Villámvédelem

Indította tothgyula, 2013. április 04., 07:48:53 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Játsszunk el a gondolattal!
Kap az épületed 10ezer évente egy 50-100kA-es villámot. Ez a föld felett összekötött összes földelőn létrehoz egy 4-10kV-os lökőhullámot. Ennek 25%-a kikerül a közcélú légvezeték vagy kábelhálózat PEN vezetőján át a 22/0,4kV-os trf. csillagpontjáig és visszafele a fázisvezetőkön a Te lakásodba is. Az itt beépített SPD túlfesz levezetők levezetik vagy részben levezetik a túlfeszültségű tranzienst.
Tulajdonképpen csináltál magadnak egy nehéz problémát, azáltal, hogy nem betonalapföldelőt, földelőhálót készítettél az építkezés elején! Nem ismerem az ottani talajviszonyokat, be Bács-megye homokos- löszös talajú általában. Ez is nehezíti a jó földelési ellenállás érték megvalósítását. Pusztaottlakán nem tudtunk 1000 OHM-nál kisebb földelöcsoportot készíteni! Mostmár van mélyföldelő 16m-es.
További hasznos véleményeket kívánok!
TothGyula

istvan01

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2018. december 04., 19:09:59 DÉLUTÁN
Játsszunk el a gondolattal!
Kap az épületed 10ezer évente egy 50-100kA-es villámot. Ez a föld felett összekötött összes földelőn létrehoz egy 4-10kV-os lökőhullámot. Ennek 25%-a kikerül a közcélú légvezeték vagy kábelhálózat PEN vezetőján át a 22/0,4kV-os trf. csillagpontjáig és visszafele a fázisvezetőkön a Te lakásodba is. Az itt beépített SPD túlfesz levezetők levezetik vagy részben levezetik a túlfeszültségű tranzienst.
Tulajdonképpen csináltál magadnak egy nehéz problémát, azáltal, hogy nem betonalapföldelőt, földelőhálót készítettél az építkezés elején! Nem ismerem az ottani talajviszonyokat, be Bács-megye homokos- löszös talajú általában. Ez is nehezíti a jó földelési ellenállás érték megvalósítását. Pusztaottlakán nem tudtunk 1000 OHM-nál kisebb földelöcsoportot készíteni! Mostmár van mélyföldelő 16m-es.
További hasznos véleményeket kívánok!
TothGyula
Véleményem szerint.... de inkább csak vélekedek dolgokról, jelenségekről.  ;D
Az Alföld ezen részén 2,5-3db felhő-föld villám gyakoriság volt eddig per km2. A házam alaprajz, és pár tényező alapján számolva nálam 70évenként látogathat be direkt épület villám. Az utcában háztól 25m-re volt már villám nem egyszer középfesz vasoszlopba csattant, volt amit láttam is, volt villamos berendezés károm is.

Egy 100kA-es, de legyen csak 50kA direkt villám áram felfogómon majd egyszer belátogathat hozzám is. Ennek az áramnak várhatóan 50%-a megy le a földelésembe, de a 25kA árammal 10kV földelőkön csak akkor jelenik meg ha max 0,4ohm az eredő ellenállás a föld felé. Na ezt a 0,4ohm-ot a büdös életben nem fogom tudni produkálni, nagyon jó lesz ha 5-10ohm között megáll majd az eredő. Tehát a 25kA 100kV-ra fogja emelni a házat. A talajvíz szintje az utóbbi idők kevesebb csapadéka és főleg mióta a város egésze csatornázva lett, lejjebb süllyedt 1,5-2m-el. 30évvel ezelőtt vizes időben volt -0,5m.

Ok, köszönöm a betonalap földelés ajánlatot, de könyörgöm, ahhoz el kéne takarítani a mostani házat, mert ez a ház 50évvel ezelőtt épült. Vasat csak és kizárólag vízvezeték formában kapott beépítve akkor. Gáz jóval később lett bevezetve, majd 20 évvel ezelőtt, miután a tulajdonomba került az ingatlan, akkor kapott tetőtér beépítést magasítással kombinálva. Pár éve teljes homlokzat szigetelés és még napelem is került a tetőre.   

