Idõrelé bekötése

Indította petike199600, 2012. szeptember 19., 16:29:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Szeretném segítségeteket kérni idõrelés ügyben!
Másodéves tanuló vagyok villanyszerelõként és nem találok interneten egy rendes rajzot idõrelé kapcsolásról.
Annyit tudok hogy van egy csomó érintkezõje.
Elmagyarázná nekem valaki a mûködését és tudna hozzá adni egy kapcsolási rajzot?
Nagyon szépen köszönöm!

nova

Alapból a sima idõrelé nem egy bonyolult dolog, ugyanaz mint a sima relé csak egy idõtaggal van kiegészítve. A mûködtetõ feszültség hatására például indul az idõzítés és utána kapcsolja a bekötött kimeneteket. Mivel a világítástechnika részben indítottad a témát, így csak tippelek, hogy nem egy egyszerû relére gondoltál. Esetleg ha leírnád, hogy milyen feladatot lát el a bekötni (megismerni) kívánt relé. Esetleg típusjelzés?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Relébõl nagyon sok fajta van, vannak multifunkciós relék. Általában a gyártó oldaláról ezek letölthetõk a bekötést tekintve is. Minden relének van behúzó tekercse, ez általában A1 és A2 jelekkel jelölik. Vannak benne morze érintkezõk elvben olyan mint egy váltó kapcsoló, csak több ilyen érintkezõ párral rendelkezik, kisebb a terhelhetõségük is. Ezen kívül a mûködtetéshez szükséges pontok vannak rajta. Van például: késleltetve meghúzó, késleltetve elengedõ, léptetõ, azonnal meghúzó,stb.

nyaki

HI!
Mivel a világítástechnikában kérdezte, akkor nagy valószínûséggel egy lépcsõházi automata teljesen kielégítheti az igényét egyenlõre. Minden más csak bonyolultabb:
http://www.elkoep.hu/lepcs-hazi-automata/
Egyébként a gugliba beütve az idõrelé szót, sok minden adódik. ;)

petike199600

sziasztok!
Már megvan a pontos megnevezése a relémnek: Elko CRM-91 H   a neve.
Nos az lenne a problémám hogy az S bekötési pontja nemtudom hogy mire való. A gyártónak a honlapján láttam a rajzot de nem értem.
légyszives valaki  adjon már 1 rendes rajzot vagy valami jó magyarázatot hogy hogyan is kell ezt bekötni az egész idõrelét
Köszönöm

czapi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2012. október 03., 19:09:02 DÉLUTÁN
sziasztok!
Már megvan a pontos megnevezése a relémnek: Elko CRM-91 H   a neve.
Nos az lenne a problémám hogy az S bekötési pontja nemtudom hogy mire való. A gyártónak a honlapján láttam a rajzot de nem értem.
légyszives valaki  adjon már 1 rendes rajzot vagy valami jó magyarázatot hogy hogyan is kell ezt bekötni az egész idõrelét
Köszönöm

Német, de azért érthetõ szerintem
CRM-91Hl

Novill

Ez egy multifunkciós idõrelé számtalan elektronikai alkalmazáshoz - világítás vezérlés, fûtés, motorok, szivattyúk, ventilátorok -, amelyek komplex vezérlést igényelnek (10 funkció, 10 idõ intervallum, 16 A vagy 3x8 A kontaktusok)
  Felhasználóbarát funkció és idõbeállítás,
    10 funkció: 5 funkciónál a vezérlõjel forrása a tápfeszültség, 4 funkciónál a vezérlõjel forrása a vezérlõ bemenet,  v1 funkcióban mint impulzusrelé mûködik,  idõtartományok 0.1 s -tól 10 nap 10 fokozatban, (0.1 s - 1 s / 1 s - 10 s / 0.1 min - 1 min / 1 min - 10 min / 0.1 h - 1 h / 1 h - 10 h ,0.1 nap - 1 nap/ 1 nap - 10 nap / ON / OFF), CRM-91H, CRM-93H: univerzális tápfeszültség AC/DC 12 - 240 V vagy AC 230 V, Kimeneti érintkezõ : CRM-91: 1x váltóérintkezõ 16 A, Kimenet jelzése:multifunkciós piros LED, modulszélesség:1-MODUL, DIN sínre szerelhetõ.

Tehát A1 és A2 a relé behúzó tekercse, van egy S pontja amit nyomó gombon keresztül az A1 -re indítva meghúz a relé. Ez egyik indítási módja.   A 15, 16, 18 pontok a kimeneti pontok, ebbõl a 15-ös pont a közös pont, mint az alternatív kapcsolónál az L pont, a 16 és 18 pontok a nyugalmi ás záró pont.
De tüzetesen el kell olvasnod a leírást és a beállításokat, mert több feladatra fel lehet ezeket a multifunkcionális reléket használni.

balzsi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2012. október 03., 19:09:02 DÉLUTÁN
sziasztok!
Már megvan a pontos megnevezése a relémnek: Elko CRM-91 H   a neve.
Nos az lenne a problémám hogy az S bekötési pontja nemtudom hogy mire való. A gyártónak a honlapján láttam a rajzot de nem értem.
légyszives valaki  adjon már 1 rendes rajzot vagy valami jó magyarázatot hogy hogyan is kell ezt bekötni az egész idõrelét
Köszönöm

Itt egy Ganz változat, mely nekem, mint nem villanyásznak azonosnak tûnik az általad említettel és a leírása Magyar.

Kedves Novill!
Még írtam, részletes magyarázatot írtál. Abban erõsíts meg, hogy azoknál a funkcióknál, mikor az S is szerepet kap, akkor az A1, A2 folyamatosan kap áramot.

Marton

Annyiban javítanám Novill írását, hogy az adatlapon ugyan nyomógombként van feltüntetve a "S" vezérlõ pont idító jele de ott lehet, sõt leggyakrabban egy tartós kapcsolt állapot van. Pl. egy esemény megszünte (tartós bekapcsoltság) után egy késleltetett elengedés ezen jel megszünte követkeménye.
Szerintem pontosabban: A1 és A2 az idõrelé müködtetõ feszültsége.
Az "S" vezérlõ pontra olyan alkalmazásoknál van szükség mely egy eseménymegszüntét követi melyeket tápfeszültség (A1,A2) megszünte miatt nem tudna idõzíteni.
Balzsi, igen a "S" vezérlõ pont alkalmazásakor az A1-A2-ön a tápfeszültségnek tartósan ott kell lennie.

Üzenet összefûzve: 2012. október 03., 22:27:31 DÉLUTÁN

Más gyártmányok adatlapjain úgy szokták ábrázolni az idõbeni lefutást, hogy "S" vezérlõjel alkalmazáshoz az A1 jelenlétét is mutatják, azaz kettõ helyett három soros a diagram.

petike199600

Köszönöm a válaszotokat mostmár értem hogy kell bekötni
Most szeretnék valami bonylultabbat.Van egy mágneskapcsolóm egy csengõm egy idõrelém egy izzóm egy fénycsövem 1 piros és 2 zöld nyomógombom és egy csillárkapcsolóm .
Ezekbõl szeretnék összehozni egy bonyolultabb kapcsolást.
Légyszives valaki valami rajzot tudna ezekhez ?
Köszönöm!!