Fogyasztásmérõhely kialakítása

Indította NIDUS, 2011. május 06., 19:46:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

SimJoci

Idézetet írta: rajki Dátum 2015. december 07., 12:04:49 DÉLUTÁN
Petike!

Egy apró észrevétel: nem tudom melyik áramszolga területén készült a mérőhely, de ELMŰ-ÉMÁSZ területen nem vennék át, mert nincs gégecső a gömbvason, ami a fő földelősínről jön fel a kötődobozig. 20-as lépésálló gégecsövet kérnek ráhúzni. Állítólag azóta kérik, mióta valaki megfogott kézzel egy zárlatot a gömbvason... :D

Sziasztok

Én rendszeresen csinálok mérőhelyet Émász területen, de a falba süllyesztett köracélra még sosem tettem gégecsövet és gond nélkül átvették.
Általában ennek rögzítése vagy gipszel történik a falsíkon belül vagy hilti szalaggal fogatom meg ha feszül esetleg, de gégecsövet sosem kértek még tőlem, se ideiglenesnél, sem véglegesnél.
Egyébként nem előírás a mérőszekrény alá tenni a földelést, lehet máshová is, bekötni úgyis a lakáselosztóba kell. Általában én is a mérőszekrény alá teszem a rúdföldelőt, az abból jövő köracél bele megy egy 100x100-as kötődobozba, ott rákötöm Unimaxal, érvéggel a földelő vezetéket onnan pedig átvezetem a mérőszekrényen keresztül a mért elmenő vezeték védőcsövén át a lakáselosztóig.
A mérőszekrényben viszont nem szabad ezt a vezetéket megszakítani vagy sorkapocsban megkötni mert akkor nem veszi át a szolgáltató (egyszer volt ilyen)

rajki

Idézetet írta: SimJoci Dátum 2015. december 08., 16:56:06 DÉLUTÁN
Idézetet írta: rajki Dátum 2015. december 07., 12:04:49 DÉLUTÁN
Petike!

Egy apró észrevétel: nem tudom melyik áramszolga területén készült a mérőhely, de ELMŰ-ÉMÁSZ területen nem vennék át, mert nincs gégecső a gömbvason, ami a fő földelősínről jön fel a kötődobozig. 20-as lépésálló gégecsövet kérnek ráhúzni. Állítólag azóta kérik, mióta valaki megfogott kézzel egy zárlatot a gömbvason... :D

Sziasztok

Én rendszeresen csinálok mérőhelyet Émász területen, de a falba süllyesztett köracélra még sosem tettem gégecsövet és gond nélkül átvették.
Általában ennek rögzítése vagy gipszel történik a falsíkon belül vagy hilti szalaggal fogatom meg ha feszül esetleg, de gégecsövet sosem kértek még tőlem, se ideiglenesnél, sem véglegesnél.
Egyébként nem előírás a mérőszekrény alá tenni a földelést, lehet máshová is, bekötni úgyis a lakáselosztóba kell. Általában én is a mérőszekrény alá teszem a rúdföldelőt, az abból jövő köracél bele megy egy 100x100-as kötődobozba, ott rákötöm Unimaxal, érvéggel a földelő vezetéket onnan pedig átvezetem a mérőszekrényen keresztül a mért elmenő vezeték védőcsövén át a lakáselosztóig.
A mérőszekrényben viszont nem szabad ezt a vezetéket megszakítani vagy sorkapocsban megkötni mert akkor nem veszi át a szolgáltató (egyszer volt ilyen)

Az ÉMÁSZ-osok rendesek.

Múlt heti észak budás okosság, lassan könyvet írok belőlük:

3F nappali + 1F vezérelt mérés, Hensel HB33K0 szekrényben készítettem el. Mivel gyárilag nincs, betettem egy 6 bekötési ponttal rendelkező sorkapcsot a PEN szétválasztáshoz. Gondolom tudjátok: budán a mérőszekrény plombált részében KELL megcsinálni a szétválasztást (Pesten és bárhol másutt ölnek érte - jogosan hisz így is vizsgáztunk belőle: a földelőszondáról vezetett zöld-sárga MKH ott csak átmehet, megszakítani nem szabad)

Ezeket kell ugye belekötni:

