Villamos terv készítése

Indította petike199600, 2013. január 04., 19:38:14 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Gyurmaúr!
Köszönöm a válaszodat!
A sok kérdésem az elejétől kezdve ebben a témában a mi házunk tervéről szól. Nálunk jelenleg egy fázis van,régi fa dobozos villanyóra szekrény és felette az szekrényben van a guman tábla és azon 3 db kismegszakító.A fő kismegszakító 25A-s (Elműére értettem).
Szerintem egy jó ideig nem lesz 3 fázis szóval inkább maradjunk 1 fázisnál.Régi földelés van.A régebbi szobákban alumínium vezető az újabbaknál ( pl.: fürdőszoba) réz van.Előfordulhat réz-alumínium kötés is.(Ezt nem néztem meg).Kamrára te mekkora kismegszakítót ajánlasz? És mekkorát a szobákra ahol van számítógép,porszívó meg gondolom te tudod mik vannak.Konyhára mit javasolsz?A mosogatógépet és tűzhelyet meg a mosógépet külön automatára tenném. Vezérelt áram nincs,Bojler nincs ( GÁZbojler VAN  ;D )
Az előző kérdésemet nem a rajzra értettem hanem az alatta mellékelt PDF fájlra.nem baj mellékelem most is.Megtennéd hogy belenézel abba a pdf fájlba és mond el milyen adatokat kell még megadni egy tervben.
Mellékelek egy nyomvonalrajzot is. Ez is a mi házunk rajza. Mond el légyszíves hogy mit kéne rajta változtatni.
Köszönöm szépen!



Üzenet összefûzve: 2013. április 18., 10:20:52 DÉLELŐTT

Teszek még fel kettő rajzot,megtennéd hogy belenézel ezekbe is?
Nagyon szépen köszönöm !

Marton

Petike!
A világítást nem vegyíteném a dugalj áramkörökkel. Tehát nem helyiségekként csinálnák biztosíték köröket hanem funkcionálisan. Az összes világítást egy B10A kisautomatáról táplálnám (vagy két ilyen körröl). A dugaljakat és egyéb fogyasztókat természetesen több körre biztosítanám, akár 16A-re is, szükség szerint.
A Fi reléket nem kötném sorba, még ha külömböző kioldási áramuak is. A világítást akár a Fi relé elöl táplálnám. A jelenlegi terv szerint ha valahol földzárlat vagy hasonló szivárgó áram van, akkor a RCD1 mindent lekapcsol. Igaz, hogy jelenleg nálam is egy közös FIrelé van csak beépítve, de most akarom több szakaszra bontani a hálózatot. A több körös Fi relének hátránya, hogy a nulla vezetőket körültekintéssel, nem összekeverve kell használni.

nyaki

Petike!
Már írtam, hogy a második ÁVK-t kösd közvetlenül a bejövő vezetékekre, azaz párhuzamosan az első ÁVK-val! Mint tudod, ekkor mindkét ÁVK-hoz külön N-sínt kell alkalmazz.
A konyha két ajtajához raknék egy-egy váltókapcsolót.

petike199600

Köszönöm a válaszokat!

Hát Marton! Ha még a világítást is külön tenném akkor még több vezeték és kismegszakító kellene.Tudom ha zárlat van dugaljnál és levág akkor nem boruljon sötétségbe a ház hanem a világítás menni fog tovább.Lehet kijavítom,gondolkozok rajta.Köszönöm a tippet!
A világítást a Fi-relé elől tápláljam ? Arra nem kell "vigyáznia" ? Lehet ezt is megcsinálom.Ezt is köszönöm! Ezek jó ötletek!

Nyaki!

Oké a Fi-relét kijavítom, átkötöm.Köszönöm a tanácsodat!

Egy valamit megnéznétek még nekem? A rajzok fölött a mellékleteknél az előző hozzászólásomnál ott van egy terv.pdf dokumentum.
Azt nézzétek már meg legyetek szívesek hogy milyen adatot kell még beleírnom.Ha kész van a terv úgy is fel fogom tölteni!
Köszönöm szépen!


Üzenet összefûzve: 2013. április 19., 15:53:31 DÉLUTÁN

Sziasztok!
Nem kell átnézni azt amit kértem helyette rakok fel már terv részletet ha lehet így mondani.
Teljesítmény igényt rakok fel.Nézzetek bele és mondjátok ha van valami hiányosság vagy ha valamit nem így kéne.
Hasonlít egy tervhez egyáltalán valamennyire?
Ez az eleje ennek a tervrészletnek.
Mellékleten az tervrészlet!
Köszönöm szépen!

