Akril kádak és műanyag vízvezetékek bekötése az EPH-ba

Indította zsizsi, 2013. október 23., 12:01:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Az elmúlt év nagyobb mununkája kapcsán volt akril kád EPH bekötés is. Az ott bontásra került anyagok közt bevillant a "belső  megoldás" gondolata ez annyiból áll, hogy nem szükséges  egy teljes csőszakasz beépítése, hanem csak a lefolyócső fémes bélelése is megoldás lehet a nem barkács kádszifonoknál. A kádhoz adott vagy javasolják szifonok lehetővé teszik az 50-40 csőátmenetnél a "bélés" beépítését. A drága rozsdamentes csőszakasz is kiváltható eleve szennyvízre alkalmazott sárgaréz szifoncsővel és a szivárgásmentes  szerelés és  a "vizes intervenció" sem lehet probléma. A nem jelentős kiadással megoldható EPH bekötőelem kb 1000 ft anyagköltséggel két alkalmazásra ad megoldás. Az betétcső, (amennyiben van tisztítónyílás) utólag is beépíthető némi hypó és domestos alkalmazása mellett. A csövek közti tömítésre gumiám, sziloplaszt, FBS, stb. alkalmazható a csavar M6 SR hallapfejű legalább 30-as legyen a meghúzáshoz belül ferdefejű 10-es  csillagkulcs szükséges. A saru előtt legalább két anya legyen, (kontrázva.)

Sztrogoff

Azóta meg megjelent a MEE Érintésvédelmi Munkabizottságának 2019. októberi üléséről készült jegyzőkönyve, amelyik szerint:
9.2. KÉRDÉS: Egy terven a tervező a műanyag lefolyó csövekbe (zuhanyzó stb.) fém közgyűrűt tervezett be, amit bekötésre kerülne az áramütés elleni védelem (EPH?) hálózatába. Kérdés: ez szükséges, előnyös, vagy káros?
VÁLASZ:
Szükséges és előnyös! Lásd az MSZ HD 60364-7-701:2007 szabvány 701.415.2. szakaszához tartozó magyarázatot:
,,A szigetelőanyagú (műanyag vagy azbesztcement) szennyvízlefolyó-csövek a belsejükben lerakódó szennyvíziszap miatt a műanyagköpenyű fémcsövekhez hasonlóan viselkednek. Ezek a csövek a szennyvíziszapon keresztül gyakorlatilag össze vannak kötve a fürdőkádak és zuhanytálcák víztartalmával. Ezért az ilyen lefolyócsöveket ajánlatos (egy, a lefolyó szennyvízzel érintkező fémes szerelvényen vagy a lefolyócsőbe iktatott rövid fémcsövön át) a nyomóvízcsővel való összekötésen keresztül bekötni az egyenpotenciálra hozó hálózatba."


Ez a helyzeten alapvetően nem változtatott, mert továbbra is "ajánlatos", és a szabványmagyarázat ugye nem szabvány, de még egyszer le lett írva.

bankoz

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. május 26., 15:47:36 DÉLUTÁN
"Ezért az ilyen lefolyócsöveket ajánlatos ... a nyomóvízcsővel való összekötésen keresztül bekötni az egyenpotenciálra hozó hálózatba."

Ezt hogy kell pontosan érteni? A bejövő ötrétegű csőnél hogyan lehet ezt megoldni?

980POWER

Félreértés ne essen! Az 5 vagy 7 rétegű vízvezeték csövek is tartalmaznak vezetőképes fém alkatrészt, maga az alumínium réteg az, de a szerelvények kialakítása pont azért van úgy kitalálva ahogy, hogy ez a vezetőképes réteg semmikép ne tudjon fémesen érintkezni a szállított folyadékkal se pedig a csatlakozási pontokon a fémidomokkal. A szerelvények, csaptelepek alatt meg lehet oldani az összekötést az EPH hálózattal, de ahhoz a vízvezetéket is a villanyszerelőnek kel kialakítani, mert különben a két szakember munkája nem igazán kompatibilis egymással, az-az nem fog odaférni a szerelvény alá az EPH bilincs.

S/K

Szabvány szerint minden szerkezeti idegen vezetőképes részt, hozzáférhető vasbeton épületszerkezetet és épületbe belépő közüzemi csővezetéket be kell kötni az EPH-ba áramütés elleni védelem szempontjából.
Szerkezeti vezetőképes részek az MSZ HD 60364 sorozat  szerint nem a villamos berendezés részei, de képesek ahhoz általában földpotenciált közvetíteni.
Az MSZ HD  60364-4-41:2018 szerint:
A kiegészítő EPH-ba a következő rögzített és egyidejűleg érinthető részeket kell bevonni:
   rögzített szerkezetek összes egyidejűleg érinthető testeit,
   idegen vezetőképes részeket,
   a vasbeton szerkezetek acélbetétjét is, ha ez megoldható,
   az összes villamos szerkezet, köztük a csatlakozóaljzatok védővezetőit.

