Azok a piszkos anyagiak...

Indította NIDUS, 2012. november 01., 21:13:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

NIDUS

Sziasztok, üdvözlök Mindenkit!

Kicsit szégyellem magam, mert igen ritkán látogatom a fórumot, ha így van, akkor is kérdéssel...
Igazából nem is kérdésem lenne, hanem tanácsra, segítségre lenne szükségem. Villanyász a szakmám, bár már jó ideje nem gyakorlom (betegség miegymás miatt), egyszóval nem a szakmában keresem a kenyerem. Saját részre, ismerõsöknek meg egy kis maszek azért néha befigyel.

Mostanában, ,,belekeveredtem" egy nagyobb melóba, elvállaltam egy családi ház szerelését. Egy földszintes, durván 150 m2 – es téglaépítésû házról + melléképületekrõl van szó. Nem egyszerû, mert a fél ház üres a másik fele tele van, hûtõnek menni kell, darálónak menni kell (mellékép.), világítás kell stb. Szerencsére lakatlan. Pár hetes meló után (csak szabadidõben), végére értem egy fejezetnek, folytatás jövõ év elején várható. A tulaj jelezte, hogy rendezzük az anyagiakat ez idáig, aztán majd folyt.köv. Dilemmában vagyok ami az anyagiakat illeti, ebben kérnék egy kis segítséget ha lehet ilyet kérni. Leírom részletesen az idáig elkészülteket.

Az épületet úgy kell elképzelni, hogy a nappali a ház közepén, és szó szerint körülötte van minden helyiség, az egyik oldalán csak üveges felület padlótól mennyezetig. Elõtér, az üveges ,,fal" mögött, ott van a mérõhely.
(Innen indítok.)  Mérõhely fölött volt egy fém elosztószekrény tele 1000 éves kismegszakítókkal, helyére bekerült egy 48 modulos süllyesztett, mint fõelosztó (még falazni is kellet). Onnan indul a móka, a nappalin körbemegy a fõág üvegtõl üvegig U alakban, 2x23-as csõvel + 2-3 13,5 is ahol célszerûnek láttam. Csak a 4 sarokban van kötõdoboz, minden szerelvénydoboz a négy kötõdoboz valamelyikébe megy, 3 szoba is ezekrõl lesz/van betáplálva. + a konyha, fürdõ, kamra/ kazán helyiségek egy alelosztóról fognak menni.   Az épületben 3 fázis van (3x25A).

Ami idáig kész van:
Fõelosztótól  >  a nappali, egy szoba, wc-ben - fürdõben kötõdoboz  a folytatáshoz, kamrában alelosztó.

Nappaliban (5x5m) >  6 kapcsoló 6 dugalj 4 lábvilágítás 4 kötõdoboz 1 csillár leág.. A régi nyomvonalat tudtam használni, de ettõl függetlenül sokat kellet vésni (nem mindenhol lehetett horonymarózni). A helyiség világítása 4 ponton kapcsolható. (a lábvilágítás... négy sarokban lesz valami ledes kütyü, ami esténként világítani fog. Még nem láttam miféle, de a leállás megvan neki, még az sem kizárt, hogy valamiféle alkonykapcsolós jellegû lesz a mûködtetése.)

Szobában (5x5m) > 1 kapcsoló 7 dugalj 1 csillár leág. 1 kötõdoboz

Wc  > Beállás kötõdobozzal, még nem tudni a világítás pontos helyét, a szagelszívó sem tuti + innen lesz a wc mögötti zuhanykabin világítása (valószínû  csempébe ültetett ledcsíkok lesznek).

Fürdõ > Beállás kötõdobozzal, mennyezeti világítás megoldva wc-n keresztül.

Kamra > Alelosztóval (8 modulos) beállás

Vissza van még 2 szoba, konyha + kamra, fürdõ /wc, pince (ami tuti, de változások vannak idõnként )

Úgy gondoltam, hogy L1 fázison lesz az összes dugalj helyiségenként külön áramkörön.  L2 fázison a világítás szintén külön áramkör helyiségenként. L3 fázis pedig elmegy az alelosztóhoz közvetlen 6-os sodrottal. Szóval ezek be vannak húzva, a maradék helyiségeknek elõ van készítve minden, ideiglenes világítás van, használható dugalj van, említett fagyasztó/daráló üzemel. Törmeléket kihordtam magam után és még lehet a javításokat is elvégzem.  Kb 120m védõcsõ belement, a vezeték min. 3x annyi. Alapanyagokat tulaj leszállította/és ha kell valami hozza bármikor, nekem csak szorgoskodni kellett.