Más.
Mint laikus villámhárítás érdeklődőként, el szeretném mesélni egy nekem feltűnő tapasztalásomat. Családi, pontosabb unoka feladatban utóbbi 2 évben többször töltöttem 2-4hetet Svájcban, Lausanne külvárosban. A környéken, Lausenne és Genfi tó mentén megfigyeltem, az épületek többsége, kisebb lakóházak fele, a többlakásosok és persze a közintézmények mind villám védelemmel felszereltek, legalábbis amit kívülről lehet észlelni. Ez a LEHET LÁTNI, ez hangsúlyos, mert alaposan kell körbe nézni, hogy észrevehető legyen, mert szépen besimulnak. De, két különlegességet láttam. Minden villám vezető szerkezet kivétel nélkül réz elemekből van, a levezetők és alkatrészei azok látszanak, földelő anyag az nem látható természetesen. A levezetők szinte mindenütt a rézanyagú ereszcsatorna mögött-mellet fut. Az épület-bádogos szakmát ott épület-rezezőnek hívhatják. Horganyzott bádoglemez ott nincs, előfordul alumínium, de az ritka. Második számú nekem meglepő dolog az ottani villámvédelmi szokásban, hogy felfogó rúd szinte sehol, egyedül a vasútállomások főépülete tetején, meg láttam tényleg nagy épület tömegű középiskola tetején Lausanne-ban. /A szabvány mobil tornyokon az erre felé is látható szigetelt felfogók vannak persze, de ez nem épület./

Betonalap földelés arra felé? Láttam építkezést többet, lakóépületek, 5-6szinetesek amit figyeltem, mert kiplakátolják mi készül. Az egyiknél az építkezés elején körben az épület külső alapvonal mentén zártan, egymással érintkezve lenyomtak talajba daruval kombinálva hidraulikus kalapáccsal 25m hosszú 400x500mm-es I gerendákat .. uram isten? itt egy új WTC készül? kérdeztem magamtól. Később a házhoz tartozó teremgarázs, vagy még talán az alá is őrületes mennyiségű sűrű rácsozatú és vastag betonvas ... Egy közeli másik építkezésnél, más a kivitelező, ott nem I gerendákat nyomkodtak, sűrűn egymás mellett 40cm átmérő 25m hosszú/mélységű vasbeton kútalap, gondolom a főfalak mentén. A talaj itt túlságosan laza lenne? nehezen tudom elképzelni, de nem jellemző a sziklás anyag sem, mert borzalmas mennyiségű földet ástak ki, köveket nem láttam.
Na, ezeket az I gerendákat/vasbeton kútalapot összekötve, plusz a belső vasalt betonhálóval könnyen előáll akár 0,001ohm földelési ellenállás. 

istvan01

Fölmerült itt korábban, hogy mire elég a 25mm2 aluvezető vízszintesen talaj közelében potenciál kiegyenlítésben, ahol csak részvillám áram folyik.
Példaként számolok 10m 8mm köracél/50mm2 vas vezetővel ami levezetőnek is megengedett keresztmetszet és 10m 25mm2 rézvezetővel.
A számolási példában érkezik 10kA mindkét fajta vezetőre. A felhőből érkező villám áramgenerátoros forrásként kezelhető ezeken a vezető szakaszokon.

A 10m 50mm2 vas ellenállása 19.3mohm, 10kA 1900kWp csúcs teljesítményt disszipál ezen a hosszon

A 10m 25mm2 alumínium ellenállása 10.4mohm, 10kA 1000kWp csúcs teljesítményt disszipál ezen a hosszon

Az áram erőhatása az amit a vasvezető jobban visel a kanyarokban.

istvan01

csak sikerült elrontanom a szöveget, helyesen
Idézetet írta: istvan01 Dátum 2018. december 18., 20:57:51 DÉLUTÁN

