Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Ha precízen nézzük, a 274/1-nek volt egy módosítása 81-ben, a 274/2-nek 2001-ben, a 274/3-nak 85-ben és 2001-ben

S/K

Társasházban csoportos mérőhelynél kialakították a túlfeszültség levezetőket. (T1+T2)
A levezetők nem átlátszó fedelű elosztóban vannak, leplombálva.
ELMŰs szerelő azt mondta neki ezt le kell plombálni mert méretlen szakasz. Aki az elosztót szerelte reg.szerelő azt mondta neki a terven nem átlátszó fedél volt kiírva.
Egy átlátszó fedéllel megoldódna, de senki nem akarja azt kifizetni+a plombabontást.

Mi a megoldás?

Fecó

Ha senki nem akar fizetni, akkor gondolom így marad. Sosem fog kiderülni hogy volt-e működés, egy esetleges felülvizsgálatnál a felülvizsgáló sem fog emiatt plombát bontatni sajnos...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


S/K

Ez első ellenőrzés lenne, hatósági átadással. Ha ez most így marad akkor a jövőben meg pláne.
Szorgalmazom az átlátszó fedelet.
(már előre hallom hogy: "Mi írja ezt elő, hova van leírva?")
Emlékeim szerint vizuálisan ellenőrizni szükséges évente a túlfesz.levezetőket.
Már most se tudni hogy jó-e?
Plombálás előtt jó volt.


S/K

Társas házakba a belépő vezetékeket is el kell látni túlfeszültség elleni védelemmel. Kockázatelemzés leírta: SPM III-IV szintű koordinált védelem.
Az újonnan épült épületbe vodafone hozná a szolgáltatásait koax kábelen.
Előző épületeknél ahol jártam az UPC berakta a belépési ponton a védelmet. Csatolmányban látható.
Vodafone nem rakja be az alábbi indokkal:
" ...aggályosnak tartom egy ,,F"csatlakozós eszköz tápoldali beépítését, mivel ezen csatlakozók nem igazán tápfeszültség
  továbbítására lettek kifejlesztve, várható kitáplálási áram meghaladhatja a névleges 5A-t."
Jelen épületnél nem szeretnék a belépési ponton ( a csoportos mérőhelynél) megszakítani a kábelt. Saját elosztójukban szeretnék ami szintén a csoportos mérőhelynél van csak a fő földelőkapocstól 4 méter a távolság.
Kérdés: Ez egy 16mm réz vezetővel, OBO földelősínnel megoldható az elosztójukban?
Valóban meghaladja az 5 A terhelést üzemszerűen a gyengeáramú koax kábel? Nem a hagyományos koax, holnap tudom meg a típusát. Milyen túlfesz beépítése lehetséges ide?
Tervező amit ajánlott az csak 0,75 A "bír el.
Amit csatoltam az 5A.

Fecó

Tisztelt kollégák!

Az új, norma szerinti szabványban van konkrét előirányzat a szigetelőlemez betongúlák alá helyezésére vonatkozólag? Én már oda-vissza böngésztem párszor, de nem találok konkrét előírást erre, illetve gondolom ezt a villámvédelmi tervnek is tartalmaznia kellene ha a tervező ezt határozza meg. A régi legalább pontosan megfogalmazta:

"a tartórúd a T5 csoportba tartozó tetőre helyezett betontömbbe van erősítve, és a betontömb alatt az időjárásnak ellenálló, legalább 100 kV átütölökõfeszültségű (pl. 10 mm vastag kemény PVC lap), minden irányban 20 cm-rel túlnyúló szigetelőlap van."


tothgyula

Kedves Fecó!
Nézd meg a TVMI 9.25 szakaszát is és a kockázatkezeléssel dönteni tudsz.

Safety

A norma szerinti villámvédelemnél nincs ilyen követelmény sehol sem. A norma szerinti szabványok ilyen a szempontból kicsit enyhébb követelményeket határoznak meg, mint az MSZ 247 szabványsorozat. Gyúlékony anyagoknál is a korábbi 50cm távolságtartás helyett itt már elegendő 10-15cm távolsággal számolni!

"Ha a tető anyaga könnyen éghető, akkor ügyelni kell a felfogók és az éghető anyag közötti távolságra. Nádtetők esetén, ha acél lekötőelemet nem használtak a nád rögzítésére, akkor 0,15 m távolság elegendő. Más éghető anyagok esetén legalább 0,10 m tekinthető megfelelőnek;"  MSZ EN 62305-3

Fecó

Tisztelt Kollégák!

Van valakinek ismeretanyaga arról, hogy az MSZ 274-52 szabvány előtt volt valami előírás a villámvédelem kialakításának tekintetében? Én az OTSZ-eket áttanulmányozva csak a 4/1957. (XI. 19.)-ben láttam felbukkanni, az előtte lévő 1936-osba még semmi. 1952 előtt gyakorlatilag nem létezett ilyen kötelezettség?  Ez csak azért kényes téma, mert vannak épületek korábbról, és jó lenne korrekten minősíteni őket.

tothgyula

T. Feco!
Biztosan volt mert már 1952-ben kapható volt a Vasboltban (ekkor így hívták) platina felfogó csúcs. Ez kb. 25cm. hosszú, kúpos kialakítású volt. A kúp talpa kb.5-6cm. átmérőjű volt, aljában12mm-es menettel.