- közcélú elosztóhálózatról érkező PEN vezető (NFA2X 16)
- földelőszondáról érkező földelő vezető(MKH 16)
- méretlen N vezető a nappali mérőnek (MKH 10)
- méretlen N vezető a vezérelt mérőnek (MKH 6)
- PE vezető a nappali mért fogyasztói főelosztóba (MKH 10)
- PE vezető a vezérelt mért fogyasztói főelosztóba (MKH 6) - mert ugye két mérőhöz két elosztó kötelező!
- méretlen N vezető a HFKV tápjához (MKH 2,5)

Ez ugye 7 db vezeték, van 6 db bekötési lehetőség.
Hát össze érvéghüvelyeztem a két elmenő PE vezetőt (10+6 =16-os érvéghüvely - cupp).

Mit ad Isten, ott kellett lennem az átvételnél.
Éreztem a vesztemet, ezért előző nap vettem egy 8 bekötési pontú sorkapcsot, hogy ha szemétkednek, meg tudjam csinálni.

Jelenet: kiszálltak a kocsiból, se szerszám, se semmi. Zsebre tett kézzel besétáltak a kapun ("na nézzük mi a hiba!" ösztönző mondattal), előre levettem nekik a Hensel fedelét hogy ne kelljen vele az időt tölteni, ránéztek a sorkapocsra: "Kolléga! Egy csavar alá egy vezeték!!! Ez hibajegyzék lesz!"- hangzott a felkiáltás! Aztán elővettem a zsebemből a 8-as sorkapcsot és mondtam nekik, hogy szereljék a bejövő csatlakozót, addig kicserélem...

Kérdezem én: mi a tosz közük van a zöld-sárgához??!
Pláne, hogy meg se szabadna ott szakítani!
Nálam betelt a pohár, nem csinálok Budán mérőhelyet jövőre...
Inkább felköpök és aláállok!

980POWER

Én E-on területen vagyok, de nem vagyok regisztrált szerelő de ettől függetlenül csinálok mérőhelyeket. A vállalkozásunk jogosult rá. Volt amikor hiba pontoztak, de aztán elő a fényképező dokumentálás, indoklás stb. beküldeni a megfelelő helyre és már nem is volt hiba. Olyan volt, hogy ki hagytam egy vezetéket, de a dobozba tettem pluszot, így csak be kellet tenniük. Most már tegezőviszonyba vagyok az E-onosokkal (az idősebeket természetesen megtisztelem, magázom őket)
Vannak dolgok amiket nem szeretek, ilyen pl. az hogy egy sorkapocsba különböző keresztmetszetű vezetékek kerülnek néha több mint 2, egyébként némelyik sorkapocsra rá is van írva hogy hányas a maximum befogadó képessége illetve az is, hogy 2 vezeték esetén hányas.
A vezérelt ágnak nem kell külön PE.

rajki

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2015. december 08., 21:31:38 DÉLUTÁN
Én E-on területen vagyok, de nem vagyok regisztrált szerelő de ettől függetlenül csinálok mérőhelyeket. A vállalkozásunk jogosult rá. Volt amikor hiba pontoztak, de aztán elő a fényképező dokumentálás, indoklás stb. beküldeni a megfelelő helyre és már nem is volt hiba. Olyan volt, hogy ki hagytam egy vezetéket, de a dobozba tettem pluszot, így csak be kellet tenniük. Most már tegezőviszonyba vagyok az E-onosokkal (az idősebeket természetesen megtisztelem, magázom őket)
Vannak dolgok amiket nem szeretek, ilyen pl. az hogy egy sorkapocsba különböző keresztmetszetű vezetékek kerülnek néha több mint 2, egyébként némelyik sorkapocsra rá is van írva hogy hányas a maximum befogadó képessége illetve az is, hogy 2 vezeték esetén hányas.
A vezérelt ágnak nem kell külön PE.