Szabvány említ pár példát az idegen vezetőképes részekre:
   a vízvezeték-hálózatok vagy a szennyvízhálózatok fémes részei,
   a fűtési és légkondicionáló rendszerek fémes részei,
   a gázvezeték-hálózatok fémes részei,
   a hozzáférhető épületszerkezeti fémes részek.

Kiegészítő EPH az MSZ HD 60364-7-701 szerint:
Fürdőkádat és/vagy zuhanyt tartalmazó helyiségen belül helyi, kiegészítő egyenpotenciálú összekötést kell létrehozni a testek és a hozzáférhető idegen vezetőképes részek védővezetőhöz való csatlakoztatásával. Ezt az adott helyiségen kívül vagy belül is létre lehet hozni, lehetőleg közel az idegen vezetőképes részek helyiségekbe való belépési pontjához.

...és most jönnek a műanyag csövekre való előírás.
Műanyag köpenyű fémcsöveket nem szükséges a helyi, kiegészítő egyenpotenciálú összekötéshez csatlakoztatni, feltéve, ha a helyiségben nem hozzáférhetők és ha nincsenek összekötve olyan hozzáférhető vezetőképes részekkel, amelyek maguk nem csatlakoznak az összekötéshez. Vagyis az átmenő, de burkolattal ellátott csöveket nem kell bekötni, de a hozzáférhető ehhez csatlakozó vezetőképes részeket (fűtésnél vagy akár víznél is az osztók) be kell kötni.

A felsoroltakat csak akkor szükséges bekötni/kialakítani az EPH-t (nevezzük a régi szerint) ha az épületben nincs fő egyenpotenciálú összekötés.

Ha az épületben nincs fő egyenpotenciálú összekötés, a fürdőkádat és/vagy zuhanyt tartalmazó helyiségbe belépő következő idegen vezetőképes részeket a kiegészítő egyenpotenciálú összekötéshez kell csatlakoztatni:
   az ivóvízvezeték-hálózatok vagy a szennyvízhálózatok részeit,
        a fűtési és légkondicionáló rendszerek részeit,
   a gázvezeték-hálózatok részeit.

Szerintem ha az épületben ki van alakítva a fő EPH kapocs és be van kötve az épületbe belépő fém csővezeték akkor semmi bekötés nem szükséges már. Na és ha persze teljesül a max.50V érintési feszültség hiba esetén.

Hozzáteszem több régebbi 80 években épült és azelőtti házakban, lakásokban a "csipkedések"  úgy lettek megszüntetve hogy az EPH bekötéseket a cirkó alatt, fém osztók is be lettek kötve.

A fent leírtakat a villanyszerelők lapja márciusi számból ollóztam, rövidítettem meg. Két rész is foglalkozik az EPH bekötésekkel, érdemes elolvasni.


Sztrogoff

Hol téved Rátai úr?
Ott, hogy a lefolyócső belsejében levő vezető iszap potenciálja belejön a kádba vagy a zuhanytálcába. Így aztán nem lehet azt mondani rá, hogy az egy műanyagcső, mert belül nem az, belül vezető trutyi. És azt sem lehet mondani rá, hogy a belül levő vezető réteg nem érinthető, mert hát a vízen át igen.

Én nem tudom, ennek a megértésében mi a nehézség. :D

Feltéve (!) persze, ha valóban a lerakódás fel tud hozni bármi potenciált máshonnan. Én ezt nem mértem, csak elhiszem Kádár Abának.

Atis57

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. május 29., 11:53:34 DÉLELŐTT
Hol téved Rátai úr?
Ott, hogy a lefolyócső belsejében levő vezető iszap potenciálja belejön a kádba vagy a zuhanytálcába. Így aztán nem lehet azt mondani rá, hogy az egy műanyagcső, mert belül nem az, belül vezető trutyi. És azt sem lehet mondani rá, hogy a belül levő vezető réteg nem érinthető, mert hát a vízen át igen.

Én nem tudom, ennek a megértésében mi a nehézség. :D

Feltéve (!) persze, ha valóban a lerakódás fel tud hozni bármi potenciált máshonnan. Én ezt nem mértem, csak elhiszem Kádár Abának.

Szia!

Ez valós dolog , -a legvadabb eset Miskolc ZOO  öltöző /zuhanyzó lefolyó csöve  a kb 1,5km re lévő (akkor) Chinoinba volt bekötve .
Az ottani 35kV /0,4kv  trafó hibája miatt kb 1500 V jelent meg a zuhanyzóban.Halál eset nem lett ,de 10 embert elvittek kórházi megfigyelésre .
Azóta  év mérésnél ezt is szoktam nézni , sok helyen találok  6v potenciál eltérést a helyi EPH és a szenyvizcső között!
Az efelettiek  már panaszkodással járnak ;Ráz a .......