....... és 10m 25mm2 alumínium vezetővel. ....
/miért nincs itt posztolás után pár perc javítási lehetőség??/

Sztrogoff

Ma este 23:24-kor még volt... Jobb felső sarokban megjelenik egy időre a Módosítás gomb.

tothgyula

Karácsonyi üdvözlet.
Áldott karácsonyi ünnepeket és egy boldog új évet kívánok Minden Kollégának és Olvasónak.
TothGyula.

istvan01

Kismegszakítók zárlati áram képessége feletti áramok esetén hogyan viselkednek? Ezt kérdezem azért, mert nálam az árammérő szekrénybe mért oldalon telepítve van Tracon 8 kA (10/350 us) 40/80 kA (8/20 us) T1+T2 tulfesz levezető, külön Gg-es olvadó betéttel védve, ami nem ideális részvillám levezetésre. Ha a kiépített földelők-EPH közösítésen keresztül megjelenne az LPSIII-al számolt 100kA 50%-a 4db, háromfázis+PEN  vezetőn távozva, akkor elvben áganként 12,5kA szaladna át az elektronikus árammérőn és pecséttel zárt kismegszakítókon a házból kifele. Miközben tudom, ezek az áram megosztások egy elméleti 1ohm saját eredő földelés esetére vannak feltételezve, valóság nálam ennél rosszabb lesz, mert várhatóan az eredő földelés ellenállásom kb 5ohm-ra fog sikerülni. Vagyis a 12,5kA-nél nagyobb áram fog átfolyni, de azért is mert az 50kA sem szimmetrikusan egyformán távozik a négy vezetőn az utcai vezetékek felé.

Három esetet feltételezek. Egyik, a B16A/6kA kismegszakító(k) zárva maradva-összeégnek, másik eset hogy széthullik és nem fog tudni áramot átengedni.  Harmadik, nem ég össze, látszólag működik, szétkapcsol-zár, de túlterhelésre, zárlatra nem reagál.
Van mégy egy eset, hogy az áram hatására a műanyagok elfüstölnek, lángra lobban, és tűz is lehetséges. Ez a legrosszabb eset, pláne, hogy nálam még az épület külső falán van a fa anyagú árammérő szekrény az EPS-el hőszigetelt felületen.
A méretlen oldalra ebbe a szekrénybe reménytelennek látszik T1-es, szikraközös villámáram levezetőt építettnem-engedélyeztetnem, ami ideálisabb lenne a saját villám hárítómra érkező villám áram kezelésre.

Egy ehhez nagyon hasonló villám okozta árammérő szekrényből kiindult lakás tűz előző nyáron megtörtént tőlem három utcával arrébb, igaz, ott nem volt sem kiépített villám és tulfeszvédelem. /erre rákérdeztem a DÉMÁSZ szerelőktől is, árammérő szekrényből indult a tűz/

Gyurmaúr(fi-relé)

hát igen, nos ezért alkalmazunk mi itt kint a "történelmi" NSZK-ban a mérőknél ú.n. nagy teljesítményű kismegszakítókat, melyek ugye 1,5-nyi osztásegységesek, azaz 1.5-szer szélesebbek a normál kismegszakiknál és persze legalább 20kA-es zárlati megszakítóképességgel bírnak. Viszont a te esetedben az a fő gáz, hogy nincs a mérők előtt "B"-s túlfeszvédelmi unit, mely ugye képes a 20-50kA közti villámáramok hatékony levezetésére, s melynek előtét biztosítója csak és kizárólag legalább 50kA-es zárlati áram megszakító képességű gG/gL karakterisztikájú, legalább 100A-es NH00-ás, de inkább NH0-ás késes bizti lehet. És amire sokan nem figyelnek, az a késes aljzatok - "B"-s cuccka, valamint a "B"-s cuccka és földelő szonda közti vezetékszakaszok maximálisan megengedett össz hosszúsága!! Ez -ellentétben a kuki hosszával, ahol ugye a minél hosszabb ,annál jobb (is)szempont- lehetőleg minél rövidebb legyen, tehát ne haladja meg összesen (L1-L2-L3, PEN) az 1 métert!!

