Novill soraira reagálnék. A minõsítõ iratok valóban meglehetõsen sablonosak, de azért egyedi vonásokat is tartalmazhatnak. Már megbarátkoztam azzal, hogy idõnként viszontlátom a saját minõsítõ irat formátumomat más cég fejlécével és bélyegzõjével. Igazából nem zavar, talán még hízelgõ is hogy egy az egyben lemásolták, ez azt jelenti számomra, hogy jó munkát végeztem. Annál viszont nincs bosszantóbb -mint Novill is írta - ha a tartalmi rész is hû másolata a mi munkánknak. A közelmúltban láttam egy érintésvédelmi mérési jegyzõkönyvet, a benne lévõ kb. 2200 mérési pont értékei 99,9%-ban megegyeztek a hat évvel korábban általam készített jegyzõkönyvvel. Ez a méreg nem a cián! Mivel az ipari megbízóknál divat lett, hogy bekérik elektronikusan is a dokumentumokat, hiába konvertálom át pdf-be, aki egy kicsit is ért a számítástechnikához és ismeri a PDF Transformer programot nincs nehéz helyzetben, csak a dátumot kell átírni meg a készítõ nevét és lehet számlázni. Ami a legszörnyûbb, hogy ezt meg is teszik, és olyan áron amiért jóérzésû szakember nem kapcsolja be a mûszerét. Igaz õk sem  >:( ! Mivel a megbízónak erre nincs rálátása, legközelebb is õket fogja hívni, és még ajánlani is az ismerõseinek.

A saját érdekünkben jó lenne, ha lenne valamiféle kontroll az ilyen vállalkozók ellen, valami kamaraféle akinél panaszt lehetne tenni ilyen esetben, mert hihetetlen kárt okoznak nekünk. Ahogy Zappa is írta sokszor még jogosultsággal sem rendelkeznek. Jelenleg gyakorlatilag tehetetlenek vagyunk.

Üdv!
PDF dokumentumot el lehet látni jelszóval, le lehet tiltani a tartalom másolását, illetve a nyomtatást, nehogy pdf nyomtatóval szerkeszthetõvé váljon. Eredeti jegyzõkönyvet talán megérné szárazbélyegzõvel ellátni.

JUVILL


Plombálj le minden minõsítõ iratot.
Fûzõs dosszié, címlapon öntapadós címke, bélyegzõvel lezárva úgy, hogy hogy ne lehessen szétszedni. Csak azért vállalsz felelõsséget, amelyik sérülésmentes. A másolatért nem, mert ott már tudnak "buherálni".
Nagyon régen így csinálom. Nincs vita, hogy mi volt az eredetiben leírva. Miért nem volt megfelelõ, mik voltak a hibák.
Nem lehet elvinni a balhét a felülvizsgálónak, mert az ügyfél nemtörõdöm, nincs pénz a villamos biztonságtechnikára. Addig nincs baj, míg baj nincs.

Fecó

RLC mérési jegyzõkönyvrõl hallott már valaki? Pontosan mihez van erre szükség?

JUVILL

Idézetet írta: Fecó Dátum 2012. augusztus 30., 18:03:23 DÉLUTÁN
RLC mérési jegyzõkönyvrõl hallott már valaki? Pontosan mihez van erre szükség?
Igen. Van ilyen mérési jegyzõkönyv.
Ha megvan pl. a 2010-es kiadású érintésvédelmi felülvizsgálói vizsgaanyagod (könyv), akkor a 261. oldalán megtalálod a javasolt formáját, és tartalmát.
Ez az ÁVK-k mûszeres ellenõrzéséhez szükséges.
Ebben kell rögzíteni a szemrevételezés eredményét, a 3-szoros mûködéspróbát tesztgombbal, a 3-szoros mûködés ellenõrzést külsõ hibaáramkörrel, a különbözeti nem kioldóáramot (0,5 x I(delta n),  a kioldási idõt, a névleges különbözeti kioldóáramot, az automatikus mûködési sorozat ellenõrzést.

Safety

Szerintem Itt nem igazán errõl errõl van szó! Az RLC mérési jegyzõkönyv a robbanásveszélyes környezetben alkalmazott gyújtószikramentes áramkörök kábeleinek méréseit tartalmazza. A fõrumnak van egy ilyen topicja, ott már ejtettem errõl szót. A gyújtószikramentes leválasztó egységeken, vagy a zeener gátakon fel van tüntetve, hogy maximálisan milyen kapacitású és induktivitású (néhány esetben az L/R viszonyt is megadják) kábelt szabad hozzá csatlakoztatni, hogy a védelem energiaszintje ne emelkedjen a megengedett (pl.: 20 microJule) energiaérték felé, mert az már veszélyt jelentene a robbanásveszélyes környezetre. Ezt a mérést dokumentálni kell és ez az RLC mérési jegyzõkönyv.

JUVILL


Jogos az észrevétel!!!!!
A hozzászólásomban RCD mérés szerepel. Ez az ÁVK mérése.
Helyesbítésként csatolnék egy valóban RLC mérésre vonatkozó jegyzõkönyvet és kapcsolási rajzot.
Elnézést a félreértésért!
Remélem, most már helyben vagyunk. :)
Bocsánat a félreértésért!