Erõsáramú berendezések felülvizsgálata

Indította JUVILL, 2012. január 16., 22:14:49 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Bocsáss meg, de részemre nem világos, mit akartál ezzel kifejezni.
Az OTSZ szerintem egyértelműen fogalmaz.
Ha megtennéd, jobban kifejtenéd véleményed, megköszönném.

gyulagy

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. április 03., 19:07:52 DÉLUTÁN

Bocsáss meg, de részemre nem világos, mit akartál ezzel kifejezni.
Az OTSZ szerintem egyértelműen fogalmaz.
Ha megtennéd, jobban kifejtenéd véleményed, megköszönném.
Egy leendő munkánál a munkavédelmis jelezte, hogy csak akkor lehet felülvizsgálni ha, mindkettő végzettség meg van a felülvizsgálónak.

JUVILL

Idézetet írta: gyulagy Dátum 2013. április 04., 19:06:44 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. április 03., 19:07:52 DÉLUTÁN

Bocsáss meg, de részemre nem világos, mit akartál ezzel kifejezni.
Az OTSZ szerintem egyértelműen fogalmaz.
Ha megtennéd, jobban kifejtenéd véleményed, megköszönném.
Egy leendő munkánál a munkavédelmis jelezte, hogy csak akkor lehet felülvizsgálni ha, mindkettő végzettség meg van a felülvizsgálónak.
A felülvizsgálat feszültség alatti munkavégzésnek minősül. Ezért két személy végezheti. Nem fontos minden vizsgával rendelkezni az egyiknek, hiszen az általad idézett OTSZ szövegében is benne van, hogy együttesen rendelkezzenek a megfelelő képzettséggel.

NagyPS

Idézetet írta: gyulagy Dátum 2013. április 04., 19:06:44 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. április 03., 19:07:52 DÉLUTÁN

Bocsáss meg, de részemre nem világos, mit akartál ezzel kifejezni.
Az OTSZ szerintem egyértelműen fogalmaz.
Ha megtennéd, jobban kifejtenéd véleményed, megköszönném.
Egy leendő munkánál a munkavédelmis jelezte, hogy csak akkor lehet felülvizsgálni ha, mindkettő végzettség meg van a felülvizsgálónak.


Sőt ha van helyi segítő akinek eleve megvan a végzettsége is lehet a második személy, a lényeg hogy ezt a jegyzőkönyvben és minősítő iratban fel kell tüntetni.
A bonyolódás ott kezdődik hogy A és B beszorulású terület esetében kell rb papír a felvizsgálódnak lennie, jelen állás szerint de lehet hogy a jogalkotó a közeljövőben változtat a dolgokon.

JUVILL


Nem tudom, hogy változtatnak-e az "A" és "B" tűzvédelmi osztályba sorolt helyiségek, szabadterek erősáramú berendezéseinek felülvizsgálatához szükséges vizsgákon, ide értve az RB-s vizsgát is.
Múlthéten voltam okításon és 14-es vizsgán. Ott elhangzott egy-két érdekes dolog. Többek között az, akinek 1995. év előtti RB-s vizsgája van, alap (közép) vagy felsőfokú műszaki vezetői, azt nem kötelezhetik RB-s OKJ-s vizsgára, mert érvényes, és ráadásra még a 14-es tűzvédelmi vizsga alól is felmentést kell ez estben kapni.
Ez jó és szép.
Van-e valakinek olyan információja, hol van ez leírva?

bizserge

Tisztelt kollégák
Sokat kerestem amíg felmertem tenni ide a kérdésemet, nehogy "összetűzésbe" kerüljek az Adminnal!  ;)
Kérdésem a vásári berendezésekre vonatkozó témával kapcsolatos. Adott egy mutatványos akinek légvára és pattogatott kukorica gépe van, közel üzemelnek egymástól. Az ÉVÉ jegyzőkönyvében szerepel, hogy a berendezései működtetéséhez ÁVK kapcsoló ajánlott.
A légvár fémházas (60x60) ventilátor (elkerítés előírva) állítja elő a levegőt
Mindkét készülék védőföldeléses csatlakozóval van ellátva.
Általában ezek a berendezések kültéren, tömegek számára elérhető helyen üzemelnek, MTkábel hosszabbítós elosztóról, zöldmezőn, árkon bokron keresztül! Mivel az áram vételezési hely is változó és érintésvédelmileg kétséges, ajánlottam, hogy a hosszabbító kábel dugaszolóját cserélje dugaljba beépített ÁVK csatlakozóra. Kérném véleményeteket tisztelettel: bizserge

JUVILL


Nem értem teljesen a dg.aljzatba épített ÁVK-t.
Inkább a dugaszoló aljzat áramkörébe épített ÁVK-ról beszélnék.
Ez jó, de érintésvédelmi szempontból szerintem ez még nem minden.
Az ÁVK hibaáram kapcsoló, és a nullázásos érintésvédelem (MSZ HD 60364 számú szabvány fogalom szerint táplálás önműködő lekapcsolása) lekapcsoló szerve.
A meghatározó a dugaszoló aljzat (hosszabbító) áramkör biztosítója (kismegszakítója), annak amperitásának nagysága és karakterisztikája. Ennek megfelelőségét a dugaszoló aljzaton (hosszabbítón) és a "sátor villamos berendezésein" mért nullázási hurokellenállás értéke dönti el, végáramkörre számolva.

bizserge

Tisztelt JUVILL!

Bocsánat elírtam a végén, tehát: 1 fázisú dugvillába épített ÁVK-t akartam írni. A hosszabbító ÁVK-s dugójával csatlakozna a rendezvényeken biztosított hálózatra. (230V)
Ezen hosszabbítón át kapnának a készülékek feszültséget, minden alkalommal más helyszínen.

Tisztelettel: bizserge

JUVILL


Semmi gond.
De akkor is hurokellenállást kell mérni a végáramköri villamos berendezéseken, és a kismegszakító áramerősségére, és karakterisztikája a meghatározó. Képlet szerint kell értékelni. Az ÁVK szükséges, de az áram-védőkapcsolás 1986-tól már nem önálló érintésvédelmi mód. Az ÁVK csak lekapcsoló szerv.

ELEKTOR-KALANDOR

Ahogy JUVILL is írta  az MSZ HD 60364-7-740 foglalkozik ezzel a témával . 30mA-es ÁVK egyébként  kötelező .A szabványból be idézni sajna nem tudok.