istvan01

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2019. január 26., 17:46:04 DÉLUTÁN
hát igen, nos ezért alkalmazunk mi itt kint a "történelmi" NSZK-ban a mérőknél ú.n. nagy teljesítményű kismegszakítókat, melyek ugye 1,5-nyi osztásegységesek, azaz 1.5-szer szélesebbek a normál kismegszakiknál és persze legalább 20kA-es zárlati megszakítóképességgel bírnak. Viszont a te esetedben az a fő gáz, hogy nincs a mérők előtt "B"-s túlfeszvédelmi unit, mely ugye képes a 20-50kA közti villámáramok hatékony levezetésére, s melynek előtét biztosítója csak és kizárólag legalább 50kA-es zárlati áram megszakító képességű gG/gL karakterisztikájú, legalább 100A-es NH00-ás, de inkább NH0-ás késes bizti lehet. És amire sokan nem figyelnek, az a késes aljzatok - "B"-s cuccka, valamint a "B"-s cuccka és földelő szonda közti vezetékszakaszok maximálisan megengedett össz hosszúsága!! Ez -ellentétben a kuki hosszával, ahol ugye a minél hosszabb ,annál jobb (is)szempont- lehetőleg minél rövidebb legyen, tehát ne haladja meg összesen (L1-L2-L3, PEN) az 1 métert!!
Igen, ennek kapcsán merül fel bennem ismét, melyik ujjamat harapjam meg inkább. Vagyis, az e jobb megoldás és okoz kisebb kárt, balesetet, tűzveszélyt, ha egyesítem és összekötöm a talaj közelében a villám levezetőket-földelőket az üzemi és EPH földeléssel, vagy ne kössem össze, ami ellentétes az MSZ EN 62305 ajánlásával.

Mert ha összekötöm villámföldelőket úgy, hogy nincs szabályos B-s villám áram levezetőm árammérő előtt, akkor elég nagy valószínűséggel a mért oldali B+C levezető alig képes levezetni, jobb esetben széthullik a mérőszekrény, rosszabb esetben kigyullad az egész.

Másik eset, a ház körüli 7db 3m-es villám földelők egymással összekötve de az üzemi-EPH földeléssel nem összekötve. Ekkor alacsonyabb szinten valósul meg a villámláskori "egyenletes" potenciál eloszlás a ház körül/ház alatt.  Ekkor nagyobb kockázata van az épületen belüli fémes tárgyak közelében nagyfeszültség megjelenésének, viszont ha a biztonsági távolságok be vannak tartva, akkor villám levezetőkből kiindulva átívelés már nem várható. Ebben az esetben is dolgozik mind három B/C/D túlfeszültség levezető kapacitív és induktív gerjesztéssel, valamennyi még vezetett úton érkező túlfeszültségekre is, de a mérő óra felé "alulról" lényegesen alacsonyabb feszültség és áram támadja meg a mért oldali B+C levezetőt, árammérőt és az áram mérő előtti 6kA-es kismegszakítókat.

istvan01

Tisztelettel kérdezem az engedélyes szerelőket arról, hogy ha én cserélni szeretnék az árammérőm előtti méretlen ágon lévő  (lassan muzeális Bakony) 3db B16A/6kA pecsétzáras kismegszakítót egy áramértékben azonos de zárlati áramában erősebb típusra, például Schneider iC60L B16A A9F93116-re, ami MSZ EN 60947-2 szerint 25kA-es, akkor ennek mi a módja? Ezzel szándékom szerint javulhat az árammérőm után, mért ágon szerelt T1+T2 tulfeszlevezető képessége ha a házam kapja direktben a felfogóján az LPSIII-IV villám áramot és persze egyesítve vannak a villámföldeléseim az üzemi-ÉV földeléssel.
Ez a pecsétzáras kismegszakító kinek a tulajdonát képezi?
Ha én beszerzem ezt a kismegszakítót, akkor kérhetem egy engedélyes szerelőt a beépíteni?