Bevihető-e vagy be kell-e vinni a fogyasztásmérő szekrénybe a PE vezetéket?

Indította sankesz10, 2018. március 09., 18:59:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

980POWER

Amúgy tényleg a szerelőn múlik mit is fogad el, ezért lekéretjük ismerős szerelővel a munkát a munkaszám alapján, ha ez nem megy meg szoktuk hagyni a számunkat, hogy hívjanak fel, eddig nem hívtak.

tothgyula

Gondolom, félnek a PEN szakadástól a méretlen oldalon, és így akarják egy helyi földeléssel ezt valamelyest javítani???Talán?!

atibacsi

Üdv! Egy kis-nagy vita keveredett PE N PEN ügyében. NKM démász terület. Amikor földkábelen megérkezik a méretlen kerítésben levő mérőbe. Onnan 4x16 alu földkábelen bemegyünk a mért főelosztóba.
A főelosztóban a bejövő (PEN,N???) vezeték akkor minek tekintendő, és ezt akkor a PEN sínre visszük előbb és onnan a N sínre, vagy egyből az N sínre. (természetesen a fi-n keresztül). Egyik regisztráltnak az volt a baja, hogy milyen alapn mertem a PEN sínre menni, és szétosztani, a másik azzal jött, hogy miért mentem egyből az N sínre, hogy közösítem a helyi földelő szondával? Tehát két regisztrált szerlő teljesen más állásponton van, én meg okos igy nem lehetek. És mi van akkor, ha nem földkábeles, hanem levegőben érkezik a delej?
Már most előre meg szoktam kédezni, hogy éppen mit akar.

Fecó

Ha 4×16 a mért kábel, akkor abban csak PEN lehet, hiszen ha szétválasztod a rendszert PE és N vezetőre, akkor 5 eres kábel kellene. Azt felejtsük el, hogy 4 éren bemegy a 3 fázis és nulla, és a háznál leütök egy szondát, és meg van oldva a PE. Természetesen a háznál szükséges újabb potenciálrögzítő földelés, de 4 eres kábelnál PEN kapocsról ken indítsd a kék vagy zöld/sárga eret. Ha a mért oldalon már  5 vezetős rendszer van, mert méretlen oldalon történt a szétválasztás, akkor rossz választás volt a 4 eres kábel...

Sztrogoff

A szolgáltatós szakemberek hősök. Amit ezek véghez visznek egy vihar után... Viszont az értelmezés egységességének a hiánya, bár jellemző rájuk, meg nem az ő hibájuk. Az emberek ilyenek. Erre a cégnek kéne figyelmet fordítania. Egyszer régen egy konferencián hallgattam az ebédnél két szolgáltatós beszélgetését, amikor arról volt szó, hogy 3, felmérésre kiválasztott munkatársukat egy évig (!!!) trenírozták, mire ugyanarról a hálózatról ugyanazt a minősítést hozták - és csak akkor zavarták ki őket munkát végezni. Alighanem ez lehetett az egyetlen eset, mikor azt csinálta egy vállalat, amit mindig kellett volna. :D

atibacsi

Köszönöm a választ. Én is arra jutottam, és igy is volt szokásban, hogy PEN ként használtam, PEN sínre mentem, és természetesen földelő szondát ütöttem le. Erre jött a probléma, hogy milyen alapon merem használni PEN vzetőnek, mert az a földelés amiket ők alkalmaznak, az a szolgáltató tulajdona, és én nem használhatom PE ként. De hát leütöttem a főelosztónál földelő szondát.
Légkábelen bejönvő méretlennél pedig azt a választ kaptam, hogy Fázis és nulla az amit kapok. Tehát nem használhatom PEN ként.
Az meg hogy a szolgáltató a mérő előtt már szétválasztotta e a PEN t varázslással nem tudom megállapítani, a plomba miatt. Tehát van kavar rendesen.

nyaki

Régebbi építésű épület, a padlástérben futó 4x70mm2-es alukábel estén, a PEN-re kell-e az újabb potenciálrögzítő földelő, ha ez a kábel egy másik épületcsoport betápláló vezetéke és a PEN a mérőnél ugyan betonalap földelővel van ellátva és itt a bontás már megtörtént, de a padlástérben 300x300mm-es dobozokban a mért nyomvonalon és több helyen, leágazási pontot alakítottak ki a helyi kiselosztók számára? A dobozokban a leágaztatott vezetékeket kismegszakító is védi, de sajnos mindegyik túl van biztosítva. Az épületen villámvédelem is van és ez mérhetően valahol be van kötve a rendszerbe, de ennek bekötési pontját egyenlőre még nem tudtam beazonosítani. ÁVK sehol nincs.
Némi vita alakult ki a kivitelezővel, mert én ragaszkodtam a PEN bontási pontnál az újabb földelőhöz, de javasoltam azt is, hogy építsenek ki a mérőtől külön elosztói betápokat 5 eres vezetékekkel vagy egy a mérőtől megindított min. 25mm2-es réz védővezetőt és erről ágaztassák le a PE vezetőt.
Melyik lenne a jó megoldás?

atibacsi

Ha már szét van választva, akkor csak öt vezetékes lehet. A villámvédelemnek minél rövidebb úton kell a föld felé száguldania, tehát valami olyan utat keress. Minden PEN szétválasztásnál kell kiegészítő földelelő.

tothgyula

Ha ez középmagas épület,akkor korábban az MSZ 595 szabványsorozat vonatkozott rá. Jelenleg úgy tudom, hogy az MSZ EN 61439 sorozat váltotta fel. De ott van az alapszabvány MSZ EN 61140:2003/2016 5.2.2.4. pontja: "A védő egyenpotenciálú összekötés minden részének el kell viselnie minden várható belső és külső hatást (beleértve a mechanikus, termikus, környezeti és korrozív hatásokat.)"És ott van még az MSZ447:2009 szabvány 4. fejezete, amely a méretlen felhasználói hálózat kialakításáról ad útmutatást.
Én megmérném 2lakatfogós módszerrel a villámvédelmi földelő értékét és összekötném a kábel PEN vezetőjével, ahol lehetséges.Rajzot mindenképpen kell készíteni. Egyébként egy földelő ára 10ezer+ díj, nem ezen múlik egy felújítás költsége.