E.ON területen ha jól tudom nem is kell külön mért főelosztó a vezéreltnek. Itt nálunk kötelező külön csőben vinni a mért vezetékét, külön elosztót tenni neki és bizony külön odavinni neki a PE-t, ha a PEN szétválasztás a mérőszekrényben történik.
Az említett sorkapocs ilyen:

helcs

Már sokadszor téma itt a PEN szétválasztásának a helye. Nem idézek senkit és semmit. A PEN szétválasztásáról az MSZ 447 egyértelműen rendelkezik, amit a szolgáltatónak is be kell tartania. Minden ettől eltérő megoldás vagy helyi(lokális) elvárás szembemegy a hatályos szabványkörnyezettel. Én maradok a szabványnál és az arra épülő tananyagoknál pl. Regisztrált villanyszerelők kézikönyve 2015(letölthető MEE-VET lapjáról).

Gyurmaúr(fi-relé)

Fiúk, nem akarok papagájt játszani, épp ezért mellékelem ezt a minden extrém igényt tökéletesen kielégítő szépséget, mert ezzel egész biztos (tom, csak a halál az... :'( ) , hogy e.on területen senkit nem fognak tarkón lőni!

980POWER

Ma is alakítottam ki egy mérőhelyet, 3 fázis 4x95mm2 alu be táppal, (A másik vége közvetlen a trafóra van kötve). Ez egy szakaszszekrénnyel kombinált mérőszekrény gyárilag szerelve, az elmenő mért kábelek mind 4x akárhányasuk. Eleve nem beszélhetünk itt szétválasztásról. Földelés természetesen itt is van, az elmenő oldalon a fő EPH, rézből kialakított sínére csatlakoztatva.

Gyurmaúr(fi-relé)

Persze, van számtalan olyan eset, amikor TN-C rendszer egy mérőhelyet, egyéb elosztót követően is -pl. gazdaságossági okból, mert a 4 eres NAYY ugye jóval olcsóbb, mint az 5 eres NAYY- TN-C ként folytatja áldásos ténykedését, aztán majd lesz a legvégén egy olyan elosztó, ahol már igenis szét kell szedni a PEN-t PE-re és N-re...
Csak abban az esetben nem lehet egy TN-S rendszerből bármelyik leágazás TN-C ,amennyiben az a leágazás Fi-relé után kerül kiépítésre, de az előtt minden további nélkül lehet TN-S ből TN-C leágazást készíteni, természetesen ekkor is a zöld-sárga ér a PE sínről induljék. Kertes lakóházak esetén viszont célszerű mindenképp a fentebbi mérőhely alkalmazása, ahol ugye bal alsó 1530-as PVT lesz a fő EPH sín otthona, s onnét már 5x16-os NAYY-J kábel halad a mért főelosztó irányába, míg a vezérelt lehet PE nélküli, mert ugyanabba a mért főelosztóba érkezik, ahová a 24h-s kábel által már beérkezett a PE. 

SimJoci

Üdvözlet

DÉMÁSZ területen dolgozó kollégákhoz lenne pár kérdésem ideiglenes fogy,mérő hely kialakítással kapcsolatban.

Én Elmű-Émász területen dolgoztam eddig, itt ideiglenes mérőhely kialakításánál az az előírás hogy a csatlakozóvezetéket, a mérőszekrényt és a műbizonylatos faoszlopot a tulajdonosnak kell beszerezni és persze reg.szerelőnek kell megszerelni.
Egy fa oszlopra szeretnénk tenni egy Csatári 3f.mérőszekrényt,egybeépítve alá egy Csatári A1 tokozatot amiben van az ÁVK és a kismegszakítók, 1 és 3f.dugaljak, az oszlop mellé kerül majd egy földelőrúd is. A mérőszekrény szabványos, faoszlopra való tartóval lesz felszerelve, ami Band-it szalaggal lesz rögzítve. Innen MÜI 36-os csővel megyek fel az oszlop tetejéig,oda teszek egy guman sapkát, majd ide kerül egy horganyzott kampó szintén Band-it szalaggal rögzítve, amihez majd a csatlakozóvezeték 4x16mm2 NFA fog csatlakozni.

Jó-e ez a szerelés vagy van-e valami külön előírás ezen a területen?
Úgy tudom hogy új végleges bekapcsolásnál az anyagot a Démász adja, de ideiglenesnél is ez van?


rajki

Nem csak DÉMÁSZ-partner szerelők végezhetnek ilyen munkát arrafelé?!
Vagy csak álmodtam? :)