Gyurmaúr(fi-relé)

Petya, ha 1 fázisod van, akkor kérj 32A-es főbiztit a mérőhöz, mert annyi ugye "alanyi jogon" (komolyan, ettől a szókapcsolattól ebben a kontextusban nekem mindig BESZA-BEHU érzésem van! Méghogy, "alanyi jog" itt, az áramszolgáltatásban, ugyanmá... Nah, mind1; nem stresszkelem sem magamat, sem benneteket!) Szóval, kérj bővítést,s ha okés a ?társasház? méretlen főelosztója, valamint a felszálló méretlen vezetéke, illetve a ti mért fővezetéketek, akkor megadják,akár "C" karakterisztikás kismegszakival. Figyu, ha már több Fi-relét alkalmazol, akkor lehet a fő Fi 100mA-es S (azaz szelektív) betűs és akkor a fürdőnek, konyhának, ill a kecó további Á.K-inak kötheted a 30mA-es al Fi-reléit a fő után! Ekkor ugye az azokba menő N vezető már a fő N sínről ágazhat le! Ha én lennék te, akkor emígyen csinálnám, hiszen így egy valóban szelektíven működő hálózatod lesz, ahol a világítási Á.K-k -ban előálló grimbusz esetén csak az azokat védő RCD megy le és ugyanez vonatkozik a konya/fürdő, illetve a kéró többi "erőátviteli" Á.K-it védő RCD-kkel is! Marton kolléga már mutatja is mindnyájunknak a jó irányt, amikor átépíti több RCD-sre a mért főelosztóját! Kövesd őt!!! 8)

petike199600

Gyurmaúr!
Köszönöm a válaszodat! Ezen a 32A-en én is gondolkodtam, majd meglássuk mi lesz belőle.
Valami mindíg elkerüli a figyelmedet. Erre lennék a  legjobban a kíváncsi.
Az előző hozzászólásaimnál mindegyiknél ott van egy terv.pdf fájl ha abba lennél szíves belenézni és mondani ha van vele valami baj azt nagyon megköszönném.
Valamint ott van a nyomvonalterv is.
De mellékelem ehhez a hozzászólásomhoz is.
Légy olyan szíves nézz már bele, ez nekem fontos lenne.

Gyurmaúr(fi-relé)

Megnéztem a tervet, szerintem alapvetően jó, csupán egy olyan kérdésem lenne, hogy a mért (tokozott) főelosztó akkor ezek szerint a külső falon lévő ( szintén tokozott) szabvány mérőszekrénnyel alkot 1 egységet? Mert ugye a rajz alapján ezt feltételezem? Ami a főelosztó tervet illeti; mindenképp célszerű úgy elkészíteni, hogy -ez főként a 3 fázisú betáp esetén érvényes, pláne ha 2 oldali (24h-s és vezérelt) betáplálású- a fő,illetve az al Fi-relék külön-külön sorba kerüljenek, tehát a fő RCD után jöhetnek olyan kismegszakítók felfűzve a fésűssínre, melyek nem kapnak al RCD-t, illetve azok, melyeknek lesz és az al RCD-ket egy sorral lejjebb helyezd el, hiszen azokat nem tudod összefűzni fésűssínnel. Azok L (L1,L2,L3), valamint N betápja rendre a kismegszakítókból, illetve az N sínről érkezik. Ez persze csak akkor van így, ha egy valódi szelektív rendszert akarsz kialakítani. Természetesen, a 2 oldali betáplálású Á.K-k teljesen elkülönítetten kötendők a csak 24h-s Á.K-tól, így ezért azoknak is önálló RCD, valamint leválasztó főkapcsoló dukál!   

petike199600

Köszönöm a válaszodat!
Mennyire tekinthető komolyan egy ilyen terv? Ha meglátja egy villanyszerelő én nem azt karom hogy kiröhögjön.Tudom te is villanyszerelő vagy de nem tudom hogy más mit fog hozzá szólni.
Teszek fel képeket az villanyóra szekrényről.

Üzenet összefûzve: 2013. április 21., 16:07:44 DÉLUTÁN

több képet egyenlőre nem tudok feltenni mert azt írja ki hogy túl nagy a fájlméret.

Marton

Petike!
Ez tényleg felújításra szorul. Érdekes a nullbontó megoldása. Nagyon szegényes az áramkörök szakaszolása. A C20A mit és mekkora keresztmetszetü vezetéket biztosít, kétlem, hogy túlbiztosított az áramkör.
A szivattyúnak és a kamrának mindenféleképpen külön FI relé kört alakítanák ki. Gondolom ott lenne műhely tevékenység is. Azt célszarű külön kezelni.

petike199600

A C20A kapcsolja a konyhát az egyik szobát,előszobát,fürdőszobát.
A másik 10 amperes az meg a Kamrát az egyik szobát meg a szivattyút.
Tudom hogy felújításra szorulna ezért készítek terveket.Nagyon régi szerelés ez.
A nullbontónál lehet látni hogy az egyik oldalon réz van a másikon meg már alumínium vezeték.Az alumínium vezeték keresztmetszete 2,5 mm2 és néhány helyen 1,5 mm2.Az újabb részeken van réz vezeték is.A kötések csavart, forrasztott majd leszigetelt kötések.