Legutóbbi hozzászólások

#21
Villámvédelmi felülvizsgálat / Villámvédelem belső kialakítás...
Utolsó hozzászólás coyote2 - Tegnap - 13:14:23 DÉLUTÁN
Tisztelt Kollégák!

Következő lenne a kérdés:

Épület tetőszerkezete nyeregtető, fa szerkezetű, tetőcseréppel fedve, vilámvédelem belső részen a padlástérben van 0.5m,es eltartással kivitelezve, felfogó csúcsok a gerendához rögzítve, azon kivezetve 2m-re. a mért értékek megfelőek.

NEM NORMA szerinti a tervezés, dokumentuma nem áll rendelkezésre. A belső kialakítást melyik pontja engedi az MSZ274-nek?
Lehet átfutottam rajta?

Viszont inkább kérdezek mint butaságot minősítsek!

 
#22
Kérdések - válaszok / Re:Tűzvédelem
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - 2024. május 26., 20:24:01 DÉLUTÁN
Talán fel kell hívnom a figyelmet, hogy a kérdés feltevője szabványpontot kér. :)
De eleve ki hová sorolja a padlást? Szerintem többféle padlás van, épületszerkezeti szempontból. Ebben a kérdező sem segített. A régebbi MSZ 1600-ban sem volt padlás, volt például meleg, poros és éghető épületszerkezet.
#23
Általános beszélgetések / Re:nem ráz
Utolsó hozzászólás István63 - 2024. május 26., 17:06:07 DÉLUTÁN
T! tothgyula!
Nincs ÁVK. Konnektor mérésnél ellenállás nulla és föld: 1.3 om folytonosság-szakadás nulla és föld: 001 feszültség mérésnél nulla és föld: 0 volt. A konnektorba beledugtam a (GAO-DÜWI Fi relé csatlakozóaljzat formában teszt gombbal, 30mA, 3680W, IP44 a) köztes csatlakozóaljzatot. Nem engedi átt a fázist és ledes visszajelője sem villan fel egy pillanatra sem mivel hogy panel lakás és a védővezető és a nulla össze van kötve a villanyóránál.
#24
Kérdések - válaszok / Re:Tűzvédelem
Utolsó hozzászólás tothgyula - 2024. május 26., 16:44:10 DÉLUTÁN
A 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet 3.§-a világosan előírja,hogy "A villamos berendezést úgy kell megtervezni,létesíteni,üzembe helyezni,átalakítani,javítani,hogy az megfeleljen az 1.melléklet vonatkozó műszaki biztonsági követelményeinek." Stb.
Ezekivül ott vannak a TvMI-k,2024.febr.1-től nyolc új TvMI-t adtak ki.
-TvMI 7.6:2024.02.01. Villamos berendezések,villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem.
-TvMI 13.4:2024.02.01. Robbanás elleni védelem.
A szerelésnél mindíg figyelembe kell venni a KÖRNYEZETET. Pl a padlást kérdezed. Ha ott kémények vannak,akkor korommal is számolni kell.Kábelek HO5VV-F(MT),YSLY,NYM stb.hőálló,lángálló: attól is függ,hol vezeted.Milyen a tetőfedés.Pl:profil 0,75mm-es fémlemez alatt már láttam megolvadt MT vezetéket!Nem túlterheléstől.Kötődoboz lehet,semmi nem tiltja,csak tömítettek legyenek a csatlakozások.A kötések pedig megbízhatóak (csak szabványos összekötő elemmel készültek)lehetnek.Lámpatest 0,5m-re lehet éghető anyagtól.PADLÁSTŰZ!ÁVK és megfelelő túláramvédelem.
#25
Kérdések - válaszok / Re:Tűzvédelem
Utolsó hozzászólás Simon Endre - 2024. május 26., 16:14:04 DÉLUTÁN
Padlástérben kötődoboz nem alkalmazható, viszont zárt elosztó igen, önálló csatlakozással ÁVK védelemmel.
#26
Kérdések - válaszok / Tűzvédelem
Utolsó hozzászólás bizserge - 2024. május 26., 10:37:14 DÉLELŐTT
Szépnapot! Úgy tudom padlástérben, faszerkezetre csak tömbszelencés műa. kötöző, csatlakozó doboz szerelhető. a harmonika dugós, vagy kivágható nem.
Ha így van ennek megerősítését kérném. Előírási szabvány számmal, egy szakmai vita lezárása érdekében.
#27
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás tothgyula - 2024. május 25., 09:15:58 DÉLELŐTT
A hurok mérésénél beleszól-e a hálózatra kapcsolt-éppen működő,tápláló- PV inverterek impedanciája? Ezért szerintem minden időpontban más-más hurokértékeket mérek.Nappal vagy éjszaka. Mi a véleményetek?
#28
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - 2024. május 24., 21:19:27 DÉLUTÁN
"A hurkot becsülni nem lehet"
Én meg eddig a pillanatig abban a hitben voltam, hogy Nyaki felvetése alapján a számított vonalimpedanciát hasonlítjuk össze a mérttel, hogy van-e meg nem engedhető átmeneti ellenállás, ami helyi túlmelegedést, majd tüzet okoz.
#29
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 24., 18:38:26 DÉLUTÁN
A feszültségesésre méretezni a kioldószerv értékét? Mire gondolsz pontosan? Az MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 5%-ot határoz meg, ha nem világítási fogyasztóról van szó. Ehhez akkor hogyan méretezzek?

De akkor általánosságban kérdezem, egy ipari csarnokban, ugye minden felülvizsgáló tételesen minden egyes áramkör hosszát leméri, és az áramfelvételek és a keresztmetszetek ismeretében minden egyes áramkörre számol feszültségesést? De mind a 100 áramkörre! Urak, ezt még szerintem a tervezők sem teszik meg, maximum a mérőhely miatt. Zárlati áram számítására sem képes senki, minden elosztó 10 kA-re van tervezve, hagy szóljon. Aztán a műszer meg mutat 2-3 kA zárlati áramokat. 
#30
Erõsáram / Re:Tûzvédelmi fõkapcsoló
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 24., 17:59:27 DÉLUTÁN
Az utolsó hozzászólásomban frissítettem a hozzáférést, kérlek tekerj végig.