Álmennyezet fém tartószerkezeteinek EPH-ba bekötése

Indította zsizsi, 2012. december 21., 17:53:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Hogy van-e erre szabvány?
Az álmennyezeti raszter nagy kiterjedésű fémszerkezet, mely általában védővezetős lámpatestekkel szerelt.
Szerintem ebből kellene kiindulni, hogy be kell-e kötni akkor az EPH-ba.

Szelei

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. december 23., 09:52:38 DÉLELŐTT

Hogy van-e erre szabvány?
Az álmennyezeti raszter nagy kiterjedésű fémszerkezet, mely általában védővezetős lámpatestekkel szerelt.
Szerintem ebből kellene kiindulni, hogy be kell-e kötni akkor az EPH-ba.

Ezek az elemek eloxált, festett, por-szórt. Sínek hossza 10 cm től 3 fm. ig változik. Tartó 5 mm es gömbvas pálcák betonba, fába rögzítve. Azonos potenciálra hozása ezeknek az alkatrészeknek szerintem több időt venne igénybe mint felszerelése. Ilyen szerkezetekben szereléskor mindig kábeles szerelést használunk és földelt lámpatesteket szerelünk. Kivétel a törpefeszültségű halogén lámpa világítás. Itt viszont kettős szigetelésű transzformátort, vagy elektronikus előtétet építünk be. Nincs az a megrendelő aki ki fizetné a földelés kialakítását a tartó szerkezetre. Pláne ide utólag csak szakemberek járnak karban tartani. Áramütés veszélye a használók számára szinte kizárt. Nem életszerű!
Hasonlít a gipszkarton alatti fém tartó szerkezet elemeinek földelés bekötéséhez.

JUVILL


Egy érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat alkalmával az álmennyezeti raszter fémszerkezetén mérsz 2000 ohmot.
Hogyan minősítesz? Mit írsz a minősítő iratba erről?

Szelei

Tisztelettel én csak villanyszerelő vagyok és ezzel megbízott társaság foglalkozik nálunk! Soha nem került mérési jegyzőkönyvbe az álmennyezet tartói, csak a beléjük szerelt lámpatestek. Pedig mindig más más társaság végzi ezt a munkát. Nálunk fa gerendához van rögzítve a tartó szerkezet és felette eléggé nagy mennyiségű számítógépkábel és világítással kapcsolatos kábelek futnak. Természetesen mind MT és a kötések víz és pormentes dobozokban kötve, gerendákon rögzítve.

JUVILL


Akkor kérdezem a felülvizsgáló kollégákat, hogyan minősítik az álmennyezetek raszterszerkezetét?

nova

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. december 23., 09:52:38 DÉLELŐTT
Az álmennyezeti raszter nagy kiterjedésű fémszerkezet, mely általában védővezetős lámpatestekkel szerelt.
Szerintem ebből kellene kiindulni, hogy be kell-e kötni akkor az EPH-ba.

Igaz, hogy fémből vannak a a tartó szerkezet elemei, viszont szerintem nem képeznek egybefüggő fém szerkezetet, mint már mások is írták a festet réteg miatt. Sokszor annyira bizonytalan az illeszkedésük, hogy csak a szentlélek tartja őket a levegőben. :) Ahhoz, hogy minden egyes elemét végig EPH pontra kössed másfajta szerkezeti kialakítása is szükség lenne. Esetleg csavaros kötésre lenne szükség az egyes elemek rögzítésére.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


