Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása

Indította csavarlazito, 2011. július 12., 18:13:02 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

csavarlazito

Tisztelt kollégák!

Egy másik fórumon tette fel valaki ezt a kérdést, de ma tõlem is megkérdezte egy munkavédelmi szakember:
Elõírja -e jogszabály, szabvány a csatlakozó aljzatok, kapcsolók feszültség szerinti feliratozását?
Én nem tudok ilyenrõl, de ez nem jelenti azt, hogy így van.
Mit tudtok errõl?

nova

Azt lehet tudni milyen csatlakozókról beszélünk? Mert vannak a lengõ kábelek végére szerelt különbözõ feszültségszintekhez való csatlakozók (1fázisú, 3 fázisú 16A, 32A,...), vagy lehet szó például egy irodában használatos különbözõ áramforrásokról meghajtott csatlakozókról. (normál hálózat, szünetmentes hálózat, stb.)

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Régen gyakran találkoztam, hogy dugaszoló aljzatok feszültségszint jelöléssel. Így volt a törpefeszültségû aljzatok, de ezek mindig eltérõ aljzattal és dugaszoló villával voltak ellátva. Fõként ipari létesítményeknél fordult elõ a jelölések. Ma már nem iratozzuk fel az aljzatokat, de nem is tudok ilyen jellegû elõírásról. Ettõl még lehet! Viszont a szünetmentes hálózatokat piros színû aljzatokkal szereljük mi is.  De ha logikailag végig gondoljuk, azokon a helyeken látom értelmét a feliratozásnak mindenképpen, ahol eltérõ feszültségû, eltérõ rendszerû hálózatokkal van szerelve.  És ezért indokolt lehet feliratozás, mert aljzatba való csatlakozás kárt és veszélyt jelenthet. Egy üzem saját munkavédelmi utasításában az általános esetektõl eltérõen szigoríthat a belsõ elõírásai során.

csavarlazito

Nova:

Hagyományos falra szerelhetõ 2+f aljzatokról van szó.

Gyurmaúr(fi-relé)

Én általában így szoktam feliratozni és csak ilyen helyeken, ahol a különbözõ (ipari, háztartási, 4P,5P, esetleg 24 és/vagy 42V-os (igaz, annak is van pl. lila színe, de lehet 2P-s, esetleg 3P-s, stb) csatlakozók egyfajta "kavalkádja" található, illetve pl. a 32A-es csatlakozóból csak 25A-nyi "kakaót" lehet elõvarázsolni. Abban az esetben -szerintem- mindenképp célszerû feliratozni, ha az adott "konnektor" nem a "tõle elvárható" Ampert "adja", illetve ha annak biztosítója, kismegszakítója eltér a szokásostól, gondolok itt arra, hogy B-s karakterisztikájú, vagy esetleg D-s, hogy az egyéb "egzotikumokról" már ne is beszéljek...  ;)
Üdv: Gyurmaúr(fi-relé)

nova

Hát szerintem nincsen ilyen feliratozásra vonatkozó szabvány. Meg kellene ilyenkor kérdezni a munkavédelmi szakembert, hogy melyik szabványra hivatkozva kell az ilyen csatlakozókat felirattal ellátni. (csak hogy mi is okosabbak legyünk :) )
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Safety

Csatlakozom novához, szerintem sincs ilyen szabvány vagy rendelet. Nem tudom a munkavédelmisek honnan veszik, de idõnként újra és újra elõjön. Az biztos, hogy a villamos laboratóriumokban vagy olyan helyen ahol számtalan feszültségszint létezik, már az MSZ 1600/11 szabvány is elõírta a dugaszoló aljzatok kapcsok feszültségszint megjelölését.
Jelen esetben nem errõl van szó. Egy egyszerû mûhelyben vagy irodában semmi szükség teleragasztgatni címkékkel a dugaljakat és kapcsolókat. Egyébként is hogy nézne az ki?
Egy másik hozzászólásomban már írtam, hogy ilyen esetben - tudom kell egy kis bátorság hozzá- , azt kell kérni az ötlettel elõállótól, hogy adja írásba, (pontos szabvány, vagy rendelet megjelölésével), és csak akkor lehet szó a megvalósításról, ha jogos a követelés.

nova

Hát igen a mérõasztalokon lévõ különbözõ feszültség szintû csatlakozók vannak feliratozva, de ezeknek a csatlakozóik is eltérõek. Van rajta a banán csatlakozótól kezdve a hagyományos konnektorig minden. Lehet innen jön az ötlet nekik :) , de ez egy másik történet.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak! az az igazság, hogy bizonyos matricákat szoktak ragasztgatni a villanykapcsolókra és a "sima" fali süllyesztett dugaljakra is, mégpedig azt a betû és/vagy számkombinációt, hogy melyik (al)elosztó melyik kismegszakítója által vannak megtáplálva. Ez -szerintem- nem felesleges, hisz ha adva van mondjuk egy 50-nél több kismegszakítót, azon túlmenõen 1-2 tucat Fi-relét és szakaszoló kapcsolókat tartalmazó maszkos (al) fõ, mellék elosztó, na ott aztán ember legyen a talpán,aki elsõre megfejti, hogy mi mit merre, meddig, hogyan kapcsol, áramtalanít. De pl. ha mondjuk adva van egy kábeltálca, melyen 2 tucat -vagy annál is több- kábel fekszik, akkor szintén elõjöhetnek a homlokunkon a vertékcseppek, mire rájövünk honnét, hová miért, meddig vezetnek, miket táplálnak. Ezért én mindig kipingálom a kábeleket és az OBO-kat (a több kábelt fogadó Hensel dobozokat meg pláne), mert lehet, hogy 5 perc múlva már én sem leszek képben és akkor mit tehet egy másik kolléga,aki mondjuk 1-2 év múlva kezd búvárkodni a kábeltálcán... :o

nova

Igen az áramköri jelölések hasznosak, de általában ezek ha a villamos rajzokban megfelelõen jelölve vannak elég szokott lenni. A baj általában az szokott lenni, hogy a rajzokra a késõbb történt átalakításokat nem vezetik fel és a régen tartalék kismegszakítónak valamilyen funkciója van, csak senki nem tudja mi. Konnektorokat irodai környezetben nem nagyon szokták végigmatricázni, az tényleg eléggé ronda lenne. A kábel jelölések mindenesetre nagyon hasznosak, ha a kábel mind a kettõ végén megtalálható. Azt lenne tényleg jó tudni, hogy mire hivatkozik a konnektorok feliratozásánál a munkavédelmi szakember.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!