ÁVK hiba?

Indította tothgyula, 2018. január 17., 07:52:31 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Üdvözletem!
A napokban mértem több ÁVK-t, és az alábbiakat tapasztaltam. SCHneider Elektric 80/0,3A-es 4pólusú 270és300mA között oldott le attól függően, hogy melyik fázist mértem. Ugyanakkor 25W-os próbalámpával (109mA) azonnal leoldott.Ezek 7-8 évesek. Egy AEG 25/0,3A-es egyfázisú 250mA-nél oldott le. 25W-os izzóval ez is azonnal leoldott. Ez kb 10éves.A műszer UNITEST.
Ennyit tudnak vajjon és cserélhetem? Mi a tapasztalatotok?
Tisztelettel:TothGyula.

Marton

Talán az lehet a magyarázat a jelenségre, hogy az izzó hideg ellenállása jóval kisebb mint az üzemi meleg ellenállása. Tehát "bekapcsolás" pillanatában sokkal több áramot vesz fel a hálózatból mint a névleges, ez az áram lökés le is oldja a FI relét.
Egy statikus, kézben tartható mérőáram esetén meg nem old le.

Szirty

Nos igen! :)

Itt kéznél csak egy 60W / 230V-os izzó van, azzal végeztem méréseket.

A hálózati feszültség 231V
Hidegen ellenállásmérővel mérve az izzó ellenállása 62,14 Ohm
Ekkora ellenálláson 230V-on 3,717A áram folyik.

Az izzón, miközben világít (tehát melegen) 0,2661 mA áram folyik.
Ebből kiszámolható, hogy az ellenállása 868,1 Ohm.

Több mint tízszeres a különbség!

Marton

Szirty!
Köszönöm, hogy vetted a fáradságot és méréseket végeztél.
Ekkora ellenállás kölönbségre azért nem gondoltam! De most már ezt is tudjuk, itt az izzós világítási kor "megszünésekor".

Simon Endre

Ez ismert jelenség volt és használtuk áramstabilizálásra még transzformátoros áttételeken át is pl. akkutöltéshez. Az izzók bekapcsolási "halála" is ennek okán következik be a 8-10szeres áram miatt. Nem csak a wofram ilyen célra használható PTK anyag, mert a tiszta vas (armko) még jobb volt, anno tokozva hidrogén töltetben ez volt a baréter. ÁVK teszthez izzót csak kielőtétezve használok (5W+ 10 kilohm) vagy LED-et ezt átválthatóan 47/10 kilohmal kielőtétezve hidegyenirányítás után és szüretlenül !!!!

tothgyula

Köszönöm a gyors és magas szintű szakmai válaszokat. Ma ÉVÉ Universallal is ugyanazt mértem, mint előzőleg.
Tehát eldőlt az ÁVK cserék szükségessége.
Üdvözlettel:TothGyula.

Fecó

2 hónapja egy társasházban mértem 10 elosztóban 10 db Schneider 40 A 30 mA 2P Fi-relét. 2 db 30 mA feletti kioldást produkált! Minden vadi új. Írtam a villanyszerelőnek egy levelet, melyben jeleztem a dolgot, és ez alapján a levél alapján kértem, cserélje őket. Minden gond nélkül kicserélték neki. Remélem nem lesz gyakori...

KábElemér

Ugyanilyen, zsír új Schneider ÁVK-nál mutattam az egyik kedves rokonomnak, miután egész nap a lakásán dolgoztam, hogy hogyan kell havonta tesztelnie. Első teszt rendben, második rendben, utána többet nem lehetett felkapcsolni. Szerencsére volt pont egy tartalék.