Villámvédelem

Indította tothgyula, 2013. április 04., 07:48:53 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

JUVILL



Úgy gondolom, hogy az érintésvédelem és a villámvédelem azért más- más téma.
A kettő között természetesen van összefonódás az erősáramú földelések létesítése területén, de szerintem illene ezeket külön kezelni, és különválasztani.

tothgyula

Üdvözletem!
Természetesen én is hallgattam a Horváth professzor Úr (de az időközben elhunyt Fehér Lászlóét is)előadásait a MEE székházban.Mindettől függetlenül az ÉVÉ és VV témaköröket nem egybevegyítve gondolom.
Az adott sportpálya villamos tervezőjének terve sokat elárulhatna számunkra.Hiszen a terv és a megvalósítás mindíg el szokott térni egymástól.Vajon meg tudja-e így a Net-en keresztül szólaltatni valaki, ha egyáltalán hajlandó lenne erre!Ezért gondoltam, hogy a téma érdemes arra, hogy egy Bizottság foglalkozzon vele.
Üdv, és Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok a Kollégáknak és az olvasóknak is.

Simon Endre

Amennyiben a felvonó gépházakban a villámvédelmi földelés kötelezően rákötendő az építmény tartószerkezeteire és igy a felvonógép tartószerkezeteire is, próbáld meg ezt galvanikusan külőn kezelni a villamos rendszer érintésvédelmétől. Mértem villámvédelmi földelésen (nyáron) jelentős ampereket és az EPH ban is "helye van" a villámvédelemnek, továbbá mindkettőben ugyanaza a szakma kompetens.

pgz

Üdv !

Sajnos pont ez a szabvány az, amihez egy norma szerinti felülvizsgálatnál ( talán max , ha mérhető különálló földelés ) semmiféle szerepe nincs a felülvizsgálónak, azon kívül, hogy a terveknek megfele-e.
Ha nincs meg a terv, semmit nem mondhatunk, vagy nem jól tudom?

istvan01

Üdvözlöm e témában jártas szakembereket.
Talán jó helyen teszem fel a kérdésemet. Befejezés előtt áll a családi házam villámvédelme, ami sátortetős, végeken és kéménynél egy-egy felfogó, levezető 2db, illetve tavasszal lehozok még egy levezetőt. Tehát van most kettő db 3m-es villám-rúdföldelőm, majd lesz még egy 3m-es. A vállalkozó, akivel elkezdtük a kiépítést mondott egy érdekes, nekem nem érthető dolgot, ami ellent mond az új villám szabványban leírtakkal.

Az "A" típusú villám-rúdföldelők ha talaj szinten egyesítve vannak az üzemi ÉV földelővel, azt nem fogadják el a Kecskeméti tűzoltók. ???

A családi házamon kockázat elemzés szerint nem előírás a villámvédelem, egyéb felülvizsgálat sem kötelező e témában nálam, ezért bizonytalan vagyok. A villámvédelemhez beépítésre került a 3 szintű túlfesz védelem is, továbbá egy nem teljes körű EPH is ki lett alakítva. Nem teljes körű, mert fém fürdőkád, mosogató tálca és műanyag lefolyók nincsenek (még) bevonva, de vízvezeték, gázvezeték, kazán/gáztűhely az igen. Továbbá az üzemi földelésem is megerősítésre került, most már 3db szonda egymástól kb 3m távolságban van, ebből egyik 3m-es idei új, másik 2m-es óraszekrény alatt és van egy nagyon régi 50éve lerakott a terasz alatt, annak nem tudom a méretét, de még él, mérni nem tudom.
Tehát van 3 üzemi földelő rudam és lesz tavaszra 3 villám földelő rudam a ház körül.
Felkészültem arra, hogy talaj felett, felszín alatt nem tudom megoldani, összekötöm a villám földelőket 25mm2 aluvezetékkel. Az üzemi földelőkből talajszint közelében hozzá  tudnék kötni kettőt. Tehát kössem az üzemi földelőket a villám földelőkkel vagy ne kössem? Összekötés vagy nem összekötés a villám és üzemi földelőkkel milyen biztonsági előnnyel vagy hátránnyal jár? 

tothgyula

Üdvözletem!
Az MSZ HD 60364-5-54:2012 szabvány B melléklete rajzot is tartalmaz az összekötésekre.Ezen a rajzon talajszint alatt vannak összekötve az "A" tip. villámföldelők és az erősáramú földelő. Ha föld felett kötöd is össze (korábban ez max1m.magasságban volt előírva) semmi baj nem származik belőle, csak jobb lesz az eredő ellenállásuk. Így esetleges villámcsapáskor jobb lesz a villámáram eloszlása.És amint írtad 3lépcsős EMC védelem van!A keresztmetszet a fontos és a jó kötések! Én a sajátomat 8mm-es tűzihorganyzott köracéllal kötöttem össze.A 25mm2-es alu kevés!
Jó munkát:TothGyula.felülvizsgáló.

