Feszültség esés

Indította dodi48, 2014. február 04., 17:19:20 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Almos

Üdv.!
Nemrég kötötték be hozzánk a villanyt, ami a telekhatártól (ahol van a villanyóra) 10mm2 -es 5 erű földkábellel van bekötve a kb. 32 méterre lévő házhoz. A házfalon van a fogadószekrény, amiben a Fi- relé és a kismegszakítók vannak. Egy olyan problémám adódott, hogy ha egy sima kenyérpirítót bedugok, akkor a lámpák lehalványodnak, mert a feszültség 230v -ról 199v- ra csökken. Ha emellett a bojler is bekapcsol, akkor kb. 150v -ra csökken. A fogadószekrényben mindent én kötöttem be (nem vagyok villanyszerelő, mert csak 17 éves vagyok), de egy villanyszerelő leellenőrizte, és azt mondta hogy teljesen jó. Ja és a lámpák nagyobb fogyasztó rákapcsolása nélkül is néha kicsit vibrálnak.
Mitől lehet ekkora feszültségesés?
A válaszokat előre is köszönöm!

czapi

Üdv!

A kötéseket, csatlakozásokat le kell újra ellenőrizni, de inkább ellenőriztetni a villanyszerelő ismerősöddel.

nyaki

Csak hogy Dodi48 okfejtésére reflektáljak.
A számítógép tápok, elektronikus előtétek, frekvenciaváltók és általában az elektronikus szabályozóval megépített eszközök mindegyike úgy működik, hogy csökkenő fesz hatására emelik a felvett áramot, hogy a beállított teljesítmény adatokat tudják hozni. Ez ugyan nem jár többletfogyasztással a már bemutatott képletek szerint, de az elektronikus eszközökre egyáltalán nincs jó hatással, ...viszont az ohmikus fogyasztók az energiafelhasználást növelik, mert ugye tovább kell hogy üzemeljenek rosszabb hatásfokkal, ugyanis kiesik a még gazdaságosnak mondható teljesítményhatárból. Mint szemléletes példa, hirtelen a fűtőkábelek jutottak eszembe. ::)

Marton

Idézetet írta: Almos Dátum 2014. március 06., 21:58:47 DÉLUTÁN
Ja és a lámpák nagyobb fogyasztó rákapcsolása nélkül is néha kicsit vibrálnak.
Mitől lehet ekkora feszültségesés?
Ha tényleg jók a házban a kötések, akkor az áramszolgáltató hálózatán van a hiba.
Vagy elavult a hálózat (szigeteletlen légvezeték rendszer), kötés lazulás is lehet. Hálózatot kellene fejleszteni a szolgáltatónak mert túl sok már a fogyasztó. Valaki pl. elkezd heggeszteni és azért vibrál a világítás.
Milyen messze vagy a transzformátortól, milyen a hálózat?

Almos

Külterületen lakunk, és földkábelen jön a villany.

Simon Endre

Almos !
Amikor a szolgáltató bekötötte a csatlakozást és mért, egyáltalán volt-e fogyasztás a házban, mert az rögtön kibuktatta volna hogy mennyivel terhelhető a méretlen betáp, mert a szolgáltatási előirásnak meghatározott értéktartománya van jogi bikfanyelven az alábbiak szerint;
-----Tartós eltérés a névleges vagy megegyezéses feszültségtől----
Kisfeszültségen a névleges feszültség 400/230 V.
Összeférhetőségi szint: a fázisfeszültség effektív értékének egyhetes mérése alatt
(bármely nap) a 10 percre átlagolt értékek 95 %-ának az UN ±7.5 % tartományában
kell lennie. Ezen túlmenően az egy hetes mérés valamennyi 10 perces
átlagértékének a névleges érték +10/-10% tartományába kell esnie.

Vagyis terhelten(!) minimum kell 207 voltnak kell lennie.

Egy kis sunyiság: A fázisfeszültség értéket a szolgáltató a mért vonali feszültségből származtatja, ami a fázisok közt mérhető, ezért egy asszimetrikusan terhelt hálózaton az eltérés jóval nagyobb is lehet .
Továbbá, minden villanymotor inteligens, vagyis adaptív fogyasztó, mivel csökkenő feszültségen és azonos terhelő nyomaték esetén az áramfelvétel növelésével reagál, kivétel az áramgenerátoros üzemű nyomatéktartó "rugómotor". (Felcsévélő vagy feszítő motor.)

dodi48

Sziasztok!

Újra itt. ;D

32 amper van a szekrényben a megszakítón.A megszakitó után terheletlen esetben a feszkó 207-215V között ugrál de még 230 V-t sosem mértem.
Főldkábellel jön be 15méteren belül van a szekrény a megszakítóval.
1.
Mit tudok tenni hogy az eon biztosítsa a szerződéses kötelezettségét?
2. Okoz-e problémát a alacsony feszkó a villamos készülékekben?
3.Jár-e nekem az alcsony feszkómiatt kötbér?

Köszi a segítséget


nyaki

Üdv!
1. Írsz egy panaszlevelet és kérsz egy hiteles mérést. Nem lehetetlen, hogy a fogyasztásvédelmet is be kell majd vonni, ha ellenkezni fognak.
2. Igen.
3. Elvileg igen, de mintha szélmalomharcot vívnál, mert a szolgáltatók a jelenlegi államrendszerben, állam az államban.