Kertben földben lévő kábelszerelések hibáiról

Indította Novill, 2013. november 03., 11:22:17 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

zoold

Sajnos nem vagyok villanyszerelő,ezért nem ismerem a szakzsargont...mi az a "desznyó"?  :) Egyébként van három fázisom,de van már a kertben áram több helyen,most ez a kertvilágitás a projekt.Talán kedden a kezembe lesznek a lámpák,akkor okosabb leszek...Azért köszönöm a segítséget.

nyaki

"...de én úgy értettem a kereskedő mondókáját,h a szétszedése után elveszíti a vízmentességét."
Ezek szerint olyan pilácsok lehetnek, amelyeket gyárilag raknak össze és egy vezeték fog belőle kilógni, amit a főd, az áldott anyafőd mélyében kell majd valahogyan megtáplálni.
További probléma ezekkel a pilácsokkal, hogy ha a kereskedő azt állítja, hogy szétszedés után elveszíti a vízmentességét, akkor ez a sajnálatos tény, vajon a fényforráscserénél is állni fog?

zoold

Elvileg nem kínai csoda,hanem ha jól tudom itt gyártják az európai únióban a jó lengyel testvéreink.Sajnos a mai modern világban minden az interneten terjed,nem tudtam bemenni egy üzletbe megnézni,neten rendelt termék lesz.Nem vagyok villanyszerelő,de  teljesen laikus se,a szemèlyes megtekintés után többet fogok tudni róla.Ami biztos,h sorolható,két tömszelence van alul rajta a bekötéshez,gu 10 es foglalat van benne.Ha a két gyári madzag kifűzhető,szabályosan szét lehet szedni,akkor okafogyott a kérdésem.Ha esetleg nem,akkor jön vagy a visszaküldés,vagy szívesen fogadnám a megoldásokat erre a problémára.

Fecó

Én már a földben csak az NYY kábelt preferálom, ha van cső, ha nincs. Illetve (mivel ez kifejezetten földkábel) nem is szükségszerű hozzá, ha valahol megsérül, javítható, nem kell áthúzni, illetve sok esetben tapasztalom (pláne gégecsöveknél) hogy egy idő múlva, kicsit hosszabb távokon már úgy sem lehet. Ahol átvezeted a betonon, ott rendben van ha ráhúzol egy darab csövet. De úgy vélem a gyenge pont a lámpatest, ahol belső páralecsapódás, hangyainvázió érdekes dolgokat művelhet. Mindenképp javasolt külön ÁVK-ra tenni, független legyen a lakás áramköreitől, ne töltsetek sötétben egy éjszakát az esetleg beázott lámpa miatt visszakapcsolhatatlan FI-relé miatt...

zoold

A lámpa szétszedhető,sorolható,nincs vele kapcsolatban semmi probléma.Köszönöm mindenkinek a segítséget,megfogadom a jótanácsokat!

morcikutya

Sziasztok!

Egy kis segítségre, tanácsra lenne szükségem. Idén tavasszal szeretnék egy elektromos kapunyitót felszerelni, hogy ne kelljen minden ki és bejáráskor az autóból ki be ugrálni ill. amikor lehajolok, hogy a kis rögzítővasat felhúzzam ill. a kapu becsukásakor lenyomjam, akkor imádott kutyusaim mindketten képen nyalnak, ez valami hagyomány lehet náluk vagy mi...  ;) ill. innen tovább is vinném mert egy innen kb 7 méterre található kerti csapnál egy öntöző automatikát is el kellene látnom némi elektromos energiával. Ennyit az előzményekről   :)

Ahogy én gondolom, hogy jó lenne: NYY_J 3 x 2,5 kábel KPE csőben (azért mert ahova fektetnem kell ott felette térkő van csask gyalogoknak ill. murvával valamint némi törmelékkel feltöltött rész van de ott autó is jár)
Itt bekötöm az elektromos kapukhoz, sajna nem tudom hogy ott van-e valami sorolható csatlakozó. Ha nincs akkor van valami kutyabiztos cső ill kötődoboz föld feletti kötéshez? IP65 vagy IP67?
Másik kérdés milyen mélyen vigyem a kábelt? 70cm elég? Így is káromkodni fogok azt hiszem mire ebben a sittes talajban kiásom.
A betáp oldalon megfelelő kismegszakítóval ill egy AVK val indítanék ide jó a 30mA-es? Azt tervezem hogy oda szerelnék egy 230-as dugaljat is ahol  lenne az öntöző automatika. Esteleg két külön kábellel vigyem egyet a kapunyitónake egyet pedig az öntözőautomatikához?

Válaszokat kritikákat előre is köszönöm   :) ;D

nyaki

Üdv!
Sajnos a kutyák ellen véglegesen csak acélcsővel lehetne védekezni, mert a kíváncsiságuk hajtja, de ha nevelhetőek, akkor a MŰ I/II-es vagy KPE cső is megfelelő. Többnyire tartósabb és biztonságosabb megoldást jelent a föld alatt vinni Mű I-es, KPE vagy lépésálló gégecsőben. Az előbbi csövekben vezetve a 70 cm mélység elegendő. A merev csőnek az az előnye, hogy később is szerelhető marad. A kapumozgatók legtöbbjében van lehetőség a sorolásra, de ha még sincs erre alkalmas kapocs benne, akkor a burkolata alatt szabványos kötőelemmel meg lehet oldani az elágazást.
A 2,5mm2 több, mint elegendő lesz, valamint a 30 mA-es ÁVK is megfelelő.

980POWER

Íme egy példa a szorgos hangyák munkájáról. Zárlat volt, de nem mindig és nem szabályos időközönként. Kilakoltattam őket. "A bútoraitokat is vigyétek!"

Megrazoelmeny

Sziasztok,

Föld alatt a MŰ I/II csövek tényleg jók? Engem az illesztéseknél "zavar" hogy a nedvesség befolyhat a talajból egy eső vagy locsolás után. Vagy ez nem valós félelem? (Abba fektettem most vezetéket persze .. 😂)

Fecó

Én még száraz belsejű talajban lévő csövet életemben nem láttam...