Remélem nem volt nagyon katyvaszos ahogy leírtam.
Szóval az anyagiak, mi az a reális ár, amit ezért a munkáért el lehet kérni? Nem vagyok harácsoló típus, de alul sem szeretném becsülni a munkámat. Nézegettem a neten mindenféle árajánlat készítõ programokat, de nem jutottam semmire. Tudom, hogy nem olcsóság egy családi ház teljes vill. szerelése (ha már csak a festés 150-200E alaphangon), csak azt nem tudom mennyi az az annyi. Remélem, tudtok információkkal szolgálni, ha valaki úgy gondolja, hogy nem publikus a véleménye, várom a privát üzeneteket is.
Elõre is köszönöm, üdv. Krisz.

nova

Idézetet írta: NIDUSKicsit szégyellem magam, mert igen ritkán látogatom a fórumot

Ejnye-bejnye. :)
Az ilyen jellegû anyagi kérdéseket inkább a villanyszerelõ fórum titok kamrájában szoktuk megbeszélni. Sajnos neked ehhez még nincsen elegendõ számú hozzászólásod. Árképzésrõl senki nem beszél nagy nyilvánosság elõtt szívesen.

Visszatérve a kérdésedhez.

Ezek szerint az árról nem egyeztettek meg elõre? Ez általában eléggé problémás lehet az esetek nagy részében, hiszen nyilván a megrendelõ kevesebbre gondolt mint te szeretnél kapni az adott villanyszerelési munkáért. Szinte ingyen viszont te sem szeretnél dolgozni. Én az esetek nagy részében azt vallom, hogy minden annyit ér mint amennyiért el lehet adni. Nyilván ez nem azt jelenti, hogyha valaki alul értékeli a munkánkat akkor azt kénytelenek vagyunk értéken alul elvégezni, hiszen annak semmi értelme nincsen. Fõleg hosszú távon.

Árképzésnél a te esetedbe esetleg alkalmazható modell lenne, hogy az óradíjaddal kalkulálsz. Tehát ha tudod mennyi idõt töltöttél az eddigi villanyszerelési munkálatokkal és a többi munkával. Akkor ezt a számot megszorzod egy általad jónak tartott összeggel. Ilyenkor kijön egy szép szám. Ha sikerül ezt a megrendelõddel elfogadtatni akkor szerintem jól jártál. Amúgy az általad említett költségvetés készítõ programok is ez alapján mûködnek, persze kicsit bonyolultabban. Hiszen ezeknél elõre meghatározott norma idõk vannak minden egyes munkafolyamatra. A mennyiségek alapján pedig elkészül az anyag és munkaköltség kalkuláció.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Te, azért ez a szerelés kissé "egzotikus", mert amennyiben adva van 400V, 3x25A, akkor azért szerintem nem így kellett volna elosztanod L1,L2,L3 fázisokat, fõként, ha gyakorlatilag a "kályhától" újraépítetted az egészet. Soha nem célszerû 1-1 fázist csak világítás, vagy csak erõátviteli Á.K-k számára fenntartani, hanem úgy kell elosztani a terheléseket a 3 fázis között, hogy mindegyiknek "testvériesen" jusson a kakaóból és fõként gondolni kell arra, hogy egy melléképületbe nem egyetlen, hanem mind 3 fázist elviszem és felteszek egy olyan elosztó-csatlakozó szekrényt, amelyben mindenféle -azaz 230 és 400V-os, 3P,4P,5P- csatlakozó dugaljakat teszek, hiszen így teszek jót az ügyfelemmel, mert amennyiben szeretne valamilyen 3 fázisú motoros, vagy egyéb más -pl 3 fázisú hegesztõ,stb gépet, illetve 2 vagy 3 fénycsöves aramtúrákat üzemeltetni, akkor ne szívjon, ha valami miatt elmegy az egyik, azaz itt az egyetlen fázis! Íme; 1-2 elosztó és csatlakozószekrény, melyeket én tettem fel az utóbbi években ennél kisebb családi házakba... (Bocsi, most látom, hogy a fénykép feltöltés funkció elveszett, mint Ábel a rengetegben...)

NIDUS

Köszönöm véleményeiteket!

Sorrendben...

Nova: Gondoltam és tudom, hogy kényes kérdést feszegetek, de jobb ötletem nem volt hirtelen.
Az árról nem egyeztünk meg az elején, de ha úgy is tettünk volna, akkor már nekem lenne kellemetlen folyton azt szajkózni, hogy ezért vagy azért még hozzácsapunk ennyit vagy annyit, mert az igények folyamatosan változnak. Egyszer itt lesz a tv egyszer ott, a mosógép úgyszintén. Kicsit kellemetlenül érintene, ha már az elõzõleg megbeszéltek alapján elkészülök, aztán mégsem ott lesz, azt szüntesd meg és csinálj máshová ugyanolyat.
Ha már az ember becsövez, rögzít mindent...  :-\
Az óradíj kalkulálás jól hangzik, úgy kb. össze tudom számolni a ott eltöltött idõmet.
Sajna a környezetemben, családban nincs olyan személy aki ebben jártas lenne, ezért is tettem itt fel a kérdésemet, hátha...