istvan01

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2018. november 29., 17:55:31 DÉLUTÁN
Üdvözletem!
Az MSZ HD 60364-5-54:2012 szabvány B melléklete rajzot is tartalmaz az összekötésekre.Ezen a rajzon talajszint alatt vannak összekötve az "A" tip. villámföldelők és az erősáramú földelő. Ha föld felett kötöd is össze (korábban ez max1m.magasságban volt előírva) semmi baj nem származik belőle, csak jobb lesz az eredő ellenállásuk. Így esetleges villámcsapáskor jobb lesz a villámáram eloszlása.És amint írtad 3lépcsős EMC védelem van!A keresztmetszet a fontos és a jó kötések! Én a sajátomat 8mm-es tűzihorganyzott köracéllal kötöttem össze.A 25mm2-es alu kevés!
Jó munkát:TothGyula.felülvizsgáló.
Köszönöm. A felfogóim és levezetőim gerincen 8mm horganyzottal acéllal össze vannak kötve  természetesen, kötőelemeim Pröpster V2A rozsdamnetes. Talaj felett pár cm magasságban nem akarok horganyzott vasat, nagyon hamar el fog tűnni róla a horgany. 8mm alu O vezető jó alternatíva, viszont ha az talajjal mégis érintkezik, az korrózió kényes, ezért tilos alut földelőnek használni. Kompromisszumként választottam  NA2x 25mm2 időjárás álló légvezeték. Mivel ebben csak villám részáram közlekedhet, arra elegendő a 25mm2, mint ahogy elegendő lenne 16mm2 Cu is.

A kérdésem hangsúlya az lett volna, villám földelők egyesítése az üzemi földelőkkel vagy nem egyesítése technikai előny-hátrány miben nyilvánul meg. Mindkét változatnál közvetlen-direkt villám esetén megemelkedik a ház minden elemének potenciálja, plusz induktív-kapacitív hatásokkal is megjelenik. Ha össze van kötve akkor mindenképpen magasabb lesz, mintha nem visszük be fémesen a lakásba EPH és védővezetéken keresztül a többszáz KV feszültséget, amit az LPS3-4 villámáram 100kA-je megemel az eredő földelési ellenálláson.
Tehát ez lehet az a valami, ami a kecskeméti tűzoltóknál szabály volt ez differenciálás.

istvan01

pontosítok, a talaj feletti közösítő típusa NFA2X 1x25mm2

tothgyula

A villámáram eloszlása egy lakóépületbe becsapó villámesetén, úgy alakul,hogy 50%-a villámvédelmi földelőkön fut le, 25%-a az erősáramú betáphálózat PEN vezetőjére esik, 25%-a pedig az épület belső EPH rendszerére.  A "Villanyszerelők Lapjának" ezévi januári száma foglalkozik a koordinált túlfesz-védelemmel. Kezdi a zónakoncepcióval és a MSZHD60364-5-534 szabványnyal is.
Ha egyáltalán nem kötöd össze az erősáramú földelőket a villámvédelmi földelőkkel- akkor a potenciáltölcsért figyelembevéve-valóban kisebb az erősáramú hálózatra kijutó feszültségemelkedés. A fenti szabvány írja, hogy amennyiben a védeni kívánt eszköz10m-nél távolabb van a tápponti SPD-től, akkor a védelem hatásosságának megőrzése érdekében javasolt kiegészítő intézkedések alkalmazása is.További SPD-ket építünk be a hálózaton. Ezt 10m-es szabálynak nevezik.
A zónakoncepció alkalmazásakor ugyanis hiába tudjuk, hogy a "sugárzott" (nagyrészt indukált) zavarok ellen úgy is védekezhetünk, hogy a belső hálózat kellően sok csomópontján SPD-t építünk be(csökkentve ezáltal a kialakuló vezetékhurkok nagyságát és javítva a potenciálkiegyenlítést), nem tudunk arról semmit mondani, mit is jelent a "kellően sok".

Fecó

Én úgy emlékszem az MSZ EN 62305 az aluminium esetében legalább 50 mm2 keresztmetszetet ír elő, sodronyszerkezet esetén 1,7 mm huzalátmérővel. De abban az esetben ha valaki "önszorgalomból" épít ki villámvédelmet a családi házán, akkor lényegében azt ugyanúgy terveztetni lenne szükséges, nem?