Hőszivattyú fogyasztás tapasztalatok

Indította czapi, 2012. december 16., 09:46:07 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

czapi

Sziasztok!

Van egy kis házikóm, amit hőszivattyúval fűtök, benne van használati meleg víz is.
Gondoltam megosztom a mért fogyasztásokat.

A ház 38cm YTONG, hőszigetelt alul-felül, ablakok is.
kb. 125m2, 370 légköbméter.


Novill

Több hőszivattyús ház villanyszerelését végeztem el az elmúlt időszakokban. Tudom sok múlik a tervezésen és a kivitelezésen, hogy hogyan válik be a rendszer. Tudjuk a geo tarifa ára kedvezőbb. A villamosenergia ára is változik folyamatosan ugyanúgy mint a gáz ára is. De a szilárd tüzelő anyagok ára sem olcsó. A gázprogram keretében majdnem mindenhol van  már gáz. A gáz fűtőértékére sokan panaszkodnak. Sajnos ma már egy családi házas övezetben este végig sétál az ember, olyan érzése van mintha évtizedeket utazott volna vissza az ember. Mivel a szilárd tüzelésű kazánokat sokan újból üzembe helyezték. Vissza térve az eredeti témához 5-10 olyan hőszivattyús házhoz kellett visszamennem és azt tapasztaltam, hogy többen megszüntették a hőszivattyús fűtést. Állítólag nem bizonyult gazdaságosnak a rossz kivitelezés miatt. Ezért jó ha van egy másik alternatíva is a fűtés megoldására. Az összehasonlítás nem is olyan egyszerű! Kíváncsi vagyok a legutóbbi ez évben megvalósult hőszivattyús rendszer hogyan válik be. Minden esetre a napelemnek fel lett víve a vezeték.

czapi

A ház 2009-ben lett kész és falfűtésre és padló temperálásra lett tervezve(IDM, osztrák). Az előremenő víz nincs 30 fokos.
Van egy kandallónk tartalék fűtésnek, ha valami gond van, vagy nincs áram.
Gáz nincs a telken.  :)
A szomszédok elmondása szerint, gázra 3 hónap alatt elköltenek ennyit egy évben.

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. december 16., 16:33:11 DÉLUTÁN
Vissza térve az eredeti témához 5-10 olyan hőszivattyús házhoz kellett visszamennem és azt tapasztaltam, hogy többen megszüntették a hőszivattyús fűtést. Állítólag nem bizonyult gazdaságosnak a rossz kivitelezés miatt. Ezért jó ha van egy másik alternatíva is a fűtés megoldására. Az összehasonlítás nem is olyan egyszerű! Kíváncsi vagyok a legutóbbi ez évben megvalósult hőszivattyús rendszer hogyan válik be. Minden esetre a napelemnek fel lett víve a vezeték.
Nem tudom milyen hőszivattyús rendszereket szüntettek meg, de az azért érdekes, hogy nem kis pénzből megcsináltatnak egy rendszert és egyszerűen megszüntetik.

Novill

Ez egyik helyen 7 kút volt fúrva 42 m-re. Amikor ott dolgoztunk közel 2 hónap alatt október- novemberben több mint 700 KWh fogyasztása volt 10 fokra beállított termosztátnál. Az igaz ez az eset már kb. 7 éve volt. Azóta ez a technika is sokat fejlődött valószínű.  Igaz az építkezés ideje alatt.Ma már áttért a napelemekre és erre épített egy villany kazánt, éves elszámolásba van. De ez sok pénzbe került neki.

czapi

Itt van tőlem 500m távolságra 7 kavicsbánya tó, van miből szivattyúzni.
Az egész terület alatt sóderágy, nem kellet sokat küzdeni a kutakkal.
Nekem 3 6m-es kutam van.
Egyből jön a 13 fokos víz, amit a hőszivattyú lehűt 8-9 fokosra és megy a két nyelető kútba.
A kutak között 25m távolság.

Novill

Ebből is látszik a hőszivattyús megoldások sokasága.

ELEKTOR-KALANDOR


czapi

A hűtési kör hőcserélőjének a helye ki van alakítva, a hőszivattyús képen a keringtetőszivattyú mellet van a helye, a négy csonk megvan, csak pár száz rugó vagy rongy hiányzik.  :)
Egyébként az 500l-es puffertartályba napkollektort is be lehet kötni, ez csak a rugókon és rongyokon múlik.   :)

Novill

Gondolom hűt-fűt termosztátokat szereltetek fel, külső hőmérséklet érzékelővel láttátok el. A helységenkénti termosztátokkal vezéreltétek a mágnesszelepeket. A  fűtési és hűtési ( vagy csak fűtés egyszerű átkapcsolás hűtés) szivattyúk indítását és a hőszivattyú kontaktus zárását nem volt nehéz megoldani ;). Milyen vezérlési módot találtatok ki neki? A hőszivattyú vezérlését nappaliról lett megoldva? Ezen szoktak néha vitatkozni, hogy hova legyen kötve. A napkollektornak külön van vezérlő egysége, vagy össze lett hozva a vezérlés egy komplett egységbe?

czapi

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. december 17., 07:10:19 DÉLELŐTT
Gondolom hűt-fűt termosztátokat szereltetek fel, külső hőmérséklet érzékelővel láttátok el. A helységenkénti termosztátokkal vezéreltétek a mágnesszelepeket. A  fűtési és hűtési ( vagy csak fűtés egyszerű átkapcsolás hűtés) szivattyúk indítását és a hőszivattyú kontaktus zárását nem volt nehéz megoldani ;). Milyen vezérlési módot találtatok ki neki?
Egy központi termosztát van a hőszivattyúra kötve és egy külső hőmérséklet érzékelő.
Van 4db EMOS T105VF rádiós hűtő/fűtő termosztát (3 szoba és a nappali), ezek az osztógyűjtőkön található motoros szelepeket vezérlik.
A hőszivattyú vezérlőegysége (Navigator 1.0) kezeli/kezelné a hűtés vezérlését is, anyagi okok miatt ez nem valósult meg, de a lehetőség megvan. :)




Idézetet írta: Novill Dátum 2012. december 17., 07:10:19 DÉLELŐTT
A hőszivattyú vezérlését nappaliról lett megoldva? Ezen szoktak néha vitatkozni, hogy hova legyen kötve.
A hőszivattyú vezérlését nappali áramról kell betáplálni, 8-10 és 16-18 óra között nincs GEO áram, a ezt a holtidőt is be lehetett programozni a Navigatorba.
Van 500l-es puffer tartály és ilyenkor is működik a keringtetés, van fűtés.
Idézetet írta: Novill Dátum 2012. december 17., 07:10:19 DÉLELŐTT
A napkollektornak külön van vezérlő egysége, vagy össze lett hozva a vezérlés egy komplett egységbe?
A napkollektort is tudja vezérelni a Navigátor, anyagi okok miatt ez sem valósult meg, de a lehetőség megvan. :)
Megpróbáltam olyan gépet választani ami elég jól bővíthető.