EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nyaki

Nos, megpróbálok válaszolni.
Ebben a házban súlyos hibák vannak, többek között és ebből kiindulva nagy valószínűség szerint nincs helyi földelés kialakítva, ami által EPH-t sem tudsz maradéktalanul kialakítani, ezért a vízvezeték hálózaton nem mértél szinte semmit, az N(PEN) vezető között. Az első lenne ennek  a kialakítása.
Ha Te a jelenlegi N vezetőt kinevezed PEN-nek és abból leágaztatva a PE-t, akkor nagy hibát ugyan nem követsz el a lakásban, de ha véletlenül a társasházba bejövő nullán szakadás lesz és van egy testzárlatos készülék valahol az lakásban, akkor a hiányzó földelés miatt, a védelmek nem fognak működni, mert az általad kialakított EPH pontja, azonos potenciálon volt az N vezetővel, így az is megszűnik létezni.
Ha ez a probléma megoldva, akkor folytathatjuk a részletezést, hiszen Novill nem véletlenül hívta fel a figyelmed a hiányosságra.
Ha netán arra "vetemednél", hogy a lakásnak külön kialakítassz egy helyi földelést valahol, akkor számolj azzal, hogy a lakásba bemenő 10mm2-es alu lesz az egyetlen kapocs az anyaföldhöz az egész ház számára, ami beláthatatlan következményekkel fog járni, különösen akkor, ha azt ráadásul még rá is kötöd a vízvezeték rendszerre.

Xtro

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. november 27., 23:14:20 DÉLUTÁN
Ebben a házban súlyos hibák vannak, többek között és ebből kiindulva nagy valószínűség szerint nincs helyi földelés kialakítva
Köszönöm a válaszodat. Szívesen "megvitatnék" néhány benne lévő gondolatot, mert részben nem értem, részben másként értelmezek. Szerintem is vannak ebben a társasházban súlyos hibák, mint a többi, több száz társasházban ezen a lakótelepen, hiszen mindegyik háza 80-100 éves és gondolom, 100 éve még sem az EPH sem a nullázás vagy a védővezető nem volt alkalmazott módszer. Ezért érdekelne, hogy ma, milyen szabályok vonatkoznak erre az esetre?

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. november 27., 23:14:20 DÉLUTÁN
Ha Te a jelenlegi N vezetőt kinevezed PEN-nek és abból leágaztatva a PE-t, akkor nagy hibát ugyan nem követsz el a lakásban, de ha véletlenül a társasházba bejövő nullán szakadás lesz és van egy testzárlatos készülék valahol az lakásban, akkor a hiányzó földelés miatt, a védelmek nem fognak működni, mert az általad kialakított EPH pontja, azonos potenciálon volt az N vezetővel, így az is megszűnik létezni.
Igen, ez így van, azonban ez a "hivatalos" nullázás kivitelezési módja, nem? Jelenleg (itt) minden lakásban ez van. Ez így szabályos, ha jól tudom. Pl. ebben a 14 lakásos társasházban, minden lakásban a bejövő N vezető "ki van nevezve" PEN-nek és szét van ágaztatva PE és N vezetőre. Ez által "van védővezető" az elektromos készülékekhez. Ez a nullázás érintésvédelmi módszere. (De szóljatok ha rosszul tudom) Valóban, ez azzal jár, hogy ha a nullázás ELÖTT szakadás van, a testzárlat nem eredményezi az érintésvédelem aktíválódását, hiszen a testzárlatos fázis a "levegőben lóg". Azonban ez az Elektromos Művek "gondja", nem? Hiszen a méretlen szakaszról beszélünk, ahol nekik van lehetőségük gondoskodni a szakadásmentességről. Nullázás esetén nincs szükség külön védőföldelésre, hiszen ha lenne védőföld, akkor nem kellene a nullázás.