De a kivülállónak  ugyanolyan hihetelen , mint ahogy áramfolyik a gáz, viz, fűtéscsövön......
mitől, miért ,meg az csak vascső --esetleg  a műanyagvizcsó ? kb 10 kOhm /100 méter .

zoli_varga

Tiszteletem Uraim!

Most már végzett ÉV felülvizsgálóként szeretnék kérdezni illetve hozzászólni!

A KLÉSZ-t mint jogszabályt (bocsánat rendeletet) hatályon kívül helyezték. A 60364-7-701:2007-ben lévő "ajánlás" a KLÉSZ alapján ajánlja a lefolyó bekötést.
Ez alapján én azt gondolom, hogy nem szükséges bekötni, de ajánlott ahol az gazdaságilag és műszakilag "egyszerűen" megoldható. (A frissen burkolt fürdőben ahol a szerelő már csak szerelvényezni megy nem biztos hogy engedik és járható "gazdaságilag és műszakilag" a kád utólagos bekötése EPH-ba.
A 60364-5-54:2012 B mellékletben szereplő jelmagyarázatban konkrétan a C7 jellel- fém lefolyócsőre hivatkozik nem pedig vezetőképesre.
Ott az IEC 60364-7-701:2006 701.415.2. szakaszra hivatkozik.
Elhiszem hogy kialakulhat vezetőképes "biofilm" réteg, de azt mérni kellene, szabvány szerint.
Ez az én véleményem a tévedés jogát fenntartom.

MSZ-HD 60364-7-701:2007 alapján  fémbetétes műanyag csövet érdemes bekötni (pl. kazánnál) mert a végén lévő fém radiátorok valószínűleg közelebb vannak egy dugaljhoz mint  2,5 m (érintési távolság). Bár a kazán belsejében valószínűleg van olyan pont ami a vizet és a testet "összeköti".

Tisztelettel:
Zoli


Atis57

Idézetet írta: zoli_varga Dátum 2020. július 16., 20:20:59 DÉLUTÁN
Tiszteletem Uraim!

Most már végzett ÉV felülvizsgálóként szeretnék kérdezni illetve hozzászólni!

A KLÉSZ-t mint jogszabályt (bocsánat rendeletet) hatályon kívül helyezték. A 60364-7-701:2007-ben lévő "ajánlás" a KLÉSZ alapján ajánlja a lefolyó bekötést.
Ez alapján én azt gondolom, hogy nem szükséges bekötni, de ajánlott ahol az gazdaságilag és műszakilag "egyszerűen" megoldható. (A frissen burkolt fürdőben ahol a szerelő már csak szerelvényezni megy nem biztos hogy engedik és járható "gazdaságilag és műszakilag" a kád utólagos bekötése EPH-ba.
A 60364-5-54:2012 B mellékletben szereplő jelmagyarázatban konkrétan a C7 jellel- fém lefolyócsőre hivatkozik nem pedig vezetőképesre.
Ott az IEC 60364-7-701:2006 701.415.2. szakaszra hivatkozik.
Elhiszem hogy kialakulhat vezetőképes "biofilm" réteg, de azt mérni kellene, szabvány szerint.
Ez az én véleményem a tévedés jogát fenntartom.

MSZ-HD 60364-7-701:2007 alapján  fémbetétes műanyag csövet érdemes bekötni (pl. kazánnál) mert a végén lévő fém radiátorok valószínűleg közelebb vannak egy dugaljhoz mint  2,5 m (érintési távolság). Bár a kazán belsejében valószínűleg van olyan pont ami a vizet és a testet "összeköti".

Tisztelettel:
Zoli
Szia!
Mindez igaz ---viszont  a való életben  felkészültél a váratlan/hihetetlen helyzetekre?
Az EPH kötésen folyó  DC áram és mérése?
Gázkazán, klima, hőszivattyú, napkollektor vezérlése ---álltali anomáliák?Ezek mérése.?
Pl; az egyszerűsitett tápegység  "fázisérzékeny" vagy simán lenyomja a FI relét ? De nem hibás semmi sem!
Nagyvasúti vontatás,városi villamos, troli, stb  anomáliák ?
esetleg a gázcsövek aktiv korrózióvédelme  mit okoz--máshol?
Az épület kivett főbiztositói mellett a Nullán jelentkező áramok?

Mindezeket csak gondolat ébresztőnek szántam ,az általad adott hivatkozások ezt túl álltalánosan  tárgyalják.
"nem jelentős" és ritka eset?  sajna nem.......