Gyurmaúr(fi-relé): :) Nyugodtan írhatod, hogy hülyeséget csinálok ha így osztom el a fázisokat, módosítsam mert különben irgum-burgum. Önmagamtól szakmai tapasztalatot elég nehéz szerezni, igyekszem felzárkózni ezen a téren.
A fõelosztóban nincs még szinte semmi, csak lógnak a vezetékek. Szóval arra a fázisra kötök amelyikre akarok, módosítás eszközölhetõ ami az elosztást illeti.
Az alelosztó az nem a melléképületeket hivatott táplálni, hanem azt a konyha/kamra blokknak szántam.
Kamrában lesz a fûtés melegvíz központja, a konyhában feltehetõen (még nem tudom pontosan ezt sem) villanysütõ, mindez 12m-re a fõelosztótól. Ezért gondoltam a külön tápról.
A melléképületek egy külön téma, a fõelosztótól indul teljesen külön, igaz a régi rendszer. Úgy gondoltam nem bolygatom (szét is kellene vernem), csak a földeléssel kiegészítem. Lesz mindenre lehetõség melléképület terén.


Gyurmaúr(fi-relé)

Isten őrizz, hogy lehülyézzelek! Én pusztán az eddigi tapasztalataim alapján írtam,. hogy amennyiben van 400V,akkor mindenképp jól sáfárkodjuk vele, főként, ha csak 3x16,esetleg 20A áll rendelkezésre! Ami a csatl szekrényeket illeti, íme 1-2 általam az útóbbi időben telepített csecse-becse, melyek "kevesebbe kerültek, mint gondolná..."  ;)

Novill

Látom a túlfeszültségvédő szerkezetnél ( márkás) a zöld/sárga MKh vezetéket.
Hogyan határozod meg ezen vezeték hurok hosszát és keresztmetszetét, hogy a villámág áram ne okozzon problémás dinamikus erőhatást?

JUVILL


Megkérdezem, hogy mik azok a zöld/sárga szigetelőszalaggal "kötegelt" vezetékek.
A jövőt illetően arra kérnélek, hogy légy szíves használj kötegelőt, és rendezd a vezetékeke esztétikusabban, használj feliratozó készüléket, és matricás villámjelet, figyelmeztető feliratot.
A elkészült elosztónak - az mellett, hogy ki kell elégíteni az előírásokat - úgy kell kinézni, hogy a jövőt illetve neked mindegyik referenciául szolgáljon.
Ezeket nem kritikának szántam, hanem azért, hogy a "piszkos anyagiakról" a jövőben  minél többet tudjál beszélni. ;)

nyaki

Szegény fiú bemutatja itt nekünk a büszkeségeit, Ti meg lehurrogjátok. ;)
Ejnye-bejnye! ::)
Na jó, persze mindenben igazatok van, de attól még lehet "szabványos(?)". Igaz, hogy az esztétika is azért hagy némi kívánnivalót maga után, de ez most legyen mellékes.
Mindenesetre jó sokat dolgozhatott vele és biztos vagyok benne, hogy működik. ;)
Gratulálok! :D

JUVILL


Nem hurrogtam, csak leírtam a szerény véleményem, még akkor is, ha nem tetszik mindenkinek.
Véleményem fenntartom. És ezeket a sorokat nem a vita kedvéért írom, és írtam.
Segítő szándékkal írtam, még akkor is, ha működik a szerelés.
Az is működik tudjuk, ami nem szabványosan van létesítve, csak a műszaki átadáson kötnek bele, vagy a felülvizsgálaton.
Nem hiszem, hogy az jobb, ha akkor kell javítani, vagy utólagosan.
Részemről így értékelem.
Szegény fiú...
Jó lenne, ha az építő szándék dominálna.
Bocsánat még egyszer.
Ha a jövőben érvényesülni akar, akkor "kábeldzsungelt" ne adjon ki a kezéből, használjon olyan feliratokat, ami egy villamos szakembert megillet.
Kezdő voltam én is, de kritikus voltam magammal szemben akkor is.
Nem rosszindulatból írtam, hanem azért, hogy egy igazi villamos szakember váljon belőle. Úgy gondolom, erre minden esélye és lehetősége megvan, csak dicsérni tudom, hogy ilyen aktív a fórumon, és szakmai kérdéseket tesz fel fejlődése érdekében.

szabi75

Nekem is lenne mit mesélnem "piszkos anyagiak terén"... :) Csak férjek hozzá a titkok kamrájához!