A raszter gerincei összefüggőek, és terjedelmüket tekintve nagy kiterjedésű fémtárgyak.
Várnám a felülvizsgáló kollégák véleményét, hogyan minősítik ezeket érintésvédelmi felülvizsgálat alkalmával, mit írnak a minősítő iratba?
Ez azért érdekes, mert a lámpatestek védővezetős érintésvédelemmel rendelkeznek.
Még az MSZ 172/1-1986. szám szabvány is azt írta, hogy EPH -hálózatot kell kialakítani minden olyan épületben, amelyben védővezetős érintésvédelmet alkalmaznak, és az épületben a helyhez kötött villamos szerkezetek testével egyidejűleg érinthető,kiterjedt fémszerkezet is van.
Szerintem a raszter egy kiterjedt fémszerkezet (bármilyen sziszi-fuszi darabokból áll a gerinc tartóit kivéve), és a beépített lámpatestek helyhezkötött berendezések.
A szabvány szerintem azzal nem foglakozik, hogy ezek festettek, vagy nem.
Valamit azért szerintem erről írni kell a minősítő iratba. ;)

Novill

Mint ahogy előzőleg  is írtam ha bekötjük nem vétünk az előírásoknak, de indokolatlannak tartom. Így mivel nem érinthető, nem látható közvetlenül én magam részéről nem követelem meg. De ha  valaki megtudja cáfolni pontosan szabvány pontokra hivatkozva, azt hiszem megköszönnénk. Hozzá magyarázni  valószínű meg lehet, de az álláspontot védeni nem lehet szabvány pontokra hivatkozva.  Itt fórumon szó volt az amerikai villanyszerelésről, ott látható volt minden szerkezet fém, a csövek, dobozok is. Így ott egyértelműen megvalósulnak az EPH bekötések, továbbá az elektroszmog szerelési követelményeknek. Nálunk a műanyagok alkalmazása, elszigetelés, kettős szigetelés, I. év. osztály és törpefeszültségű védelem tölt be jelentős szerepet.
Ha megkövetelnénk mindenhol a gipszkarton fémszerkezetek bekötését, az rendkívüli sok költséget és munkát jelentene. Viszont vele azonosan nem gondolom, hogy növekedne a biztonsági szint. Akkor amikor a felülvizsgálatokon alapvető hibákat lehet találni még a napig. Ezeket kell elsősorban megoldanunk, itt kell megismertetnünk egymást a helyes szakmai  módokról.

JUVILL


Megbocsáss, azt hiszem nem egy fogalomról beszélünk.
Én az álmennyezet raszterszerkezetéről beszélek. Ez látható, és érinthető.
Ebben vannak elhelyezve a lámpatestek, és az 500x500 mm-es méretű hungarocell lapok, több helyen az elszívók fém szerkezetei is. Ez maga a látható álmennyezet, melyet akarva akaratlanul érint a villanyszerelő a lámpatestek javítása, fényforrásainak cseréje esetén.
Hozzászólásom mindegyike erre vonatkozott.

Szelei

Nekem most a szomszéd villanyszerelő halálos balesete jutott eszembe!
Kapcsolótérben kellett neki egy kábelt bekötni. Vékony 40 cm-es szekrények lenyitható NKI tartós ajtókkal, és alul 3 X 3 fázis elmenővel oldalanként 1-1 hátfalon 1. Sajnos nem volt körültekintő és oldalkötéshez jobban hozzáférjen átnyúlt a szomszédos mezőbe, miközben a földön feküdt. Hiába volt rajta védő ruházata, mert a földelt szekrénykereten keresztül kapta a végzetes áramütést.
Hibák amit elkövetett:
1 nem áramtalanította, szigetelte az érinthető szomszédos mezőket.
2 egyedül tartózkodott, végzett munkát egy kapcsolótérben.

Miért említem! Mert ha villanyszerelő akar itt fényforrást javítani le kell kapcsolni a javítandó lámpatestet, csak mérés ideére kapcsolhatja vissza. Kérdezem a kikapcsolt fényforrás milyen veszélyt rejthet magában. Ha be tartjuk a szakma szabályait lehet veszélytelen módon szerelni. Több balesetveszélyt okozhat ha tökéletesen földelt fémszerkezethez ér mérés közben esetleg feszültség alá került személy mivel még a magasban végzett munka végett le esik és további sérülés szerez be.
:'(