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. november 27., 23:14:20 DÉLUTÁN
Ha netán arra "vetemednél", hogy a lakásnak külön kialakítassz egy helyi földelést valahol, akkor számolj azzal, hogy a lakásba bemenő 10mm2-es alu lesz az egyetlen kapocs az anyaföldhöz az egész ház számára, ami beláthatatlan következményekkel fog járni, különösen akkor, ha azt ráadásul még rá is kötöd a vízvezeték rendszerre.
Ha kialakítok egy helyi földelést, akkor viszont megszüntetem a nullázást, nem? Vagy nullázás vagy földelés. A kettő együtt, minek? Ha készítek egy földelést, akkor lesz fázis, nulla és földelő vezetőm, külön-külön. Így a többi lakás testzárlatát nem veszem át, az náluk fog a "levegőben lógni", vagy a nullázásukon keresztül záródni. a nálam lévő testzárlat meg a földelésen keresztül.

Na, most jön az EPH, ami "beleköp a levesbe"... Szóval akkor mi a jó megoldás? Ha a 14 lakásból én cirkót szeretnék, és ahhoz "kell" az EPH, akkor mind a 14 lakásnak készítsem el az érintésvédelmét? Hogyan és ki fizeti? És ha nem is akarják? Szóval ezt nem értem, akkor most mi a jó megoldás?

Írjátok, hogy "meg kell oldalni". No, jó, de HOGYAN?

Köszönöm a türelmeteket, remélem értitek mi a problémám, dillemám, kérdésem. Vagy "hülyeségeket" írtam?  :-[

Hozzáteszem, ugye ez egy első emeleti lakás. Ide, hogy készítsek egyéni védőföldelést?

Valamint látom az egyik földszinti lakást felújította egy "kolléga" és látom készített helyi földelést, legalábbis a földelőszonda le van verve, be van kötve. Még megnézem majd, ha tudom, hogy alakította ki a védelmeket.

Novill

Nem akarom a kollégáktól el venni a válaszolás jogát. De néhány gondolatot hozzá fűznék az egészhez villanyszerelői szemmel elméleti összefüggések nélkül.
Induljunk ki onnan, hogy a kifeszültségű közcélú hálózat a transzformátor szekunder oldaláról indul ki. Ez többnyire csillag kapcsolásba van kötve a transzformátor szekunder tekercsei, ennek a csillagpontját leföldelik. Innen indítják el a 3 fázis vezetőt ( L1,L2,L3) és a nulla vezetőt (PEN) A közcélú hálózat nulla vezetőjét meghatározott szabályok szerint több helyen még ( föld potenciálra igyekeznek hozni) földelik. A fogyasztókhoz való becsatlakozásnál szintén földelik a nulla vezetőt. Ez társas házaknál is megtörténik. Ez az alap elv már nagyon régi az áram szolgáltatok be is tartották minden esetben. Érdemes a társasház becsatlakozásánál jól körbe nézni, mert biztos hogy meg kell lennie a földelésnek. A nyaki kolléga nagyon jól rá világított a lehetséges problémára. Az EPH kialakítás is már nagyon régi. Gondoljunk bele ezeknél a régi házaknál még ólomcsövek voltak, és ezen megtalálhatóak voltak a bilincsek. Ezeken keresztül csatlakoztak a földelésre. A védő földelés és a nullázás megvalósításánál feltételek vannak. Sokan tévedésben vannak ha a földelést kihagyják a létesítésnél, és nulla vezető és a védő vezető áthidalásával oldják meg. Biztosíthatok mindenkit arról, hogy ilyen létesítési kialakításánál a rendkívüli esemény bekövetkezése után a hatóság által kirendelt szakértő el fogja marasztalni a kivitelezőt. Ezért komolyan kell venni a társasházak villamos hálózatának a kialakítását, egyrészt a méretlen hálózat, mérőhely kialakítás és az egységes érintésvédelmi rendszer kialakítása a lakóközösség közös feladata. Ez nem zárja ki annak a lehetőséget, hogy a lakás tulajdonosa magasabb biztonsági szintre emelje a lakása villamos hálózatához kapcsolódó érintésvédelmi szintet. Ezért a társasházak esetében elkerülhetetlennek tartanám a műszeres vizsgálatok elvégzését. Jól tudom nagyon sok hiányosságokkal lehet találkozni az ilyen házaknál. Azt is tudom, hogy nehéz helyzetben van a villanyszerelő egy ilyen társasházban egy lakásra kapott megbízás esetén.

Villanyreszelő

Üdv. A csapatnak!

Egy 3.emeleti társasház EPH kialakításáról lenne szó.
Tanakodtunk,hogy a mosogató melletti terjedelmes fém borítású asztalt bekössük e az EPH rendszerbe.
Egyikünk szerint mivel elhúzható, ezáltal kiszaggathatja a vezetékrendszert.
Szerintem be kellene kötni,mivel kézzel hozzáférhető nagy kiterjedésű fém felület.
Szerintetek?
Továbbá adott egy gázkonvektor,melynek csőrendszere a gázmérő óránál be lesz kötve az EPH rendszerbe,és áthidalva az óránál.
Folytonossági méréssel bizonyítottan elegendő ha a konvektor így csatlakozik az EPH hálózatra,vagy külön vezetőt érdemes kiépíteni a konvektrohoz?

JUVILL


A véleményem, hogy a fém asztalt be kell kötni az EPH-ba.
Azt nem értem, hogy ha elhúzzák, kiszaggatja a vezetékrendszert.
Nem lehet hosszabb EPH vezetékkel bekötni? Ezzel biztosítani az asztal elhúzhatóságát.

Rosszat nem követsz el, ha a csőkötést EPH vezetékkel áthidalod. Egy csap, vagy konvektorcserénél ezzel kizárod az esetleges szikraképződést.

Villanyreszelő

Éppen erre gondoltam,de mivel nem feltétlen helyhez kötött nem voltam benne biztos.
Feltekerem az EPH vezetőt egy hurokba,és laza szigetelő szalag kötéssel összefogom,ha megrántják az asztalt szétesik a kötés,és megy az asztal után a madzag :)
Arra gondolt a srác,hogy a külön csatornába húzott EPH vezetőt kiránthatják az asztallal.
A gázkonvektornál megpróbálom földelő szalaggal megoldani csap után ha van folytonosság a készülék,és a csőcsatlakozás közt,ha nem,akkor felsaruzom valahol ahol van fémes csatlakozás mindenhez.
Köszönöm a segítséget.

flatskerrobert


Más téma:Az az igazság, hogy régebben megígértem, hogy teszek fel fotót a kádnál a lefolyó cső EPH bekötéséről.
Ez nem egy gyári megoldás, de jobb nem jutott eszembe.

A vízvezeték szerelő beépítette a saválló közdarabot, erre pedig egy OBO földelő szalag került.
Mi a véleményetek?
FR.

Villanyreszelő

Ha be van dugózva a kád,akkor még a víz sem éri ezt a csőszakaszt szerintem.
Én esztergáltattam egy lapos 0.5 rézprofilt a lefolyó fém csatlakozásához,és úgy oldottam meg itthon.

JUVILL


Nem akartam beleszólni, de nem tudom megállni.
Hogy nem éri víz a lefolyó csőszakaszt, ha ...

Én úgy látom, úgy értelmezem, hogy ez lefolyócső. Víz éri, nem is akár hogyan.
Ha műanyag is a lefolyócső, be kell építeni egy fém közdarabot. Ezt kell bekötni az EPH-ba. Erre a csőhálózat belsejében történő szennyvízlerakódás miatt van szükség, mely villamosan vezető anyag.

Villanyreszelő

Én meghajlok a gyakorlottabb szakemberek tanácsai előtt,de titokban magam kíváncsiságának kielégítése végett elvégeznék egy ilyen bedugózott lefolyónál egy fi relés kísérletet :)